Ўзбекистонда кам қувватли атом электр станцияси (АЭС) қурилиши бўйича маҳаллий жамоатчилик эшитувлари ўтказилади. Бу ҳақда Атом энергияси агентлиги (Ўзатом) директори маслаҳатчиси Қосим Тўхтахунов Марказий Осиёда атом энергетикасини ривожлантириш бўйича «Остона-Москва-Тошкент» видеокўпригида маълум қилди.
«Референдум масаласига келсак, келинг бундай… Конституциямизга кўра, бу масалалар бўйича референдум ўтказишга ҳожат йўқ, лекин биз табиий равишда жойларда жамоатчилик муҳокамаларини ўтказамиз», — деди у.
Янги Ўзбекистонни қуриш жараёнида мамлакат «халқаро меҳнат тақсимотининг хом ашё етказувчи» бўлиб қолиш ниятида эмас, қўшимча қийматли маҳсулотлар етказиб бериш учун маҳаллий хомашёни қайта ишлаш режалаштирилмоқда. Бунга мисол қилиб, қайта ишлана бошлаган пахтанинг тўқимачилик ва калава сифатида хорижга сотилаётганини, бунинг натижасида валюта тушуми 4 баробар ошгани, 100 минг иш ўрни яратилганини таъкидлади.
Уран билан ҳам шундай қилиш режалаштирилган. «Нега уранни қайта ишлаш ва қўшимча маҳсулотлар олиш керак эмас? Президентимиз олдимизга ана шу вазифани қўйди. Шу боис атом энергетикаси масаласи биз учун ўзини оқлайди ва Ўзбекистон атом энергетикасини — нафақат йирик, балки кичик модулли [атом электр станциялари]ни ҳам ишонч билан ривожлантиради, деб ишонамиз», — деди Тошкентдаги ММФИ Миллий тадқиқот ядро университети катта ўқитувчиси Қосим Тўхтахунов.
«Ўзатом» раҳбари маслаҳатчиси бугунги кунда Ўзбекистон учун кичик модулли реакторлар мақбулроқ эканини таъкидлади.
«Улар анча мослашувчан. Иш режими 120% ни ташкил қилади. Биз ҳозир қайта тикланадиган энергия, қуёш энергиясини кенг кўламда жорий этаётганимизни ҳисобга олсак, бизда энергия балансини қоплаш бўйича жуда кўп саволлар пайдо бўлади. Ҳисоб-китобларимиз шуни кўрсатадики, кичик, модулли ядро энергияси энергия тизимининг ишлаш режимига жуда муваффақиятли, жуда уйғун бўлиши мумкин», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, «Росатом»нинг бош пудратчи сифатида танланиши «соф прагматик ёндашув» билан изоҳланади.
«Биз дунёда нима бўлмоқда, қандай компаниялар ишлайди, улар қандай ишлашини таҳлил қилдик. Табиийки, бизнинг танловимиз фақат „Росатом“ фойдасига. Бу ерда соф техник, соф прагматик ёндашув бор», — деди «Ўзатом» вакили.
- Медиа кўприк 26 июнь куни бўлиб ўтди. Шу куни Жиззах вилоятининг Фориш туманидаги Тузкон кўли бўйида атом электр станциясини қуриш бўйича шартномани кучга киритиш тартиби тўғрисида баённома имзоланди. Станция инфратузилмасини яратиш ишлари кузда бошланади.
- АЭС қурилиши бўйича шартнома 27 май куни Россия президенти Владимир Путиннинг Тошкентга ташрифи чоғида АЭС қурилиши дирекцияси ва «Атомстроэкспорт» компанияси («Росатом»нинг муҳандислик бўлими) ўртасида тузилган эди.
- Бундан ташқари, 2018 йил 7 сентябрдаги Ўзбекистон ҳудудида атом электр станциясини қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённома имзоланди.
- Станция қурилишида «Росатом» бош пудратчи бўлиб, қурилишда Ўзбекистон компаниялари ҳам иштирок этади.
- «Росатом» раҳбари Алексей Лихачевнинг айтишича, станцияни ишга тушириш 2029 йилдан 2033 йилгача «босқичма-босқич, модулма-модуль» режалаштирилган. Кичик атом электр станциясида умумий қуввати 330 МВт бўлган олтита РИТМ-200Н босимли сувли ядро реакторлари бўлади.
