Болалар иштирокидаги ЙТҲлар (улардан бирида 140 км/соат тезликда қиз уриб кетилган) ҳақидаги қўрқинчли видеолар серияси ўтган ҳафтада Ангрен шаҳри бўйлаб Equinox русумли автомашинада 157 км/соат тезликда ҳаракатланган ҳайдовчининг видеоси билан тўлдирилди.
Мадина Шамсутдинованинг Instagram`даги аккаунтидаги видеога эътибор қаратган Kun.uz унинг видеолари орасида машина ҳайдаб кетаётганда телефонидан фойдалангани ҳақида хабар берди.
Видео остидаги изоҳларда «Сенга ўхшаганларнинг орқасидан 1 кунда 4−5 бола ўляпти», деган фикрга у шундай жавоб берган: «У болачаларнинг тақдири онасининг қорнида ёзилиб бўлган». Кўп ўтмай, у видеони ўчириб ташлаган.
Тошкент вилояти ИИББнинг якшанба куни хабар беришича, аёл йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлимига таклиф қилинган ва унга «тегишли чоралар кўрилган». Вилоят ЙҲХБнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, ҳайдовчи Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 128−5-моддаси 2-қисми (Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг халақит бериши ёки авария ҳолатини юзага келтириши, йўлнинг қарама-қарши ҳаракатланиш учун мўлжалланган томонига ёки бўлагига чиқиши) ва 128−1-моддалари (Транспорт воситасини бошқариш вақтида ҳайдовчиларнинг телефондан фойдаланиши)га кўра маъмурий жавобгарликка тортилди.
Бир орган томонидан бир нечта ҳуқуқбузарлик кўриб чиқилса, бунда жавобгарлик уларнинг оғирига нисбатан белгиланади. Шунга кўра, аёлга нисбатан 128−5-модда 2-қисмига кўра БҲМнинг 10 баравари (3,4 млн сўм) миқдорида жарима қўлланди.
Идора томонидан эълон қилинган видеода аёлнинг айтишича, видео тахминан бир ой олдин олинган. У ижарага олинган машинадан фойдаланган.
«Лекин мен бундай тезликда ҳайдаш мумкин эмаслигини, бундай йўлларда 70 км/соатдан ортиқ тезликка чиқмаслик кераклигини билмасдим», — дейди у. Бундан ташқари, у ўзига нисбатан қонуний чоралар кўрилишга рози экани, ишидан афсусдалиги ва бундай ҳолат бошқа такрорланмаслигини айтди.
- Ўтган ҳафтада Навоий вилоятининг Хатирчи туманида BYD кроссовери 140 км/соат тезликда 2-синф ўқувчисини уриб юборганди. У воқеа жойида вафот этган.
- Самарқанд вилоятида Nexia ҳайдовчиси 2022 йилги ШҲТ саммити олдидан кенгайтирилган йўлни кесиб ўтаётган 7 ёшли болани уриб юборган. Бола акалари билан уйининг рўпарасида жойлашган дўконга чиққанди. У касалхонада вафот этган.

Череду страшных видео о наезде на дорогах на детей (в одном из них девочку сбили на скорости более 140 км/ч) на прошлой неделе пополнила запись, на которой женщина едет по городу Ангрену на машине Equinox на скорости 157 км/ч.
Kun.uz, обративший внимание на видео в аккаунте Мадины Шамсутдиновой в Instagram, сообщил, что среди её роликов есть те, на которых она за рулём пользуется телефоном.
На замечания в комментариях под видео о том, что «из-за таких, как она, на дорогах каждый день гибнут 4−5 детей», она ответила: «Судьба этих деток была предопределена ещё когда они находились в утробе матери». Вскоре она удалила видео.
ГУВД Ташкентской области в воскресенье сообщило, что женщину пригласили в УБДД и «приняли соответствующие меры». Какие это меры, не уточняется.
На опубликованном ГУВД видео женщина говорит, что видео было сделано около месяца назад. Она ехала на машине, взятой в прокат.
«Но я не знала, что на такой скорости нельзя ездить, что на такой дороге надо ездить не выше 70 км/ч», — сообщает она. Далее она говорит, что сожалеет, что согласна на законные меры в её отношении и что подобное больше не повторится.
В пресс-службе УБДД ГУВД Ташкентской области, куда «Газета.uz» обратилась за комментарием, сообщили, что женщина была привлечена к ответственности согласно части 2 статьи 128−5 за создание аварийной ситуации. Штраф согласно данной статье составил 10 БРВ, или 3,4 млн сумов.
Если бы она была привлечена к ответственности за превышение скорости, штраф составил бы всего 9 БРВ — такое наказание предусмотрено статьёй 128−3 КоАО за превышение установленной скорости на величину более 40 км/ч. Женщина превысила скорость на 87 км/ч (157 км/ч при разрешённых 70 км/ч). Лишь за повторное такое же нарушение в течение года предусмотрен штраф в сумме 25 БРВ с лишением права управления транспортным средством сроком на 2 года.
Общественность Узбекистана давно призывает пересмотреть систему назначения наказаний за умышленное и грубое нарушение Правил дорожного движения.
- На прошлой неделе в Хатырчинском районе Навоийской области кроссовер BYD на скорости 140 км/ч наехал на учащуюся 2-го класса. Она скончалась на месте.
- В Самаркандском районе водитель Nexia сбил 7-летнего мальчика, перебегавшего дорогу, которую расширили перед саммитом ШОС в 2022 году. Мальчик ходил с братьями в магазин, расположенный через дорогу от его дома. Он скончался в больнице.