Тошкентда банклардан бирининг ҳисоб рақамларидан 370 миллиард сўм (Марказий банкнинг амалдаги курси бўйича 29,3 миллион доллардан ортиқ) пул ўғирлашга уринган жиноий гуруҳнинг фаолияти фош этилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати хабар берди. Операция Давлат хавфсизлик хизмати пойтахт бошқармаси ва шаҳар ички ишлар бош бошқармаси ходимлари томонидан амалга оширилди.
Маълум қилинишича, 33 ёшли собиқ банк ходими банк дастурий таъминоти ва ҳисоб рақамларига кириш учун кодларни шу банкдаги мутахассиснинг 22 ёшли танишидан 6500 АҚШ доллари эвазига олган.
Шундан сўнг у Наманган вилоятида яшовчи 51 ёшли (муқаддам фирибгарлик учун уч марта судланган) ва Тошкент вилоятида яшовчи 35 ёшли фуқаро билан бирга банк ҳисоб рақамлари ҳамда банк иловасига уланган фуқароларнинг пластик карталаридан 370 миллиард сўм ўғирлаш режасини тузган. Улар пулни хориждаги офшор ҳудудлар орқали танишларининг ҳисоб рақамларига ўтказишни режалаштирган.
Гуруҳ вакиллари 189 млрд сўмни чет эл валютасига конвертация қилишга ва офшор ҳудудлар орқали хориждаги ҳисоб рақамига ўтказишга уринган вақтларида қўлга олинди.
Терговга қадар текширув давомида аниқланишича, улар режаларини амалга ошган тақдирда, банкнинг дастурий таъминотига чет элдан хакерлик ҳужуми бўлгани тўғрисида ёлғон маълумот тарқатмоқчи бўлган.
Қўлга олинганларга нисбатан Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисми «а» банди (Жуда кўп миқдордаги ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, 25-модда (Жиноятга тайёргарлик кўриш ва жиноят содир этишга суиқасд қилиш) бўйича қамоққа олинган.

В Ташкенте раскрыта деятельность предполагаемой преступной группы, пытавшейся украсть со счетов одного из банков 370 млрд сумов (свыше 29,3 млн долларов по текущему курсу ЦБ). Об этом сообщила пресс-служба СГБ Узбекистана. Операция была проведена сотрудниками столичного управления СГБ и ГУВД города.
Сообщается, что 33-летний бывший сотрудник банка за 6500 долларов США получил у 22-летнего знакомого специалиста этого же банка коды для доступа к программному обеспечению банка и счетам.
Затем он вступил в сговор с 51-летним жителем Наманганской области (ранее трижды судимым за мошенничество) и 35-летним жителем Ташкентской области и составили план украсть с банковских счетов и пластиковых карт, привязанных к приложению банка, 370 млрд сумов. Деньги они планировали перевести через офшорные территории за рубеж на счета знакомых.
Представители группы были задержаны при попытке конвертации 189 млрд сумов в иностранную валюту для перевода на зарубежные счета.
В ходе доследственной проверки было установлено, что после реализации плана группа планировала распространить информацию о том, что на ПО банка была совершена хакерская атака из-за рубежа.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 169 (кража в особо крупном размере) через статью 25 (приготовление к преступлению и покушение на преступление) Уголовного кодекса, они взяты под стражу.