Дания ва Нидерландия ҳукуматлари АҚШ кўмагида Американинг F-16 қирувчи самолётларини Украинага «ўтказиш жараёнида» турибди. Бу ҳақда 10 июль куни Оқ уй сайтида эълон қилинган уч давлат баёнотида айтилади.
«Ҳозирда F-16 ни узатиш жараёни давом этмоқда ва Украина шу ёзда F-16 да учишни бошлайди. Оператив хавфсизлик сабаб ҳозирча қўшимча маълумот бера олмаймиз», — дейилади АҚШ президенти Жо Байден, Нидерландия бош вазири Дик Схооф ва Дания бош вазири Метте Фредериксен номидан қилинган баёнотда.
Reuters хабарига кўра, Нидерландия Украинага 24 та, Дания эса 19 та қирувчи самолёт етказиб беришга ваъда берган. Норвегия ва Бельгия ҳам Киевга самолётлар етказиб беришни ваъда қилган.
F-16 самолётларининг Украинага топширилиши ҳақида НАТОнинг Вашингтондаги юбилей саммити доирасида эълон қилинганди. Саммитда иштирок этган Украина президенти Владимир Зеленский мамлакатга 128 та F-16 қирувчи самолёти кераклигини айтган. «Улардан 50 таси бўлса ҳам, ҳеч нарса эмас. Уларда [Россия армияси] уч юзта бор, бизда эса 50. Биз ўзимизни ҳимоя қиляпмиз, бизга 128 та самолёт керак. Бизда шунча самолёт бўлмагунча, осмонда уларга тенглаша олмаймиз, қийин бўлади», — деганди у.
- 2023 йилнинг май ойида АҚШ Европадаги иттифоқчилари билан F-16 самолётлари бўйича украиналик учувчиларни ўқитишга келишиб олганди. Ушбу қарор ЕИ мамлакатларига ушбу самолётларни Киевга жўнатиш тўғрисида эълон қилиш имконини берди, чунки Америка ҳарбий техникасини қайта сотиш фақат АҚШ розилиги билан амалга ошиши мумкин.
- Украинанинг ҳозирги ҳаво флоти асосан Совет давридаги МиГ-29 ва Су-27 қирувчи самолётларидан иборат. Улардан фарқли ўлароқ, F-16 узоқ масофалардаги душман нишонларига ўқ узиши ва юқори аниқликдаги бомбаларни ишга тушириши мумкин.

Правительства Дании и Нидерландов при поддержке США находятся в «процессе передачи» Украине американских истребителей F-16. Об этом говорится в заявлении трёх стран, опубликованном на сайте Белого дома 10 июля.
«Сейчас идёт процесс передачи F-16, и Украина начнёт летать на F-16 этим летом. В настоящее время мы не можем предоставить дополнительные подробности из-за соображений оперативной безопасности», — сказано в заявлении от имени президента США Джо Байдена, премьер-министра Нидерландов Дика Схоофа и премьер-министра Дании Метте Фредериксен.
Как пишет Reuters, Нидерланды пообещали поставить Украине 24 истребителя, Дания — 19. Предоставить самолёты Киеву также пообещали Норвегия и Бельгия.
Объявление о передаче Украине F-16 было сделано в рамках юбилейного саммита НАТО в Вашингтоне. Президент Украины Владимир Зеленский, также посетивший саммит, заявил, что стране нужно 128 истребителей F-16. «Даже если их будет 50 — это ничто. У них [армия РФ] три сотни, а у нас 50. Мы защищаемся, нам нужно 128 самолётов. Пока у нас не будет столько самолётов, мы не сможем с ними сравняться в небе, это будет сложно», — сказал он.
- В мае 2023 года США согласились вместе с европейскими союзниками обучать украинских пилотов на F-16. Это решение позволило странам ЕС объявить об отправке этих самолётов Киеву, так как перепродажа американской военной техники возможна только с одобрения США.
- Нынешний воздушный флот Украины в основном состоит из истребителей МиГ-29 и Су-27 советской эпохи. В отличии от них F-16 может вести огонь по вражеским целям на больших расстояниях, а также запускать высокоточные бомбы.