Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, ҳаво ифлосланиши 2019 йилда дунё бўйлаб 4,2 миллион кишининг бевақт ўлимига сабаб бўлган. Ушбу ҳолатларнинг тахминан 89 фоизи кам ёки ўрта даромадли мамлакатларда, асосан, Жанубий-Шарқий Осиё ва Тинч океанининг Ғарбий қисми мамлакатларида учрайди.
Ўтган қишда Тошкент бир неча бор дунёнинг ҳавоси энг ифлосланган шаҳарлари рейтингида биринчи ўринни эгаллади. Муаммо ниҳоят ҳукумат даражасида ва қўшни давлатлар билан ҳамкорликда муҳокама қилинди. Шу тариқа 19 июнь куни Тошкентда «Марказий Осиёда келажакни тоза ҳаво билан қуриш» минтақавий мулоқоти бўлиб ўтди. Тадбир давомида Қирғизистон, Ҳиндистон, Польша ва Германия мутахассислари ўз мамлакатларидаги ҳаво ифлосланишига қандай антропоген ва табиий омиллар таъсир кўрсатиши ва бу муаммони қандай ҳал қилишлари ҳақида гапириб берди.
Қирғизистон Табиий ресурслар, экология ва назорат вазирлигининг лойиҳани амалга ошириш бўлими директори Гулнора Абдуллаева мамлакат Марказий Осиёнинг энг ифлос пойтахтларидан бири бўлган Бишкекда ҳаво ифлосланишига таъсир этувчи омилларни таҳлил қилиш лойиҳасини ишлаб чиққанини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, ҳукумат ва шаҳар ҳокимлиги энг кўп ЖССТ томонидан тавсия этилган чекловлардан етти баравар ошган РМ2,5 зарраларининг концентрациясидан хавотирда эди. Муаммо, айниқса, иситиш мавсумида, аҳоли кўмир ёқишни бошлаганда долзарб бўлади.
«Бишкекда бизда битта ИЭС ва 70 га яқин қозонхоналар мавжуд. Улардан 22 таси кўмир билан иситилди. Биз иситиш муаммосини ҳал қилиш учун алоҳида чоралар кўриб чиқяпмиз. Биз ер ости сувлари ёрдамида иссиқлик насосларига ўтишни кўриб чиқяпмиз. Улар шаҳарга жуда яқин… Биз бошқа шериклар билан биргаликда пилот лойиҳаларни амалга оширдик ва улар жуда яхши натижаларни кўрсатди», — деди Гулнора Абдуллаева.
Хўжаликларни иситишда ифлос ёқилғидан фойдаланишни камайтириш учун ҳукумат 50 миллион долларлик лойиҳани бошлашни режалаштирмоқда. Улардан 32 миллион доллар экологик тоза ускуналар сотиб олиш учун аҳолига субкредитлар беришга сарфланади. Барқарор технологияларни етказиб берувчилар ва ишлаб чиқарувчиларнинг кўмаги ҳам кутилмоқда.
«Айнан шу ерда Бишкек аҳолисининг имкониятларидан ташқарида бўлган ушбу технологияларнинг нархини пасайтириш учун маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга эътибор қаратилади», — деди Гулнора Абдуллаева.
Бундан ташқари, лойиҳа ҳаво сифатини бошқариш тизимини мустаҳкамлаш ва шаҳар ирригациясини яхшилаш, шунингдек, яшил фонд қуришни ўз ичига олади.
Ҳавонинг ифлосланишининг яна бир омили — қум бўронларининг кўпайгани. Метеорологик прогнозга кўра, тенденция давом этади, деди эксперт. Шу билан бирга, тоғли ҳудуддаги Бишкекнинг географик жойлашуви шаҳарни шамоллатишнинг олдини олади.
«Биз ҳеч бўлмаганда шаҳарга бирор нарса киритиш учун яшиллик экиш орқали [қум бўронлари] муаммосини ҳал қилишга ҳаракат қиляпмиз. Шунингдек, улар зарарли моддаларни ўзлаштиради ва фуқаролар учун қулай муҳит яратади», — деди Гулнора Абдуллаева.
Унинг сўзларига кўра, Қирғизистон Табиий ресурслар вазирлиги ҳаво сифатини мониторинг қилиш тизимини яратиш ва автоматик станцияларни ўрнатиш, шунингдек, стандартларни янгилаш орқали тармоқни кенгайтиришни истайди. Ушбу чора-тадбирлар мутахассисларга юқори даражада қарор қабул қилишга ёрдам беради, деб ҳисоблайди эксперт.
