Ҳиндистоннинг Уттар-Прадеш штати Ҳатрас округидаги диний йиғинда юз берган тиқилинчда камида 121 киши ҳалок бўлди, 31 киши жароҳат олди, деб хабар бермоқда Reuters.
Фожиа Пҳулраи Мугҳал Гарҳи қишлоғида содир бўлган, у ерда ўн минглаб одамлар воиз Бҳоле Бабани тинглаш учун тўпланган. Полиция ҳисоботига кўра, рухсат этилган сиғим 80 мингга яқин бўлган бўлса ҳам, йиғинда 250 мингга яқин одам қатнашган.
Шифокорларнинг агентликка айтишича, ўлимларнинг аксариятига бўғилиш сабаб бўлган. Қурбонлар орасида 112 аёл ва етти бола бор.
Reuters ва AP агентликларининг таъкидлашича, оломон кетаётган воизнинг орқасидан югуриб, унга тегинишган. Уларнинг кўпи лойга ботиб, ерга йиқилиб тушган, оқибатда оёқлар остида қолиб кетган.
«Мен аёлларнинг даҳшатли қичқириғини эшитдим, чиқиш жойи яқинидаги ерда жасадлар ётарди. Қўрқиб кетдим, қочдим ва қизимга телефон қила бошладим», — деди жараёнда қатнашганлардан бири Reuters агентлигига. Унинг қизи вафот этган.
Ҳатрас округи бош инспектори Шалаб Матур учрашув ёпиқ чодирда ўтказилганини айтди, деб хабар бермоқда Hindustan Times. «Ҳаммаси ёпиқ бинода содир бўлди ва, афтидан, одамларга ҳаво етмай қолди. Улар имкон қадар тезроқ чиқиб кетишга ҳаракат қилди, бу эса тиқилинчга сабаб бўлди», — деб тушунтирди у.
Полиция, шунингдек, воқеа содир бўлган куни ҳаво жуда иссиқ ва нам бўлганини таъкидлади. Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари воқеадан сўнг ғойиб бўлган воизни қидирмоқда.
Бу Ҳиндистондаги диний йиғинда юз берган ва кўп сонли қурбонлари бор биринчи тиқилинч эмас, дея таъкидлайди Reuters. 2005 йилда Вай шаҳридаги Мандхардеви ибодатхонасида 265 дан ортиқ одам ҳалок бўлганди, 2008 йилда эса камида 250 киши Ражастандаги Чамундагар ибодатхонасида тиқилинч қурбони бўлган.

По меньшей мере 121 человек погиб, ещё 31 получили ранения в давке на религиозном собрании в индийском штате Уттар-Прадеш, в округе Хатрас, передаёт Reuters.
Трагедия произошла в деревне Пхулрай Могол Гархи, в которой собрались десятки тысяч людей, чтобы послушать проповедника Бхоле Бабу. На встречу, по данным полицейского отчёта, пришли около 250 тысяч человек при разрешённой вместимости в 80 тысяч.
Большинство смертей произошло из-за удушья, рассказали агентству врачу. Среди жертв — 112 женщин и семеро детей.
Давка началась, когда после мероприятия толпа побежала за уезжающим проповедником, чтобы дотронуться до него, уточняют Reuters и AP. Многие поскользнулись в грязи и упали на землю, в результате чего оказались затоптаны.
«Я слышал ужасающие крики женщин (во время давки), а возле выхода на земле лежали груды тел. Я испугался, убежал и начал звонить дочери по телефону», — рассказал Reuters один из присутствовавших на собрании по имени Чедилал. Его дочь погибла.
Генеральный инспектор округа Хатрас Шалаб Матур сказал, что встреча проходила в закрытом шатре, пишет Hindustan Times. «Все происходило в закрытом помещении и, судя по всему, людям просто не хватало воздуха. Они пытались поскорее вырваться наружу, что и привело к давке», — пояснил он.
В полиции также отметили, что в день мероприятия стояла очень жаркая и влажная погода.
Правоохранители разыскивают проповедника, который исчез после произошедшего.
Это не первая давка, произошедшая на религиозном собрании в Индии, которая привела к большому числу погибших, указывает Reuters. В 2005 году в храме Мандхардеви в городе Вай погибло более 265 человек, а в 2008-м в храме Чамундагар в штате Раджастан жертвами давки стали не менее 250 человек.