АҚШ президенти Жо Байден маъмурияти ишчиларни аномал иссиқ таъсиридан ҳимоя қилиш бўйича таклифларни эълон қилди. Меҳнат вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган қоидалар, агар расман тасдиқланса, мамлакат тарихида ушбу соҳадаги биринчи хавфсизлик стандартларига айланади, деб ёзади The Guardian.
Ҳужжат иш берувчилардан иссиқлик хавфсизлиги бўйича мувофиқлаштирувчи лавозимини яратишни, фавқулодда иссиқлик таъсирини бартараф этиш режаларини ишлаб чиқишни ҳамда ишчиларга соя ва сувдан фойдаланишни таъминлашни талаб қилади.
Бундан ташқари, янги ходимлар иссиқ иқлимга мослашиш жараёнидан ўтишлари керак бўлади, бунда уларнинг юқори ҳароратга таъсири аста-секин ўсиб боради.
Таклиф этилаётган стандарт махсус ҳимоя чораларини ўз ичига олади, дея қайд этди Guardian. Яъни агар иш жойидаги иссиқлик кўрсаткичи 27 даражадан ошса, ишчиларга сув берилиши ва ҳарорат билан бошқариладиган танаффус хоналарига кириш имконияти тақдим этилиши керак. Иссиқлик индекси 32 даража ёки ундан юқори бўлса, қўшимча ҳимоя чоралари, жумладан, ҳар икки соатда ҳақ тўланадиган 15 дақиқалик танаффус ва ходимларнинг мажбурий мониторинги амалга оширилади.
Ушбу стандартга риоя қилмаган иш берувчилар жаримага тортилиши мумкин. Қоидалар АҚШнинг барча 50 штатида амал қилади.
Меҳнат вазирлиги прогнозларига кўра, қоидалар курьерлар, почта ташувчилар, қурувчилар ва фермер хўжаликлари ходимлари каби тахминан 36 миллион ишчига таъсир қилади, бу эса иш жойидаги иссиқлик туфайли жароҳатлар, касалликлар ва ўлимлар сонини сезиларли даражада камайтиради.

Администрация президента США Джо Байдена опубликовала предложения по защите работников от воздействия экстремальной жары. Правила, разработанные Министерством труда, в случае официального утверждения станут первыми в истории страны стандартами безопасности в этой сфере, сообщает The Guardian.
Документ потребует от работодателей создания должности координатора по вопросам тепловой безопасности, разработки планов реагирования на чрезвычайную жару, а также обеспечения работников доступом к тени и воде.
Кроме того, новые сотрудники должны будут проходить процесс акклиматизации к жаре, во время которого воздействие высоких температур на них будет увеличиваться постепенно.
Предлагаемый стандарт включает в себя конкретные меры защиты, отмечает Guardian. Так, если индекс жары на рабочем месте будет превысит 27 градусов Цельсия, то работникам должны предоставить доступ к воде и комнатам отдыха с контролируемой температурой. При индексе жары от 32 градусов будут действовать дополнительные меры защиты, включая оплачиваемый 15-минутный перерыв каждые два часа и обязательное наблюдение за состоянием сотрудников.
Работодатели, не соблюдающие этот стандарт, могут быть оштрафованы. Правила будут применяться во всех 50 штатах США.
Согласно прогнозам Минтруда, эти правила коснутся примерно 36 миллионов работников, таких как курьеры, почтальоны, строители и сельскохозяйственные рабочие, что позволит существенно сократить количество травм, заболеваний и смертей, вызванных жарой на рабочем месте.