Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Ўзбекистонга лифт импорти билан боғлиқ муаммога муносабат билдирди.
Март ойининг охирида тадбиркорлар Ўзбекистонга лифт олиб киришда муаммоларга дуч кела бошлаганди. Маълум бўлишича, импортёрларнинг уч йиллик мувофиқлик сертификатлари ҳукумат топшириғига кўра тўхтатилиб, улар ўз товарларини божхона чегарасидан ўтказа олмай қолган.
Олий Мажлис Сенати июнь ўрталарида сенаторларнинг аралашувидан сўнг муаммо ҳал қилингани ҳақида хабар берган эди. Сенат қўмитаси томонидан ўтказилган дастлабки ўрганишлар натижасига кўра, «Саноат хавфсизлиги» давлат муассасаси республикада саноат маҳсулотини (лифт, эскалатор, газ баллон, иситиш қозонлари) сертификатлаштириш бўйича аккредитациядан ўтган ягона орган ҳисобланади.
Муассаса аккредитациясининг амал қилиши тўхтатилгани сабабли Ўзбекистон мувофиқликни баҳолаш учун фаолият юритувчи ва аккредитация қилинган сертификатлаш органисиз қолган, бу эса тадбиркорларнинг сарсон бўлишига олиб келган. Маълум бўлишича, божхона омборларида бўлиб турган, 47 корхона томонидан олиб келинган 332 та лифт ва эскалаторларнинг умумий қиймати 9,5 млн долларни ташкил этган.
Рақобат қўмитаси лифт импорт қилувчилар муаммосини ҳал этиш юзасидан Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамасига ўз таклифларини киритган:
- ваколатли орган томонидан бекор қилинган 17 та мувофиқлик сертификатини истисно тариқасида тиклаш;
- мавжуд бўлган синов лабораторияларининг моддий-техника базасини яхшилаш учун (лифт, лифт ускуналари ва эскалаторларни синовдан ўтказиш учун зарур бўлган синов миноралари ва асбоб-ускуналарни олиб кириш) чет эл грант маблағларини жалб этиш чораларини кўриш;
- лифтларни синовдан ўтказиш ва мувофиқлик сертификатини бериш бўйича хизматлар бозорига хусусий секторни кенг жалб қилиш чораларини кўриш;
- сертификатлаш жараёнида бир шартнома доирасида олиб келинаётган марка ва модели бир хил бўлган лифт товарларини фақатгина бир нусхасини синовдан ўтказиш орқали уларга битта мувофиқлик сертификатини расмийлаштириш амалиётини жорий қилиш.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей вмешался в проблему с импортом лифтов в Узбекистане.
В конце марта местные предприниматели столкнулись с проблемами при ввозе лифтов в страну. Выяснилось, что трёхлетние сертификаты соответствия импортёров по поручению правительства были приостановлены, из-за чего они не могли получить их через таможенную границу.
Сенат Олий Мажлиса в середине июня сообщил, что проблема сдвинулась после их вмешательства. Предварительные изучения сенатского комитета показали, что ГУ «Промышленная безопасность» является единственным в стране аккредитованным органом по сертификации промышленной продукции (лифты, эскалаторы, газовые баллоны, котлы отопления).
Из-за прекращения действия аккредитации учреждения Узбекистан остался без действующего и аккредитованного органа по сертификации для оценки соответствия, что создало проблемы предпринимателям. Выяснилось, что на таможенных складах находились 332 лифта и эскалатора стоимостью 9,5 млн долларов, привезённых 47 предприятиями, которые не могут установить оборудование из-за аннулирования лицензий, выданных же самим регулятором.
Комитет по конкуренции внёс в Министерство горнодобывающей промышленности и геологии и Кабинет министров свои предложения, чтобы решить проблему импортёров лифтов:
- в порядке исключения, восстановить 17 сертификатов соответствия, аннулированных уполномоченным органом;
- принять меры по привлечению иностранных грантовых средств, чтобы улучшить материально-техническую базу действующих испытательных лабораторий (завоз испытательных башен и оборудования, необходимого для испытаний лифтов, лифтового оборудования и эскалаторов);
- принять меры по широкому вовлечению частного сектора на рынок услуг по испытанию лифтов и выдаче сертификатов соответствия;
- ввести практику выдачи единого сертификата соответствия на лифтовую продукцию одной марки и модели, ввозимую в рамках одного контракта, в процессе сертификации путём испытания только одного экземпляра.