Йил бошидан буён Ўзбекистон 59,9 миллион долларлик газ экспорт қилди. Бу президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг «Газета.uz» ўрганган ташқи савдо маълумотларидан англашилади.
Бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан (201,5 млн доллар) 3,3 баробар кам (қиймат жиҳатдан).
Январь ойида бу кўрсаткич 21 миллион доллар, февралда 5,7 миллион доллар, мартда 18,7 миллион доллар, апрелда 6,9 миллион доллар, май ойида 7,6 миллион долларни ташкил қилган.
Шу билан бирга, ХХР Бош божхона бошқармаси маълумотларига кўра, Хитой Ўзбекистондан 153,87 миллион долларлик газ импорт қилган, бу Ўзбекистон томони берган маълумотлардан 2,6 баробар кўпдир. Агар февраль ойида Қирғизистонга газ экспорти ҳажмидаги салкам 1 миллион доллар ҳисобга олинса, фарқ бироз каттароқ бўлади (БМТнинг товар савдоси бўйича маълумотлар базаси).
Январь-май ойларида Ўзбекистонга газ импорти 643,2 миллион долларни ташкил этди, бу 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 4,2 баробар кўп. Экспорт ва импорт ўртасидаги тафовут 583,3 миллион долларга етди (Статистика агентлиги маълумотлари солиштирганда), яъни Ўзбекистон газнинг соф импортчиси сифатида мустаҳкамланмоқда («Газета.uz» аввалроқ Ўзбекистон қандай қилиб газнинг соф импортчисига айланиб қолганини таҳлил қилганди).
Маълумотлардаги фарқи
Давр
Ўзбекистон статистикаси
Хитой статистикаси
2023 йил
Январь
22
36,8
3,7
-
февраль
8.7
8,6
март
59,9
21
апрель
138,9
74
90,5
40,5
май
122,6
161,6
83,6
85
июнь
72
104,4
76,9
86
июль
101,3
99,5
63,5
94
август
120,5
112,3
36
78
сентябрь
133,7
149,5
33,8
45
октябрь
91,7
148,5
46,5
42
ноябрь
39,6
114,2
51,2
54,6
декабрь
40,1
20,5
55
910,9
1070,4
529,9
579,4
Фарқ
159,5 млн (17,4%)
49,5 миллион (9,3%)
2024 йил
38,8
5,7
18,6
18,7
6,9
11,4
7,6
85,1
153,9
93,97 миллион (2,6 марта)
«Газета.uz» аввалроқ Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги газ экспорти бўйича маълумотлар бир неча бор фарқ қилаётгани ҳақида ёзганди. Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Хитой туркман газининг транзитини ҳисобга олишини билдирганди. Бизнинг ҳисоб-китобларимизга кўра, ҳатто буни ҳисобга олсак ҳам, статистика сезиларли даражада фарқ қилади. Бундан ташқари, Статистика агентлиги ҳеч қачон газ транзити ҳақидаги маълумотларни ўз ичига олиши мумкин бўлган хизматлар ҳақида батафсил маълумотни ошкор қилмаган. Шунингдек, маълумотлар товарлар экспорти ва импортининг физик ҳажмини кўрсатмасдан, фақат қиймат кўринишида бериб борилади.
Биз 2020 йилдаги маълумотларни таҳлил қилдик ва Статистика агентлиги маълумотларига кўра, бу даврда Ўзбекистон деярли 2,7 миллиард долларлик газ экспорт қилганини аниқладик (шу жумладан, Қирғизистон ва қисман Россияга). Бироқ Хитой томони маълумотларига кўра, ўзбек гази импорти ҳажми 3,23 миллиард долларни ташкил этган, бу Статистика агентлиги маълумотларида кўрсатилганидан 538,1 миллион долларга (19,9 фоиз) кўп.
«Газета.uz» Энергетика вазирлиги матбуот хизматига сўров юборди.
»газ,
«Газета.uz» манбаларига кўра, 2022 йил июль ойида Ўзбекистондаги хусусий компаниялардан бири газ экспорти бўйича эксклюзив ҳуқуқларга эга бўлган. 2022 йил декабрь ойида Ўзбекистондан экспорт қилиш расмийларнинг етказиб беришнинг қисқариши ёки тўхтатилиши ҳақидаги баёнотларига қарамай, давом этди.
2023 йиль октябрь ойидан Ўзбекистон Қозоғистон ҳудуди орқали Россиядан газ импорт қила бошлади. Россиядан газ импорти ҳажмини ошириш учун магистраль газ тизимини модернизация қилишга 500 миллион доллар сармоя киритиш режалаштирилаётгани маълум қилинганди.
