Янги ҳайдовчилик гувоҳномаларини Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали онлайн тарзда олиш мумкин, деб хабар берди Адлия вазирлиги матбуот котиби Севара Уринбаева.
Унинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, 2023 йилнинг апрель ойидан ҳозиргача фақат ҳайдовчилик гувоҳномасини масофадан алмаштириш мавжуд бўлган бўлса, эндиликда ЯИДХП орқали янги гувоҳномани ҳам расмийлаштириш мумкин.
Адлия вазирлигининг аниқлик киритишича, гувоҳномани олиш учун ҳеч қандай ҳужжат талаб қилинмайди, чунки барча маълумотлар тизимда мавжуд.
Ҳужжатни исталган яқин Давлат хизматлари марказидан 1 иш куни ичида олиш ёки почта орқали 2 иш куни ичида уйгача буюртма қилиш мумкин (25 минг сўм). Хизмат нархи — 0,7 БҲМ (238 минг сўм).
Янги ҳуқуқлар учун ID-карта ёки биометрик паспортдаги фотосуратдан фойдаланиш мумкин. Аммо янги сурат яратиш учун Давлат хизматлари марказига ёки Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг Рўйхатга олиш ва имтиҳон бўлимига ҳам ташриф буюриш мумкин.

Новые водительские удостоверения можно оформить онлайн на Едином портале интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ), сообщила пресс-секретарь Министерства юстиции Узбекистана Севара Уринбаева.
Как она уточнила «Газете.uz», с апреля 2023 года дистанционно была доступна только замена водительских прав, но теперь через ЕПИГУ можно получить и новое удостоверение.
В Минюсте уточнили, что для получения удостоверения не требуются документы, поскольку вся информация имеется в системе.
Документ можно забрать в любом ближайшем Центре государственных услуг в течение 1 рабочего дня или оформить доставку на дом за 2 рабочих дня через почту (25 тысяч сумов). Стоимость услуги составляет 0,7 БРВ (238 тыс сумов).
Для новых прав можно использовать фотографию из ID-карты или биометрического паспорта. Но использовать также может посетить Центр госуслуг или Регистрационно-экзаменационный отдел Службы безопасности дорожного движения для создания новой фотографии.