«Фотон» устав капиталидаги 85,58 фоиз давлат улуши хусусийлаштирилди, дея хабар қилди Давлат активларини бошқариш агентлиги.
Хусусан, «Фотон» АЖ устав капиталидаги 85,58 фоиз давлат улушини профессионал консультантни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш йўли билан ташкиллаштирилган хусусийлаштириш натижалари бўйича 151 млрд сўм сотиб олиш тўлови билан Havvo Group МЧЖ савдо ғолиби деб топилди.
«Ғолиб томонидан келажакда Корхонанинг ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш, маҳсулотлар турини ва реализацияси географиясини янада кенгайтириш, бошқарув самарадорлигини ошириш, шунингдек корхона фаолиятига замонавий корпоратив бошқарув тизимларини жорий этиш ва барқарор ривожлантиришни таъминлаш режалаштирилган», — дейилади хабарда.
«Фотон» ҳақида
«Фотон» заводи 1942 йилда ташкил этилган ва бугунги кунда тахминан 68 минг квадрат метрга тенг иккита ишлаб чиқариш майдонига эга. Давлат 296 мутахассис ишлайдиган корхона акцияларининг 85,6 фоизига эгалик қилади. «Фотон» 30 дан ортиқ турдаги яримўтказгич маҳсулотлари ва микросхемалар, телевизорлар, чангюткичлар, онлайн касса аппаратлари ишлаб чиқариш билан шуғулланади. 2020 йил декабрь ойида «Ўзэлтехсаноат» Россия инвесторларига «Фотон»нинг давлат акциялари пакетини таклиф қилган.
«Фотон» акциядорлик жамиятининг асосий фаолият соҳаси радиоэлектрон жиҳозлар учун электрон техника ва интеграл микросхемалар ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш ҳамда электроника асосидаги турли маҳсулот турларини ишлаб чиқариш ҳисобланади. Корхона (70 хилдан ортиқ) дискрет ва планар ярим ўтказгичли диодлар, кам шовқинли дала транзисторлари ва интеграл микросхемаларни тайёрлаш технологияларига эгалик қилади. Корхонада замонавий назорат-касса машиналари, LED телевизорлар, гўдакларни тортишга ишлатиладиган торозилар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
2023 йилда «Фотон» АЖ томонидан 14,5 минг дона маҳсулотлар ишлаб чиқарилган бўлиб, соф тушуми 36,4 млрд сўмни, соф фойдаси 1,4 млрд сўмни, соф активлари 20,1 млрд сўмни ва мажбуриятлари 1,8 млрд сўмни ташкил қилган.
Харидор ҳақида
Havvo Group 2019 йилда ташкил этилган қишлоқ хўжалиги холдинги бўлиб, мавсумий қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, қуритилган мевалар ва ёнғоқлар экспорти ва импорти билан шуғулланади. Холдинг таркибига Havvo Group, Havvo Agro Food, Havvo Trust, Havvo Noble МДҲ компаниялар гуруҳи киради.
Компания сайтида қайд этилганидек, холдингнинг йиллик экспорт айланмаси қарийб 30 миллион долларни, импорт айланмаси эса 10 миллион долларга яқин. Корхона асосчиси ва раҳбари Зиёдулла Раҳмат ўғли Холмирзаевдир.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана объявило о приватизации компании «Фотон». 85,58% госдоли в заводе электроники продано путём публичного приглашения к переговорам агрохолдингу Havvo Group за 151 млрд сумов (около 12 млн долларов).
Консультантом по приватизации выступила Abrau Capital.
«Победителем в будущем запланировано увеличение объёмов производства предприятия, дальнейшее расширение видов продукции и географии её реализации, повышение эффективности управления, а также внедрение современных корпоративных систем управления и обеспечение стабильного развития предприятия», — говорится в сообщении.
Госактив утверждает, что предложение покупателя находится «в верхнем пределе индикативного ценового диапазона», рассчитанного международным консультантом, и «превышает оценочную стоимость предприятия».
О заводе
Завод «Фотон» был основан в 1941 году на базе эвакуированного из Подмосковья завода электровакуумных приборов. В 1995 году предприятие было преобразовано в АО и сейчас входит в холдинг «Узэлтехсаноат».
Предприятие выпускает микросхемы для радиоэлектронной аппаратуры, а также электротехническую продукцию. Предприятие владеет технологиями изготовления (более 70 видов) дискретных и планарных полупроводниковых диодов, низкошумящих полевых транзисторов, интегральных микросхем. На его мощностях производятся контрольно-кассовые аппараты и телевизоры Panda.
На заводе «Фотон» работают около 300 человек. Уставной фонд — 1,08 млрд сумов.
В 2023 году было произведено 14,5 тысячи единиц продукции, чистый доход составил 36,4 млрд сумов, чистая прибыль — 1,4 млрд сумов, чистые активы — 20,1 млрд сумов, обязательства — 1,8 млрд сумов.
7 декабря 2023 года президент Украины Владимир Зеленский ввёл санкции против «Фотона» и его бывшего руководителя Маруфходжи Сайдумарова.
Havvo Group — агрохолдинг, созданный в 2019 году и занимающийся экспортом и импортом сезонной сельскохозяйственной продукции, сухофруктов и орехов. Холдинг включает в себя группу компаний: Havvo Group, Havvo Agro Food, Havvo Trust, Havvo Noble СНГ.
Как сообщается на сайте компании, ежегодный экспортный оборот холдинга составляет около 30 млн долларов, оборот по импорту — около 10 млн долларов.