Президент ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлиги амалдаги маъмурий жарималар миқдорини содир этилган ҳуқуқбузарликка мутаносиб бўлишини таъминлаш учун қайта кўриб чиқишни таклиф қилди.
Агентлик таҳлили маъмурий жарималар миқдорини белгилаш механизмлари мавжуд эмаслигини кўрсатди, шу сабабли содир этилган ҳуқуқбузарликка номутаносиб жарима солинмоқда. Йўналиш тартибга солинмагани боис манфаатдор давлат органлари томонидан жарималар миқдорини қайта кўриб чиқишга доир қонун лойиҳаларини ташаббускорлик билан ишлаб чиқиш ҳолатлари кўпайди.
Масалан, автомобиль ойналарини рухсатномасиз қорайтирганлик учун назарда тутилган 8,5 млн сўмлик (бир йил ичида такрор содир этилганда 13,6 млн сўм) жарима белгиланганда, рухсатноманинг нархи 11−13 млн сўм бўлган. Бугунги кунда рухсатнома 2,7 млн сўм этиб белгиланган, аммо жарима миқдори эса ўзгаришсиз қолмоқда.
Маълумот учун, Қозоғистонда автомобиль ойнасини қорайтирганлик учун ўрнатилган жарима 468 минг сўмни, Россияда — 60 минг сўмни, Беларусда — 138 минг сўмни ташкил қилади.
Фуқароларнинг соғлиғи ва ҳаёти хавфсизлиги билан боғлиқ қоидабузарликлар автомобиль ойналарини рухсатномасиз қорайтириш учун белгиланган жарималардан устуворлик жиҳатидан муҳимроқ, дея таъкидлайди агентлик.
Пиёдаларнинг ҳаёти ва соғлиғига бевосита дахлдор бўлган ЙТҲлар учун белгиланган жарималарни қайта кўриб чиқиш ва оғирлаштириш зарур, дея ҳисоблайди агентлик. Ҳозирда пиёдалар йўлакларида транспорт воситаларида ҳаракатланиш 170 минг сўм, пиёдалар йўлни белгиланмаган жойдан кесиб ўтиши 113 минг сўм ва ҳоказо.
Маълумот ўрнида, Германияда пиёдани ўтказиб юбормаганлик учун белгиланган жарима миқдори 1,1 млн сўм, Буюк Британияда — 1,6 млн сўм, Францияда — 1,85 млн сўм, БААда — 1,7 млн сўмни ташкил этади.
Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш мақсадида бир қатор мамлакатларда (хусусан, Беларус, Латвия, Қозоғистон, Россия, Германия, Италия) маъмурий жазонинг алоҳида тури сифатида «огоҳлантириш» институти жорий қилинган. «Огоҳлантириш» жисмоний ва юридик шахсларнинг соғлиғи, ҳаёти ва мулкига, атроф-муҳитга зарар етказмайдиган ҳуқуқбузарликлар учун қўлланилади.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга (23-модда) мувофиқ маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этганлик учун 7 турдаги маъмурий жазо қўлланилиши мумкин. Бироқ маъмурий жазо тури сифатида «огоҳлантириш» қўлланилмайди. Агентликнинг қайд этишича, «огоҳлантириш» институти алоҳида турдаги маъмурий жазо сифатида жорий этилиши керак.
Шу билан бирга, таҳлил натижаларига кўра, идора томонидан фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига бевосита боғлиқ бўлган ҳуқуқбузарликлар учун жарима миқдорини ошириш масаласини кўриб чиқиш, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс нормаларининг коррупцияга қарши комплекс экспертизасини ўтказиш таклиф этилди.

Агентство стратегических реформ при президенте Узбекистана предложило пересмотреть размеры действующих административных штрафов на предмет их соразмерности совершенному правонарушению.
Анализ агентства показал отсутствие механизмов определения размеров административных штрафов, из-за чего устанавливаются штрафы, несоразмерные правонарушению. В связи с отсутствием регулирования также участились инициативные разработки заинтересованными госорганами законопроектов по пересмотру размеров штрафов.
По итогам анализа агентство предложило рассмотреть вопрос повышения размеров штрафов за нарушения, непосредственно связанные с жизнью и здоровьем граждан, провести комплексную антикоррупционную экспертизу норм Кодекса об административной ответственности.
Сумма штрафа за тонирование стёкол без разрешения составляет 8,5 млн сумов (повторное наказание в течение года — 13,6 млн сумов), приводит пример агентство. Эта сумма была установлена, когда стоимость разрешения составляла 11−13 млн сумов. Сегодня за разрешение тонирования стёкол выплачивается 2,7 млн сумов, а сумма штрафа осталась без изменений.
Для справки: в Казахстане штраф за тонировку без разрешения составляет в пересчёте на валюту Узбекистана 468 тысяч сумов, в России — 60 тысяч сумов, в Беларуси — 138 тысяч сумов.
Штрафы за нарушения, связанные с безопасностью здоровья и жизни граждан, должны иметь более приоритетную важность, подчёркивают в Агентстве стратегических реформ. В частности, это касается нарушений Правил дорожного движения.
Штрафы, непосредственно связанные с жизнью и здоровьем пешеходов, должны быть пересмотрены и ужесточены, считают в агентстве. Сейчас штраф за вождение транспортных средств по пешеходным дорожкам, как и нарушение правил проезда пешеходных переходов, составляет 170 тысяч сумов, переход проезжей части в неустановленном месте — 113 тысяч сумов
Для справки: штраф за непропуск пешехода в Германии равен 1,1 млн сумов, в Великобритании — 1,6 млн сумов, во Франции — 1,85 млн сумов, в ОАЭ — 1,7 млн сумов.
В ряде стран в целях профилактики правонарушений (например, в Беларуси, Латвия, Казахстане, России, Германия, Италии) внедрён институт «предупреждение» как отдельный вид административного наказания. Предупреждение используется за нарушения, не причиняющие вред здоровью, жизни и имуществу физических и юридических лиц, окружающей среде.
В Кодексе об административной ответственности (статья 23) за совершение административных правонарушений предусмотрено 7 видов административных взысканий, при этом «предупреждение» как вид административного взыскания не применяется. В агентстве считают, что институт «предупреждение» должен быть введён в качестве отдельного вида административного взыскания (наказания).