Қирғизистонда 3 июль куни Афғонистонда ишлаб чиқариладиган «Олтин ҳаёт» анор ичимлиги дўконлардан олиб қўйила бошлади. Иш ҚР Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Касалликларнинг олдини олиш ва давлат санитария-эпидемиология назорати бўлимининг буйруғига биноан амалга оширилмоқда, деб ёзди 24.kg Ўш шаҳри мериясига таяниб.
Лаборатория тадқиқотлари натижаларига кўра, ичимликда азорубин Е122 синтетик озиқ-овқат бўёқлари топилган, бу болаларнинг фаоллиги ва эътиборига салбий таъсир кўрсатиши мумкин. Чакана савдо тармоқлари раҳбарларига ушбу маҳсулотларни сотишни тақиқловчи буйруқлар берилмоқда.
Ўзбекистон Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси ҳам ижтимоий тармоқлардаги хабарларга муносабат билдирди. Ташкилот маълумотларига кўра, ушбу маҳсулотларнинг ҳар бир партияси (мамлакатда Royal ва бошқа номлар билан сотилади) Ўзбекистонга олиб кирилганда лаборатория синовларидан ўтказилган, натижада инсон саломатлигига зарар етказадиган зарарли моддалар аниқланмаган.
Ҳозирда Афғонистонда ишлаб чиқарилган анор таъмли маҳсулотлардан қайта намуналар олиниб, назорат тартибида лаборатория текширувлари олиб борилмоқда, дея қайд этди қўмита.
Маълум қилинишича, бугунги кунга қадар аҳолидан ушбу маҳсулотдан заҳарланиш ёки унинг сифатсизлиги ҳақида ҳеч қандай шикоят келиб тушмаган.
Азорубин Е122`нинг ЖССТ томонидан 1983 йилда белгиланган кунлик дозаси 0−4 мг/кг ни ташкил этади. «Олтин ҳаёт» ичимлиги Ўзбекистон, Тожикистон, Қозоғистон ва Қирғизистонда ҳам сотилади ва болалар ва катталар орасида жуда машҳур.

В Кыргызстане с 3 июля начали изымать из магазинов гранатовый напиток «Золотая жизнь», который производится в Афганистане. Работа ведётся согласно приказу Департамента профилактики заболеваний и государственного санитарно-эпидемиологического надзора при Министерстве здравоохранения, сообщил 24.kg со ссылкой на мэрию Оша.
По результатам лабораторных исследований в напитке выявили синтетический пищевой краситель азорубин Е122, который может оказывать отрицательное влияние на активность и внимание детей. Руководителям торговых сетей выдаются предписания о запрете продажи этой продукции.
Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана также отреагировал на сообщения в социальных сетях. По данным ведомства, каждая партия этой продукции (в стране продаётся под названием Royal и другими) при ввозе Узбекистан проходила лабораторные проверки, по результатам которых не выявлены вредные вещества, которые могут нанести ущерб здоровью человека.
В настоящее время проводится повторный отбор проб продукции со вкусом граната, произведённой в Афганистане, и в контролируемом порядке проводятся лабораторные исследования, отметили в комитете.
Сообщается, что до сегодняшнего дня от потребителей не поступало никаких жалоб на отравление или плохое качество именно этого продукта.
Суточная доза азорубина Е122 установлена ВОЗ в 1983 году на уровне 0−4 мг/кг. Напиток «Золотая жизнь» продаётся в Узбекистане, Таджикистане, Казахстане, Кыргызстане и в последнее время пользуется популярностью у детей и взрослых.