8 июль куни эрталаб Россия Украинага сўнгги вақтлардаги энг йирик ракета ҳужумларидан бирини уюштирди. Киев, Днепр, Кривой Рог ва бошқа шаҳарлар ўққа тутилди.
«УНИАН» агентлиги маълумотларига кўра, ҳозирда бутун Украина бўйлаб 20 дан ортиқ одам ҳалок бўлган ва 65 дан ортиқ киши жароҳатланган. Киевда 10, Кривой Рогда 10 ва Покровскда 3 киши ҳалок бўлган.
Украина президенти Владимир Зеленский ҳужум пайтида мамлакат бўйлаб 40 дан ортиқ турли ракеталар учирилганини билдирди. Уларнинг аксарияти уриб туширилди.
Киевда ракета қолдиқлари етти туманга — Соломенский, Днепровский, Дарницкий, Деснянский, Святошинский, Шевченковский ва Голосеевскийга тушди, деб хабар берди Киев шаҳри ҳарбий маъмурияти. Бир қанча кўп қаватли бинолар вайрон бўлган.
Ракеталардан бири Киевнинг Шевченковский туманидаги «Охматдет» болалар шифохонаси бўлимига келиб тушган. Украина соғлиқни сақлаш вазири Виктор Ляшконинг сўзларига кўра, зарба болалар диализ олган корпусга келиб тушган. Реанимация, операция хоналари, онкология бўлимлари зарар кўрган. Воқеа жойида ишлар кетмоқда; вайроналар остида одамлар бўлиши мумкин. Беморлар шаҳардаги шифохоналарга эвакуация қилинмоқда, деди Киев мэри Виталий Кличко. Унинг таъкидлашича, «Охматдет»даги ҳужум туфайли 16 киши жароҳатланган, улардан 7 нафари болалар.
Украина оммавий ахборот воситаларининг аниқлик киритишича, «Охматдет» Украинадаги энг катта болалар шифохонаси ҳисобланади. 620 ўринли шифохонада йилига 18 минггача бола даволанади.
Россия Мудофаа вазирлиги Украина шаҳарлари ўққа тутилганини тасдиқлади, аммо ҳужум «Украинанинг ҳарбий саноат объектлари ва Украина Қуролли кучларининг авиация базаларига» амалга оширилгани айтилди. «Зарбадан кўзланган мақсадларга эришилди», — дейилади ҳарбий идора баёнотида.
Вазирлик фуқаролик объектлари узра ракета ҳужумлари ҳақидаги баёнотларни «ҳақиқатга тўғри келмайди» деб атади ва ҳалокатни Украина ҳаво мудофааси иши билан боғлади.

Утром 8 июля Россия нанесла один из самых масштабных за последнее время ракетных ударов по Украине. Обстрелу подверглись Киев, Днепр, Кривой Рог и другие города.
По данным агентства «УНИАН», по всей Украине на данный момент более 20 погибших и свыше 65 пострадавших. 10 человек погибли в Киеве, 10 — в Кривом Роге и трое — в Покровске.
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что по стране в ходе атаки выпустили более 40 ракет разных типов. Большинство из них были сбиты.
В Киеве обломки ракет упали в семи районах — Соломенском, Днепровском, Дарницком, Деснянском, Святошинском, Шевченковском и Голосеевском, сообщила Киевская городская военная администрация. Были повреждены несколько многоэтажек.
Одна из ракет попала в отделение детской больницы «Охматдет» в Шевченковском районе Киева. По словам министра здравоохранения Украины Виктора Ляшко, удар пришёлся по корпусу, где дети получали диализ. Повреждены реанимационные, операционные, онкологическое отделения. На месте идёт разбор завалов, под обломками могут находиться люди. Пациентов эвакуируют в коммунальные больницы города, сообщил мэр Киева Виталий Кличко.
В результате атаки в «Охматдете» были ранены 16 человек, семеро из них — дети, уточнил Кличко.
Как пишут украинские СМИ, «Охматдет» — самая большая детская больница в Украине. Стационар рассчитан на 620 больничных коек, где ежегодно проходят лечение до 18 тысяч детей.
В Министерстве обороны России подтвердили обстрел украинских городов, но заявили, что удар был нанесён «по объектам военной промышленности Украины и авиационным базам ВСУ». «Цели удара достигнуты», — говорится в сообщении военного ведомства.
Заявления о ракетных ударах по гражданским объектам в министерстве назвали «не соответствующими действительности», возложив вину за разрушения на работу украинской ПВО.