Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Олий Мажлис Қонунчилик палатасига депутат Дониёр Ғаниев собиқ депутат Расул Кушербаев билан бўлиб ўтган подкастда истеъмолчилар учун энергия нархининг шаффофлиги ҳақида гапирди.
2024 йилгача аҳоли учун газ ва электр энергияси тарифлари 2019 йил август ойида оширилган эди. Жорий йилнинг 16 апрелида Вазирлар Маҳкамасининг 1 майдан энергия нархларини ошириш, шунингдек, ижтимоий нормаларни жорий этиш тўғрисидаги қарори қабул қилинди.
2024 йил апрель ҳолатига кўра, электр энергияси нархи 1 кВт/соат учун 1000 сўмга яқин, газники — кубометри учун 2000 сўм атрофида. У корхоналарнинг операцион харажатларини, шу жумладан, инвестиция лойиҳалари ва кредит тўловларини ўз ичига олади. 2023 йил сентябрь ойида Энергетика вазирлиги 1 кВт/соат электр энергияси таннархи 970 сўм (2022 йил майидан +21,2 фоиз), газнинг бир кубометри эса 1890 сўм (+35 фоиз) экани ҳақида хабар берган эди.
«Хавотир шундаки, бизнинг қилган ислоҳотимиз (биринчи босқичда тарифларни ошириш — таҳр.) битта қадам бўлиб, 2−3 йилдан кейин яна ўзининг [таъсирини] йўқотади. Нимага десангиз, ҳозир биз [нархларни] таннархга гўёки олиб келяпмиз, лекин 2−3 йилда ҳозирги, энергияда шаффофлик йўқ тизим билан ким кафолат беради таннархлар яна икки баробар ошиб кетмаслигига?» — деди Дониёр Ғаниев.
Ҳукумат электр энергиясининг нархи ҳозирда 1 кВт/соат учун 1000 сўмни ташкил этишини даъво қилмоқда, бироқ «биз билмаяпмиз бу токнинг таннархи қаердан ҳисобланаётганини», дейди Ғаниев.
«Яъни газни сотиб олаётган, қазиб олаётган хусусийдан неча пулга оляпти, давлатникидан неча пулга оляпти, қайси кредитларнинг оператив харажатлари ўтирибди бу ерда, қайси йўқотишлар, қайси самарасизлик, ўғриликлар, талон-торожликлар ўтирибди бунинг ичида… буни аниқ билмаяпмиз, шаффоф рақамлар йўқ, афсуски. Улар берган рақамга ишонишга мажбур бўляпмиз», — деди парламентарий.
Унинг сўзларига кўра, ҳукумат «нарх балансини шакллантириш» учун 2030 йилга бориб қайта тикланадиган энергиянинг умумий ишлаб чиқаришдаги улушини 40 фоизга оширишни режалаштирмоқда. Унинг таъкидлашича, газ ва нефтдан ишлаб чиқариладиган электр энергияси қимматлашади, шунинг учун ошган нархни арзон қуёш ва шамол электр энергияси ҳисобига қоплаш режалаштирилган.
2022 йил июнь ойида Расул Кушербаев Ўзбекистон маҳаллий ва хорижий компаниялардан сотиб оладиган газ нархларини маълум қилганди. У хориж корхоналари нархларининг юқорилигидан норозилигини билдириб, бундай ҳолат «ватанидан кўра пулни кўпроқ яхши кўрадиган айрим амалдорларнинг қилмишлари» туфайли юзага келганини таъкидлаганди.
Молиячи Отабек Бакиров аввалроқ харажатлар маълумотларининг ишончлилигига шубҳа билан қараган эди. Унинг сўзларига кўра, агар Энергетика вазирлигининг маълумотлари тўғри бўлса, Ўзбекистон Қирғизистонга газни (2022 йилнинг январь-сентябрь ойларида — 1000 куб метр учун ўртача 150 доллар), худди Афғонистонга электр энергияси (2022 йилда — 1 кВт/соат учун 5 цент) билан бўлганидек, ўз қийматидан паст нархда етказиб берган. Унинг таъкидлашича, электр энергияси ва газ нархининг ошиши фақат тарифларни ошириш билан чекланиб қолмаслиги, балки бутун энергия бозори ислоҳ қилиниши керак.