Шунингдек, Энергетика вазирлиги раҳбари катта захирага эга Туркманистонга яқинроқ бўлса-да, Ўзбекистон нега Россия газини сотиб олиши, шунингдек, газни бошқа давлатларга экспорт қилишининг сабабларини тушунтирганди. Унинг таъкидлашича, Россиядан газ етказиб бериш масаласини сиёсийлаштириш нотўғри.

С начала года Узбекистан экспортировал газ на 59,9 млн долларов. Об этом следует из данных о внешней торговле Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года (201,5 млн долларов) это в 3,3 раза меньше (в стоимостном выражении).
В январе показатель составил 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов, в апреле — 6,9 млн долларов, в мае — 7,6 млн долларов.
При этом по данным Главного таможенного управления КНР, Китай импортировал узбекский газ на 153,87 млн долларов, что в 2,6 раза больше данных узбекской стороны. Разница будет немного больше, если учесть экспорт газа в Кыргызстан почти на 1 млн долларов долларов в феврале (база данных ООН по торговле товарами).
Импорт газа в Узбекистан за январь-май составил 643,2 млн долларов, что в 4,2 раза больше показателя за аналогичный период 2023 года. Разница между экспортом и импортом достигла 583,3 млн долларов (при сравнении данных Статагентства), то есть Узбекистан укрепляется в качестве нетто-импортёра газа («Газета.uz» ранее анализировала факторы, которые привели к такому положению, несмотря на огромные запасы газа внутри страны).
Разница в данных
Период | Статистика Узбекистана | Статистика Китая | Статистика Узбекистана | Статистика Китая |
2022 | 2023 | |||
Январь | 22 | 36,8 | 3,7 | - |
Февраль | 8,7 | 8,6 | 3,7 | - |
Март | 59,9 | 21,0 | 20 | - |
Апрель | 138,9 | 74,0 | 90,5 | 40,5 |
Май | 122,6 | 161,6 | 83,6 | 85 |
Июнь | 72 | 104,4 | 76,9 | 86 |
Июль | 101,3 | 99,5 | 63,5 | 94 |
Август | 120,5 | 112,3 | 36 | 78 |
Сентябрь | 133,7 | 149,5 | 33,8 | 45 |
Октябрь | 91,7 | 148,5 | 46,5 | 42 |
Ноябрь | 39,6 | 114,2 | 51,2 | 54,6 |
Декабрь | - | 40,1 | 20,5 | 55 |
Всего | 910,9 | 1070,4 | 529,9 | 579,4 |
Разница | 159,5 млн (17,4%) | 49,5 млн (9,3%) |
Период | Статистика Узбекистана | Статистика Китая |
2024 | ||
Январь | 21 | 38,8 |
Февраль | 5,7 | 18,6 |
Март | 18,7 | - |
Апрель | 6,9 | 11,4 |
Май | 7,6 | 85,1 |
Всего | 59,9 | 153,9 |
Разница | 93,97 млн (2,6 раза) |
«Газета.uz» ранее писала, что данные по экспорту газа между Узбекистана и Китая разнятся в несколько раз. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов комментировал, что КНР учитывает транзит туркменского газа. По нашим расчётам, даже с учётом этого статистика может сильно расходиться. Более того, Статагентство ещё ни разу не раскрывало детальную информацию по услугам, где могут быть данные по транзиту газа. Также данные публикуются только в стоимостном выражении без указания физического объёма экспорта и импорта товаров.
Мы проанализировали данные с 2020 года и выяснили, что, по данным Статагентства, Узбекистан всего экспортировал газа почти на 2,7 млрд долларов за этот период (в том числе в Кыргызстан и частично в Россию). Однако, по данным китайской стороны, объём импорта узбекского газа составил 3,23 млрд долларов, что на 538,1 млн долларов (19,9%) больше, чем указано в данных Агентства статистики.
«Газета.uz» направила запрос в пресс-службу Министерства энергетики.
По данным источников «Газеты.uz», в июле 2022 года одна из частных компаний Узбекистана получила эксклюзивные права на экспорт газа. В декабре 2022 года экспорт из Узбекистана продолжился, несмотря на заявления официальных лиц о сокращении или приостановке поставок.
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа из РФ.
Глава Минэнерго Узбекистана ранее объяснял, почему страна покупает именно российский газ, хотя Туркменистан с крупными запасами находится ближе, а также причины экспорта голубого топлива в другие страны. Он также заявлял, что неправильно политизировать вопрос поставок газа из России.