Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ўғил-қизларини 2018 йилдан буён нишонланиб келинаётган 30 июнь Ёшлар куни билан табриклади.
Давлат раҳбари «ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларни камол топтириш давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири сифатида доимо эътибор марказида бўлиб келаётганини» эслатди.
Унинг таъкидлашича, сўнгги йилларда «мамлакатда ёшлар билан ишлаш бўйича дунёда ўхшаши кам бўлган вертикал бошқарув тизими яратилган. Бу эса маҳаллалардаги президент вакиллари бўлган ёшлар етакчилари орқали йигит-қизларни касб-ҳунарга ўқитиш, бандлигини таъминлаш, бўш вақтини мазмунли ўтказиш ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ кўплаб масалаларни қуйи бўғиннинг ўзида ҳал этиш имконини бермоқда».
Шавкат Мирзиёев тадбиркорлик билан шуғулланаётган, халқаро олимпиадаларда муваффақиятли иштирок этаётган ёшлар, қолаверса, Ўзбекистон олимпия терма жамоасининг тарихда илк бор Олимпиадага кириши ҳақида гапираркан, шундай деди: «Мана, бизнинг қандай истеъдодли, билимли ва матонатли ёшларимиз бор! „Янги Ўзбекистон ёшлари“ деган шарафли номга ҳар томонлама муносиб бўлган бундай йигит-қизлар бизнинг бебаҳо бойлигимиз, олтин фондимиздир».
«Фарзандлари билимли, истеъдодли, ўзининг кучи ва салоҳиятига ишониб, доимо олдинга интилиб яшайдиган халқ ва давлатнинг истиқболи, албатта, ёруғ бўлади. Биз Ўзбекистон ёшларини ана шундай эзгу фазилатлар соҳиблари этиб тарбиялаш учун бундан буён ҳам бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз», — деди президент.
«Ҳеч қачон унутманг, сизлар ёшликнинг ҳар бир дақиқасини ғанимат билиб, доимо бунёдкорлик ва ижодкорлик ҳисси билан, Ватанга чексиз меҳр ва садоқат туйғуси билан яшасангиз албатта кам бўлмайсиз, — деди у.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил юношей и девушек Узбекистана с Днём молодёжи, который отмечается 30 июня с 2018 года.
Глава государства напомнил, что «обеспечение прав и интересов молодых людей, воспитание подрастающего поколения гармонично развитыми личностями находится в центре нашего внимания как одно из приоритетных направлений государственной политики».
Он отметил, что в последние годы в стране была создана «уникальная вертикальная система управления в работе с молодёжью. Она даёт возможность через молодёжных лидеров — представителей президента в махаллях — на уровне нижнего звена решать многие вопросы молодёжи, связанные с обучением профессии, занятостью, содержательным досугом и социальной поддержкой».
Говоря о молодёжи, занимающейся предпринимательством, успешно выступающей на международных олимпиадах, а также выходе олимпийской сборной Узбекистана впервые в истории на Олимпиаду, Шавкат Мирзиёев отметил: «Вот такая у нас талантливая, образованная и смелая молодёжь! Эти юноши и девушки — достойные представители Нового Узбекистана, наше бесценное богатство и золотой фонд».
«Народ и государство, в котором дети талантливы, образованны, уверены в своих силах и потенциале, стремятся к познанию нового, несомненно, ждёт прекрасное будущее. Мы мобилизуем все наши возможности на то, чтобы воспитать такую молодёжь Узбекистана», — заверил президент.
«Всегда помните, если вы будете дорожить каждым вашим мгновением, жить творчеством и созиданием, безгранично любить свою Родину, то обязательно достигнете высоких рубежей», — отметил он.