- Унинг сўзларига кўра, лойиҳа Ўзбекистонда маҳаллийлаштиришнинг катта улуши билан амалга оширилади. «Ўзбекистон томонидан молиялаштириш, давлат (Россия) кредити масаласи муҳокама қилинмаяпти», — деди у.
- Кам қувватли атом электр станциясининг биринчи реактори беш йилдан сўнг ишга туширилиши режалаштирилган. Лойиҳа қиймати махфий маълумотлар бўлиб, ошкор этилмайди, дейди «Ўзатом» агентлиги. Иншоот Жиззах вилоятининг Фориш туманидаги Тузкон кўли ёнида жойлашган.

Местные общественные слушания по вопросу строительства атомной электростанции малой мощности (АСММ) пройдут в Узбекистане. Об этом сообщил советник директора Агентства по атомной энергии («Узатом») Касым Тохтахунов в ходе видеомоста «Астана — Москва — Ташкент» по вопросам развития атомной энергетики в Центральной Азии.
«Что касается вопроса референдума, давайте так… согласно нашей Конституции в этих вопросах нет необходимости проводить референдум, но мы, естественно, будем проводить местные общественные слушания», — сказал он.
В процессе строительства Нового Узбекистана страна не намерена оставаться «сырьевым придатком мирового разделения труда», планируется перерабатывать местное сырье, чтобы поставлять продукцию с добавленной стоимостью, заявил специалист. В качестве примера он указал хлопок, который стали перерабатывать и продавать за границу текстиль и пряжу, благодаря чему валютная выручка выросла в 4 раза и создано 100 тысяч рабочих мест.
То же самое планируется делать с ураном. «Почему дальше глубже не перерабатывать уран, не получать продукцию добавленную? Эту задачу перед нами поставил президент. Поэтому вопрос атомной энергетики для нас является обоснованным, и мы считаем, что Узбекистан уверенно будет развивать атомную энергетику — не только большие, но и маломодульные [АЭС]», — сказал Касым Тохтахунов, который также является старшим преподавателем Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» в Ташкенте.
Советник главы «Узатома» отметил, что малые модульные реакторы сегодня более приемлемы для Узбекистана.
«Они достаточно гибкие, режим работы у них 120%. Учитывая, что мы очень сильно, широкомасштабно внедряем возобновляемую энергетику, солнечную энергетику, и у нас достаточно много вопросов именно покрытия, балансировки мощности, наши расчёты показывают, что малые модули очень удачно, очень гармонично могут войти в режим работы энергосистемы», — заявил он.
По его словам, выбор «Росатома» в качестве генерального подрядчика объясняется «чисто прагматическим подходом».
«Мы провели анализ: что в мире, какие компании работают, как они работают. И, естественно, выбор у нас только в пользу ''Росатома''. Здесь чисто технический, чисто прагматичный подход был», — сказал представитель «Узатома».
- Медиамост прошёл 26 июня. В этот же день состоялось подписание протокола по процедуре вступления в силу контракта на сооружение АСММ на площадке будущей станции — рядом с озером Тузкан в Фаришском районе Джизакской области. Работы по созданию инфраструктуры станции начнутся осенью.
- Контракт на сооружение АСММ был заключён 27 мая между Дирекцией по строительству АЭС и компанией «Атомстройэкспорт» (инжиниринговое подразделение «Росатома») в рамках визита в Ташкент президента России Владимира Путина.
- Помимо этого, был подписан протокол о внесении изменений в межправительственное соглашение о сотрудничестве в строительстве на территории Узбекистана атомной электростанции от 7 сентября 2018 года.
- «Росатом» выступит генеральным подрядчиком строительства станции, к строительству также будут привлечены узбекистанские компании.
- Глава «Росатома» Алексей Лихачёв заявил, что ввод станции планируется «поэтапно, помодульно» с 2029 по 2033 годы. Малая АЭС будет с шестью водо-водяными ядерными реакторами РИТМ-200Н общей мощностью 330 МВт.
- По его словам, проект будет реализован с большой долей локализации в Узбекистане. «Финансирование с узбекской стороны, вопрос о государственном (российском) кредите не обсуждается», — сказал он.
- Первый реактор малой атомной электростанции планируется запустить через пять лет. Стоимость проекта является конфиденциальной информацией и не подлежит разглашению, заявили в агентстве «Узатом». Объект разместят рядом с озером Тузкан в Фаришском районе Джизакской области, где изначально рассматривалось размещение большой АЭС.