Франциядаги парламент сайловларининг иккинчи босқичи натижаларига кўра, биринчи ўринни Миллий ассамблеядаги 182 ўринни қўлга киритган «Янги халқ фронти» (NFP) сўл партиялари коалицияси эгаллади, деб ёзмоқда Le Monde нашри мамлакат Ички ишлар вазирлиги маълумотларига таяниб.
Президент Эммануэль Макроннинг марказчи «Биргаликда» коалицияси 168 ўрин билан иккинчи ўринни эгаллади.
Учинчи ўринда Марин Ле Пеннинг «Миллий бирлашув» (143 ўрин) бошчилигидаги ўта ўнг партиялар коалицияси жойлашган.
Франция парламентидан жами 577 депутат жой олади. Шундай қилиб, ҳеч бир блок мутлақ кўпчилик овозни (289 ўрин) ололмади. Бу мамлакат тарихида «мисли кўрилмаган ҳолат», деб таъкидлади Le Monde.
Сайловнинг иккинчи босқичида 501 мандат, биринчисида 76 мандат тақсимланди.
30 июнь куни бўлиб ўтган биринчи турда 37 номзодни ўз ичига олган «Миллий бирлашув» ғалаба қозонганди. Кейинги ўринда NFP коалицияси (32 ўрин), учинчи ўринда эса президентнинг «Биргаликда» (2 та ўрин) партияси эди.
Франция бош вазири Габриэль Атталь президентга истеъфога чиқиш ҳақидаги аризасини топширишини, бироқ сайловлардан кейин юзага келган сиёсий ноаниқлик нуқтаи назаридан хизматда давом этишини маълум қилди.
• Президент Эммануэль Макрон Миллий ассамблея (парламент қуйи палатаси) тарқатиб юборилганини ва 9 июнь куни Францияда бўлиб ўтган Европарламент сайловларида «Миллий бирлашув» ғалаба қозонганидан кейин муддатидан олдин сайловлар ўтказилишини эълон қилганди.

По итогам второго тура парламентских выборов во Франции первое место заняла коалиция левых партий «Новый народный фронт» (NFP), получившая 182 места в Национальном собрании, сообщает Le Monde со ссылкой на данные МВД страны.
Второе место заняла центристская коалиция «Вместе» президента Эммануэля Макрона со 168 местами.
На третьем месте — коалиция крайне правых партий во главе с «Национальным объединением» Марин Ле Пен (143 места).
Всего в парламенте Франции заседают 577 депутатов. Таким образом, ни один блок не получил абсолютного большинства (289 мест). Это «беспрецендентная ситуация» в истории страны, отмечает Le Monde.
Во втором туре выборов распределялся 501 мандат, в первом — 76 мандатов.
Первый тур, который состоялся 30 июня, выиграло «Национальное объединение», получившее 37 мандатов. Затем шла коалиция NFP (32 места), а на третьем была президентская «Вместе» (2 места).
Опросы предрекали победу ультраправых и во втором туре. Чтобы предотвратить её, левые и сторонники Макрона объединили усилия. Более 220 кандидатов как от альянса левых партий, так и центристской коалиции Макрона снялись с выборов, чтобы не отнимать голоса у более сильных соперников крайне правых.
Премьер-министр Франции Габриэль Атталь объявил, что подаст президенту прошение об отставке, но продолжит исполнять обязанности в свете политической неопределённости, которая возникла после выборов.
• Президент Эммануэль Макрон объявил о роспуске Национального собрания (нижняя палата парламента) и назначил досрочные выборы после того, как «Национальное объединение» победила во Франции на выборах в Европейский парламент, прошедших 9 июня.