2 июль куни Олимпия шон-шуҳрати музейида Париждаги ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этаётган Ўзбекистон делегациясини тантанали кузатиш маросими бўлиб ўтди, деб хабар қилди ҳукумат раҳбари матбуот хизмати.
Унда Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Нарбаева ва Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов иштирок этди.
Тадбир давомида давлат байроғи Олимпия ўйинларидаги мамлакат делегациясининг байроқдорлари — боксчи Абдумалик Халоков ва қиличбоз Зайнаб Дайибековага топширилди.
Маросимда қўлга киритилган олтин медаллар учун Ўзбекистонлик спортчиларга 200 минг доллар, кумуш учун 100 минг ва бронза учун 50 минг доллар мукофот пули берилиши эслатилди. Спортчиларнинг мураббийлари мос равишда 50, 25 ва 12,5 минг доллардан олади.
Тадбирда Ўзбекистон терма жамоаси либослари ҳам тақдим этилди. Спортчилар 7Saber бренди остидаги формада қатнашади.
Бренд вакилларининг маълум қилишича, кийимлар Dri fit технологияси бўйича ишланган матолардан тайёрланган бўлиб, бу маҳсулотларга алоҳида мустаҳкамлик ва босим пайтида намликни юза бўйлаб тарқатиш ҳамда шиммасдан буғлантириш имконини беради.
«Олтин элементлари билан ифодаланган оқ зумрад рангларнинг базавий комбинацияси ҳам спорт, ҳам парад экипировкалари ҳаётийлик ва очиқликни, шунингдек, ғалабага интилиш ва иродани англатади», — деб таъкидлади бренд вакиллари.
Либос Ўзбекистоннинг тарихий архитектурасидан илҳомланган — фрактал мозаикалар билан безатилган саройлар, масжидлар ва мадрасалар; экипировканинг марказий элементи сифатида арка билан безатилган.

В Музее олимпийской славы 2 июля состоялась торжественная церемония проводов делегации Узбекистана, участвующей в летних Олимпийских играх в Париже, сообщила пресс-служба главы правительства.
В нем приняли участие председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева и премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов.
В ходе мероприятия государственный флаг Узбекистана был вручён знаменосцам делегации страны на Олимпийских играх — боксёру Абдумалику Халокову и фехтовальщице Зайнаб Дайибековой.
На церемонии напомнили, что за завоёванные золотые медали спортсменам Узбекистана установлены призовые в размере 200 тысяч долларов, за «серебро» — 100 тысяч и за «бронзу» — 50 тысяч долларов. Тренеры спортсменов получат 50, 25 и 12,5 тысячи долларов соответственно.
На мероприятии также была презентована форма сборной Узбекистана. Линейка спортивной одежды представлена брендом 7Saber.
Как сообщили представители бренда, форменная одежда изготовлена из тканей по технологии Dri fit, придающей изделиям особую прочность и способность распределять влагу при нагрузках по поверхности и испарять, не впитывая.
«Бело-изумрудное базовое сочетание цветов как спортивной, так и парадной экипировки с выраженными золотыми элементами символизируют жизнелюбие и открытость наравне с целеустремлённостью и волей к победе», — отметили представители бренда.
Форма вдохновлена исторической архитектурой Узбекистана — дворцами, мечетями и медресе, украшенными фрактальной мозаикой, центральным элементом экипировки стала стилизованная арка, добавили они.