2024 йил июнь ойи охирида мева-сабзавот маҳсулотлари нархларининг мавсумий пасайиши фонида Ўзбекистонда 0,24 фоиз дефляция қайд этилди, деб хабар қилди президент ҳузуридаги Статистика агентлиги.
Бу 2023 йил июнь ойидаги кўрсаткичдан (-0,29%) бироз юқорироқ. Йиллик инфляция (2023 йил июнига келиб) 10,6% гача тезлашди.
Июнь ойида озиқ-овқат маҳсулотлари нархлари ўртача 1,8 фоизга пасайган (сўнгги 5 йилдаги минимал кўрсаткич, йиллик кўсаткичда — 3,5 фоизга ўсган). Ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,8 фоизга (7,9 фоизга), пулли хизматлар нархи 0,9 фоизга (27,9 фоиз) қимматлашди.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, тухум ўртача 1,1 фоизга (апрелда — 11,3 фоиз, май ойида — 15,6 фоиз, йил давомида — 8,5 фоиз), сут — 0,5 фоиз, шакар — 1,2 фоизга, кунгабоқар ёғи — 0,1% га, ун — 0,4% га арзонлашган.
Гуруч яна 0,3 фоизга (йил давомида 5,9 фоизга), мол гўшти 0,7 фоизга (4,6 фоизга), қўй гўшти 1 фоизга (5,2 фоизга) қимматлашди.
Июнь ойида мева-сабзавотлар орасида фақат олма 3,1 фоизга (йил давомида 33,2 фоизга) қимматлашди.
Бақлажон 53,9 фоизга, помидор 42,8 фоизга, булғор қалампири 41,3 фоизга, қовоқ 38,5 фоизга, бодринг 37,8 фоизга, карам 17,7 фоизга, пиёз 13,9 фоизга, сабзи 1,3 фоизга, картошка — 0,7% га арзонлашди.
Йиллик ҳисобда тарвуз 20,5 фоизга, қовун 43,4 фоизга, узум 87,3 фоизга ошган. Йил давомида картошка 2,9 фоизга, помидор 15,1 фоизга, сабзи 27,2 фоизга, пиёз нархи арзонлашди. — 55,6% га.
Уй-жой ижараси ойлик 0,7 фоизга ва йиллик 9,5 фоизга ошди.
Совуқ сув таъминоти ва оқова хизматлари нархлари ўртача 0,5 фоизга, маиший чиқиндиларни олиб чиқиш учун эса 2,5 фоизга ошди.
Дори воситалари нархлари ўсишда давом этди (ҚҚС бўйича имтиёзлар бекор қилингандан кейин) ва июнь ойида 1,4 фоизга (йил бошидан 16,7 фоизга, 12 ойда 20,1 фоизга), шу жумладан, стационар даволаш ва реабилитация хизматлари нархларининг ўсиши 4,2% қайд этилди. Охирги олти ойда антибиотиклар 19,4 фоизга қимматлашди.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, бензин 1,4 фоизга (йилига +23,4 фоиз), пропан 1,9 фоизга (йилига +12,9 фоиз) арзонлади, метан эса АГТКШ шохобчалари учун энг баланд нархнинг ошиши фонида 11,9 фоизга (+36,8 фоизга) қимматлади.
Темирйўл транспорти хизматлари нархи июнь ойида республика бўйича ўртача 1,8 фоизга ошди. Ой давомида ҳаво қатнови 0,2 фоизга қимматлашди. Туристик саёҳатлар нархи 1,6 фоизга ошди.
Бундан ташқари, давлат боғчалари учун тўловлар 20 фоизга юқорилади, хусусий боғчалар 2,4 фоизга қимматлашди.

По итогам июня 2024 года в Узбекистане зарегистрирована дефляция в 0,24% на фоне сезонного снижения цен на плодоовощную продукцию, сообщило Агентство статистики при президенте.
Это немного выше показателя июня 2023 года (-0,29%). Годовая инфляция (к июню 2023 года) ускорилась до 10,6%.
Цены на продовольственные товары в июне снизились в среднем на 1,8% (минимум за последние пять лет, в годовом выражении — рост на 3,5%). Непродовольственные товары подорожали на 0,8% (7,9%), стоимость платных услуг выросла на 0,9% (27,9%).
По данным Статагентства, яйца подешевели в среднем ещё на 1,1% (в апреле — 11,3%, в мае — на 15,6%, за год — 8,5%), молоко — на 0,5%, сахар — на 1,2%, подсолнечное масло — на 0,1%, мука — на 0,4%.
Рис подорожал ещё на 0,3% (за год — на 5,9%), говядина — на 0,7% (4,6%), баранина — на 1% (5,2%),
В июне среди плодоовощей подорожали только яблоки на 3,1% (за год — на 33,2%).
Баклажаны подешевели на 53,9%, помидоры — на 42,8%, болгарский перец — на 41,3%, тыква — на 38,5%, огурцы — на 37,8%, капусту — на 17,7%, лук — на 13,9%, морковь — на 1,3%, картофель — на 0,7%.
В годовом выражении цены на арбузы выросли на 20,5%, дыни — на 43,4%, виноград — на 87,3%. Картофель за год подешевел на 2,9%, помидоры — на 15,1%, морковь — на 27,2%, лук — на 55,6%.
Арендная плата за жильё подорожала до 0,7% за месяц и на 9,5% за год.
Цены на услуги холодного водоснабжения и канализации в среднем увеличились на 0,5%, по вывозу бытовых отходов — на 2,5%.
Цены на лекарства продолжили рост (после отмены льгот по НДС) и за июнь выросли на 1,4% (16,7% с начала года, 20,1% — за 12 месяцев), включая рост цен на стационарные лечебные и реабилитационные услуги на 4,2%. За полгода антибиотики подорожали на 19,4%.
По данным Статагентства, бензин стал дешевле на 1,4% (+23,4% за год), пропан — на 1,9% (+12,9% за год), а метан подорожал сразу на 11,9% (+36,8%) на фоне повышения предельной цены на АГНКС.
Стоимость услуг железнодорожного транспорта повысилась в июне в среднем по республике на 1,8%. Авиаперелеты за месяц стали дороже на 0,2%. Туристические поездки стали дороже на 1,6%.
Кроме того, повысилась плата на 20% за государственные детские сады, частные сады стали дороже на 2,4%.
В конце апреля Центробанк повысил прогноз общей инфляции по основному сценарию в 2024 году c 8−9% до 9−11%.