«Биз ифлослантирувчи моддаларни кузатадиган ва таҳлил қиладиган замонавий лабораториялар орқали маълумотларни йиғиш ва қайта ишлашни янгиламоқчимиз, — деди Гулнора Абдуллаева. — Шунингдек, айнан ҳаво сифати бўйича стратегик ҳужжатларни ишлаб чиқиш учун махсус бош режаларни тайёрлаш режалаштирилган».
Польша
Польша Иқлим ва атроф-муҳит вазирлигининг ҳавони муҳофаза қилиш ва иқлим бўйича музокаралар бўлими мутахассиси Магдалена Брадовсканинг таъкидлашича, мамлакатда 228 та ҳаво сифатини назорат қилиш станцияси мавжуд ва 2018−2029 йилларга мўлжалланган ҳаво ифлосланишини назорат қилиш дастури амалга оширилмоқда. Унда эски қаттиқ ёнилғи печлари ва қозонлар углерод чиқиндилари кам бўлган замонавий ускуналар билан алмаштирилади. Бундан ташқари, мамлакатдаги хусусий уйларда иситиш тизими модернизация қилинмоқда.
2021 йил охирида Польша 2025−2040 йилларга мўлжалланган ҳаво сифатини яхшилаш миллий дастурини қабул қилган. Уни амалга ошириш учун муаммони ҳал қилиш бўйича қисқа, ўрта ва узоқ муддатли режалар ишлаб чиқилмоқда.
Қисқа муддатли режалар чегарадан ошиб кетиш оқибатларини юмшатиш, жамоатчиликни ҳаво сифати тўғрисида огоҳлантириш ва чегара консентрациясидан ошиб кетиш хавфини камайтиришга қаратилган.
Германия Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш агентлигидан Кристина Юрихнинг айтишича, Германияда чиқиндиларни камайтириш учун эмиссияни қисқартиришнинг самарали тизимлари жорий этилмоқда. Чиқиндилардан олтингугуртни олиб ташлашни ўз ичига олган тутун газини десульфурация қилиш технологияси қўлланади. Бундан ташқари, чангни бошқариш тизимлари, электрофильтрлар ўрнатилмоқда ва азот оксиди чиқиндиларини камайтириш чоралари кўрилмоқда.
Ҳавонинг ифлосланишини автоматик назорат қилиш тизимлари барча йирик ёқилғи ёқадиган заводларда ифлослантирувчи моддалар концентрациясини ўлчайди. Улар ифлосланишни доимий равишда кузатиб борадилар, деди Кристина Юрих.
Унинг сўзларига кўра, мамлакатда замонавий экологик талабларга жавоб бермайдиган эски электр станциялари ҳам ишдан чиқмоқда. Германия кўмир ва табиий газни қайта тикланадиган энергия манбаларига алмаштириш орқали ёқилғи баланси тузилишини ўзгартиришга ҳаракат қилмоқда. 2010−2023 йилларда мамлакатда қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш сезиларли даражада ошган ва барча АЭСлардан фойдаланиш тўхтатилган.
Ҳиндистон
Ҳиндистоннинг Одиша штати Ҳаво ифлосланишини назорат қилиш кенгаши бош муҳандиси Ниҳаранган Саҳуу мамлакатнинг 131 шаҳридаги ҳаво сифати стандартларга жавоб бермаслигини айтди. Муаммони ҳал қилиш учун «Тоза ҳаво» миллий дастури қабул қилинган. У ҳаво сифати мониторинги, инсон ресурсларини ривожлантириш, чиқиндиларни бошқариш, транспорт чиқиндилари, саноат, қурилиш чиқиндилари ва жамоатчиликни жалб қилиш каби соҳаларни қамраб олади.

По данным Всемирной организации здравоохранения, в 2019 году загрязнение воздуха вне помещений стало причиной преждевременной смерти 4,2 миллиона человек во всем мире. Порядка 89% этих случаев приходятся на страны с низким или средним уровнем дохода, главным образом в регионах ВОЗ стран Юго-Восточной Азии и стран Западной части Тихого океана.
Минувшей зимой Ташкент многократно занимал верхнюю строчку в рейтинге городов мира с самым загрязнённым воздухом. О проблеме, наконец, заговорили на уровне правительства и в сотрудничестве с соседними странами. Так, 19 июня в Ташкенте состоялся региональный диалог «Строительство будущего с чистым воздухом в Центральной Азии». В ходе мероприятия специалисты из Кыргызстана, Индии, Польши и Германии рассказали, какие антропогенные и природные факторы влияют на загрязнения воздуха в их странах и как они борются с проблемой.
Директор отдела реализации проектов Министерства природных ресурсов, экологии и надзора Кыргызстана Гульнара Абдуллаева отметила, что в стране разработан проект по анализу факторов, влияющих на загрязнение воздуха в Бишкеке — одном из самых загрязнённых столиц Центральной Азии.
