Очилиш маросимида Qanot Sharq, Венгриянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Йожеф Рожа, Туризм қўмитаси транспорт логистикасини ривожлантириш бўлими бошлиғи Шуҳрат Исоқулов, шунингдек, янги йўналиш бўйича биринчи йўловчилар иштирок этди.
Очилиш маросимида Венгриянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Йожеф Рожа мамлакатлар ўртасидаги маданий ва иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш учун тўғридан-тўғри рейслар муҳимлигини таъкидлади.
«Ишончимиз комилки, тўғридан-тўғри йўналиш сайёҳлар, тадбиркорлар ва талабаларнинг талабларга жавоб беради. Тўғридан-тўғри рейсларни бошлаш нафақат транспортнинг қулайлиги, балки парвоз қулайлиги ва вақтни тежаш билан ҳам боғлиқ. Ишбилармонларнинг бу ерга келиши анча осонлашади, улар иш учрашувларига тайёргарлик кўриш учун кўпроқ бўш вақтга эга бўладилар. Ва бу фақатгина Венгрия ишбилармонлари учун эмас, балки Венгрияда ишлашга қизиқадиган ўзбек тадбиркорлари учун ҳам.
Маданий тадбирларга келсак — бизда кўплаб мусиқа фестиваллари бўлиб ўтмоқда. Улардан бири — Balaton Sound бўлиб, биз ўзбекистонлик сайёҳларни мамнуният билан кутиб оламиз. Венгрияда туркийзабон, тарих ва маданиятни севадиган одамларни жалб қиладиган катта «Қурултой» тадбири ҳам бўлиб ўтади. Ушбу тадбир жорий йил август ойи бошида бўлиб ўтади ва Ўзбекистон тадбирнинг фахрий меҳмони бўлади.
Ўйлайманки, янги йўналиш парвозлари сайёҳлик оқимига ижобий таъсир кўрсатади, ўзбекларда ҳам, венгерларда ҳам катта қизиқиш кузатилмоқда, венгерлар Ўзбекистоннинг, ўзбеклар эса Венгриянинг жуда кўп қизиқарли томонларини кўриши мумкин . Ва, албатта, сиёсий муносабатларимизнинг стратегик даражаси икки давлат ўртасидаги бу алоқанинг муҳимлигини кўрсатади. Ушбу ишга тушириш муваффақиятли лойиҳа бўлишига ишончимиз комил ва Ўзбекистондан Венгрияга имкон қадар кўпроқ сайёҳлар келишини таъминлаш учун астойдил ҳаракат қилмоқдамиз. Шунингдек, венгерлар ҳам гўзал Ўзбекистонга ташриф буюриб, унинг ажойиб манзараларини кўриш имкониятига эга бўлишса, жуда хурсанд бўлардик", — деди Йожеф Рожа.
Qanot Sharq ҳамкорлари ҳам янги йўналиш муваффақиятига ишонч билдириб, парвозлар икки мамлакат учун ҳам янги имкониятлар очишини таъкидладилар.
«Мен 16 йилдан бери Ўзбекистонда яшайман, Венгрияда туғилганман. Мен доимо икки мамлакат ўртасида саёҳат қиламан. Олти соат ичида тўғридан-тўғри Венгрияга учиш имконияти борлигидан жуда хурсандман. Бу кўп вақтни тежайди. Qanot Sharq`га раҳмат», — дея янги парвоз йўловчиларидан бири ўз фикри билан ўртоқлашди.
Аэропортдаги тантанали йиғилиш доирасида байрамона муҳит ҳукм сурди. Венгриянинг Ўзбекистондаги эчихонаси томонидан тайёрланган фотосуратлар кўргазмаси ҳам ташкил этилди. Рақс чиқишлари тадбирга ёрқин ранглар қўшиб, барча йиғилганларга қувончли кайфият бағишлади. Илк йўловчилар илиқ ва дўстона ҳис-туйғуларни берган муносабатдан ҳайратда қолди.

В торжественной церемонии открытия приняли участие руководство Qanot Sharq, чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Узбекистане Йожеф Рожа, начальник отдела развития транспортной логистики Комитета по туризму Шухрат Исакулов, а также первые пассажиры нового маршрута.
Фото: Эльдар Хайрулов.
Выступая на открытии, чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Узбекистане Йожеф Рожа подчеркнул значимость прямого авиасообщения для укрепления культурных и экономических связей между странами.
«Мы уверены, что прямой маршрут будет пользоваться спросом как у туристов, так и у представителей бизнес-сообщества и студентов. Запуск прямых рейсов — это не просто транспортная доступность, это удобность полётов, доступность и экономия времени. Бизнесменам станет намного проще приехать сюда, у них будет больше свободного времени для подготовки к бизнес-встречам. И это касается не только представителей венгерского бизнес-сообщества, но и для узбекских предпринимателей, заинтересованных работать в Венгрии.
Что касается культурных мероприятий — то у нас проводится много музыкальных фестивалей. Один из таких — Balaton Sound, на который мы с удовольствием ждём туристов из Узбекистана. В Венгрии также проводится большое мероприятие «Курултай», привлекающее людей, которые любят тюркоязычную историю и культуру. Это мероприятие состоится в этом году в начале августа и почётным гостем мероприятия станет Узбекистан.
Я думаю, что новый маршрут положительно повлияет на туристический поток — наблюдается большой интерес как с узбекской стороны, так и с венгерской — очень много интересного можно посмотреть как венграм в Узбекистане, так и узбекам в Венгрии. И конечно стратегический уровень наших политических отношений показывает важность этой связи между двумя государствами. Мы уверены, что этот запуск станет успешным проектом и мы очень много работаем над тем, чтобы как можно больше туристов приезжало из Узбекистана в Венгрию. И мы были бы также очень рады тому чтобы венгры смогли посетить красивый Узбекистан и посмотреть на его чудесные достопримечательности", — рассказал Йожеф Рожа.
Партнёры Qanot Sharq также выразили уверенность в успешности нового направления, отметив, что рейсы откроют новые возможности для обеих стран.
«Я уже 16 лет живу в Узбекистане, сама родилась в Венгрии. Постоянно путешествую между двумя странами. Очень рада тому, что появилась возможность прямым рейсом долететь до Венгрии за шесть часов. Это очень экономит время. Спасибо Qanot Sharq», — поделилась мнением одна из пассажирок новых рейсов.
В рамках торжественного мероприятия в аэропорту царила праздничная атмосфера. Также была организована выставка фотографий, подготовленная посольством Венгрии в Узбекистане. Танцевальный номер добавил ярких красок событию, создавая радостное настроение у всех присутствующих. Первые пассажиры были приятно удивлены угощениями, которые подарили тёплые и дружеские эмоции.