Аввалроқ Германияда фаолият юритаётган энергетика мутахассиси Равшан Хўжанов Kun.uz мухбирига берган интервьюсида истеъмолчилар якуний нарх қандай шаклланаётгани ва давлат компаниялари уларни ишлаб чиқариш ва етказиб беришда қандай фойда қўйишини кўришлари учун давлатни энергия ресурсларининг бутун таннарх занжирини ошкор қилишга чақирган эди. Маълумотлар яширин ва ноаниқ бўлса, жамоатчилик бунга шубҳа билан қарайди, деганди у.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса от Либерально-демократической партии Узбекистана Дониёр Ганиев в подкасте с бывшим депутатом Расулом Кушербаевым высказался о непрозрачности ценообразования на энергоресурсы для потребителей.
В предыдущий раз до 2024 года тарифы на газ и электроэнергию для населения повышались в августе 2019 года. В нынешнем году 16 апреля Кабинет министров издал постановление о повышении цен на энергоресурсы с 1 мая, а также о введении социальных норм.
По данным на апрель 2024 года, себестоимость электроэнергии составляет около 1000 сумов за 1 кВт•ч, газа — около 2000 сумов за кубометр. Она включает в себя операционные расходы предприятий, включая затраты, связанные с инвестиционными проектами и погашением кредитов. В сентябре 2023 года Минэнерго сообщило, что себестоимость 1 кВт•ч электроэнергии равна 970 сумов, кубометра газа — 1890 сумов, а в мае 2022 года — 800 и 1400 сумов соответственно.
«Есть опасение, что наша реформа (повышение тарифов на первом этапе — Ред.) останется лишь одним шагом, и через 2−3 года потеряет свой [эффект]. Сейчас мы якобы поднимаем цены до себестоимости, но кто даст гарантии, что с такой непрозрачной системой в энергетике себестоимость снова не увеличится в два раза», — отметил Дониёр Ганиев.
Правительство утверждает, что себестоимость электроэнергии на данный момент составляет около 1000 сумов за 1 кВт•ч, но «мы не знаем, откуда они считают эту цену электричества», сказал Ганиев.
«По какой цене покупают газ у частной добывающей компании, по какой цене покупают у государственной, какие оперативные расходы по кредитам входят в эту стоимость, какие потери, неэффективность, хищения, кража… мы не знаем это точно, к сожалению, нет прозрачных цифр. Мы вынуждены верить цифрам, которые они предоставляют», — сказал парламентарий.
По его словам, правительство планирует увеличить долю возобновляемой энергетики в общей генерации до 40% к 2030 году, чтобы «сформировать баланс цен». Он отметил, что электроэнергия, производимая за счёт газа и нефти, будет дорожать, поэтому планируется покрывать возросшую цену за счёт дешёвой солнечной и ветровой электроэнергии.
В июне 2022 года Расул Кушербаев озвучил цены на газ, по которым Узбекистан закупает топливо у местных и иностранных компаний. Он выразил недовольство высокими ценами зарубежных предприятий и указал, что такое положение дел связано с «действиями некоторых чиновников, любящих деньги больше, чем родину».
Финансист Отабек Бакиров ранее ставил под сомнение достоверность данных по себестоимости. По его словам, если информация Министерства энергетики верна, то Узбекистан продавал газ Кыргызстану по цене ниже себестоимости (в январе-сентябре 2022 года — в среднем по 150 долларов за 1000 кубометров), как и электричество Афганистану (в 2022 году — 5 центов за 1 кВт•ч). Он подчеркнул, что повышение цен на электроэнергию и газ не должно ограничиться только повышением тарифов, а должна быть проведена реформа всего энергетического рынка.
Эксперт в сфере энергетики Равшан Хужанов, работающий в Германии, в интервью Kun.uz призвал государство раскрыть всю цепочку себестоимости энергоресурсов, чтобы потребители видели, как формируется конечная цена и какую наценку ставят государственные компании при производстве и доставке энергоресурсов. По его словам, когда данные скрыты и непрозрачны, общественность смотрит на это с подозрением.