Пойтахтдаги барча янги автобуслар салони кондиционер билан жиҳозланганига қарамай, ижтимоий тармоқларда мазкур жамоат транспортидаги иссиқ муҳитдан норози йўловчиларнинг хабарлари пайдо бўлмоқда. «Тошшаҳартрансхизмат» акциядорлик жамияти (ТШТҲ)нинг Йўловчи транспорти ҳаракати таркибини модернизациялаш ва технологик қайта жиҳозлаш бўлими бошлиғи Саидмаҳмуд Тошкенбоев «Газета.uz»га ҳайдовчилар кондиционерларни қайси вақтда ёқиши ва салондаги ҳарорат қандай бўлиши кераклиги ҳақида маълумот берди.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, бу йил жазирама эрта келган. Шу сабабли 20 май куни ТШТҲ томонидан автобус паркларига соат 8:00 дан 19:00 гача кондиционерни ёқиш бўйича кўрсатмалар берилган. Бундай ҳолда салон ичидаги ҳарорат 26 даражадан ошмаслиги керак. Бу кексалар ва болалар учун оптимал ҳарорат, дея таъкидлади Саидмахмуд Тошкенбоев.
«Баъзи истисно ҳолатларда кондиционерни соат 19:00 дан кейин ҳам ёқиш мумкин. Масалан, йўловчилар кўплиги туфайли салонда тиқилинч вазият юзага келса, ҳайдовчилар совитиш тизимини ёқишлари мумкин», — дея қўшимча қилди у.
Саидмаҳмуд Тошкентбоевнинг айтишича, баъзи йўловчилар салондаги ҳарорат жуда пастлигидан шикоят қилади — баъзида ҳайдовчилар ҳаво ҳароратини +17 даражага туширишади. Автобуслардаги совитиш тизими шундай тузилганки, салондаги ҳарорат +26 даражадан паст бўлса, кондиционерлар автоматик тарзда ўчади.
Кондиционерларнинг белгиланган вақтларда ёқилмаганини кўрган йўловчилар ТШТҲнинг 1062 ишонч телефонига мурожаат қилишлари мумкин.
«Агар ҳайдовчи кондиционерни ёқмаса, йўловчилар қўнғироқ қилиб, автобус рақамини айтиши мумкин. Шундан сўнг ҳайдовчига нисбатан чора кўрилади», — деди Саидмахмуд Тошкенбоев.
Унинг қўшимча қилишича, агар бошқа муаммолар туфайли совитиш тизими ишламаётган бўлса, автобус носозликлар бартараф этилгунга қадар автобуслар паркига қайтарилади.

Несмотря на то, что весь новый автобусный парк столицы оснащён кондиционерами, в социальных сетях появляются публикации пассажиров, недовольных жарой в салонах. Начальник отдела повышения готовности и контроля технического состояния подвижного состава компании «Тошшахартрансхизмат» (ТШТХ) Саидмахмуд Тошкентбаев рассказал «Газете.uz», в какое время водители должны включать кондиционеры и какой должна быть температура в салоне.
По словам специалиста, в этом году жара наступила рано. В связи с этим 20 мая ТШТХ дала распоряжение автобусным паркам по включению кондиционеров с 8:00 до 19:00. При этом температура в салоне не должна превышать 26 градусов. Это оптимальная температура для пожилых людей и детей, отметил Саидмахмуд Тошкентбаев.
«В некоторых исключительных случаях можно включить кондиционер после 19:00, — продолжил он. — Например, когда в салоне становится душно из-за большого количества пассажиров, водители могут включить систему охлаждения».
Саидмахмуд Тошкентбаев добавил, что некоторые пассажиры жалуются на слишком низкую температуру в салонах — иногда водители устанавливали температуру +17 градусов. Поэтому систему охлаждения в автобусах настроили таким образом, чтобы кондиционеры отключались, если температура в салоне составляет ниже +26 градусов.
В случае нарушения порядка пассажиры могут обратиться по номеру телефона доверия ТШТХ 1062.
«Если водитель не включает кондиционер, пассажиры могут позвонить и сказать номер автобуса. После этого в отношении водителя будут приняты меры», — сказал Саидмахмуд Тошкентбаев.
Он добавил, что если система охлаждения не работает из-за неполадок, автобус вернут в автобусный парк до их устранения.