По её словам, правительство и мэрию города больше всего волновала концентрация мелкодисперсных взвешенных частиц РМ2,5, которая превышала рекомендуемые предельные показатели ВОЗ в семь раз. Проблема особенно актуальна в отопительный сезон, когда население начинает сжигать уголь.
Виталий Чеусов.
«В Бишкеке у нас одна ТЭЦ и порядка 70 котельных. 22 из них отапливались углём. [Мы рассматриваем] отдельные меры для решения проблемы отопления. Рассматриваем переход на тепловые насосы с использование грунтовых вод. В части города они очень близко расположены… Пилотные проекты мы реализовали вместе с другими партнёрами, и они показали очень хорошие результаты», — заявила Гульнара Абдуллаева.
Для снижения уровня использования грязного топлива в отоплении домохозяйств правительство планирует запустить проект на сумму 50 млн долларов. Из них 32 млн долларов направят на выдачу субкредитов населению для покупки экологичного оборудования. Также ожидается поддержка поставщиков и производителей устойчивых технологий.
«Именно здесь упор будет делаться на местных производителей для того, чтобы удешевить эти технологии, которые сейчас непосильны для основного населения Бишкека», — сказала Гульнара Абдуллаева.
Кроме того, проект предполагает укрепление системы управления качество воздуха и совершенствование городской ирригации, а также наращивание зелёного фонда.
Ещё один фактор загрязнения воздуха — учащающиеся песчаные бури. По данным метеорологического прогноза, тенденция продолжится, заявила эксперт. При этом географическое расположение Бишкека, находящегося в горной местности, препятствует проветриваемости города.
«Проблему [песчаных бурь] мы попытаемся решить за счёт высадки зелёных насаждений, чтобы хотя бы что-то пропускать в город. Они также поглощают вредные вещества и создают комфортную среду для горожан», — отметила Гульнара Абдуллаева.
Она продолжила, что Минприроды Кыргызстана хочет создать систему мониторинга качества воздуха и расширить сеть за счёт установки автоматических станций, а также обновить стандарты. Эти меры помогут специалистам принимать решения на высоком уровне, считает эксперт.
«Сбор и обработку данных хотим обновить именно посредством современных лабораторий, которые будут мониторить и делать анализ именно загрязнителей, — сказала Гульнара Абдуллаева. — Также планируется подготовка генеральных планов именно по качеству воздуха, то есть разработка стратегических документов».
Специалист Департамента охраны воздуха и переговоров по климату Министерства климата и окружающей среды Польши Магдалена Брадовска отметила, что в стране действуют 228 станций мониторинга качества воздуха и реализуются программа по борьбе с загрязнением воздуха на 2018−2029 годы. В её рамках заменяют старые твердотопливные печи и котлы на современное оборудование с низким уровнем выбросов углерода. Кроме того, в стране модернизируют систему отопления в частных домах.
Источник фото: fb.com/volodashick.denis
В конце 2021 года Польша приняла национальную программу по улучшению качества воздуха на 2025−2040 годы. Для её реализации разрабатываются кратко-, средне- и долгосрочные планы по решению проблемы.
Краткосрочные планы направлены на смягчение последствий, к которым приводит превышение пороговых значений, оповещение населения о качестве воздуха и снижении риска превышения предельных концентраций.
Кристина Юрих из Агентства по охране окружающей среды ФРГ рассказала, что для сокращения выбросов в Германии внедряют эффективные системы снижения выбросов. Используется технология десульфурация дымовых газов, которая предполагает удаление серы из выбросов. Кроме того, устанавливаются системы пылеуправления, электрофильтры, принимаются меры по сокращению выбросов оксида азота.
Автоматические системы мониторинга за загрязнением воздуха измеряют концентрации загрязняющих веществ на всех крупных предприятиях, сжигающих топливо. Они ведут постоянный мониторинг за загрязнением, рассказала Кристина Юрих.
По её словам, в стране также выводят из эксплуатации старые электростанции, не соответствующие современным экологическим требованиям. Германия старается изменить структуру топливного баланса, заменяя уголь и природный газ возобновляемыми источниками энергии. За 2010−2023 годы страна значительно нарастила использование ВИЭ и вывела из эксплуатации все атомных электростанций.
Индия
Главный инженер Совета по контролю за загрязнением воздуха индийского штата Одиша Нихаранган Сахуу рассказал, что качество воздуха в 131 городе страны не соответствует нормам. Для решения проблемы принята национальная программа «Чистый воздух». Она охватывает такие направления, как мониторинг качества воздуха, повышение кадрового потенциала, обращение с отходами, выбросы транспорта, промышленность, отходы строительства и работу с населением.