2024 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистон аэропортларига 53,3 мингта рейс амалга оширилди, шундан 16,3 мингтаси ички йўналишларда, 36,9 мингтаси халқаро йўналишларда бўлди. Ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 37 фоизни ташкил этди, дея хабар қилди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Январь-июнь ойларини қўшиб ҳисоблаганда Ўзбекистон аэропортлари 6 369 384 нафар йўловчига, жумладан, ички рейсларда 1 263 304 нафардан ортиқ, халқаро рейсларда эса 5 106 080 нафар йўловчига хизмат кўрсатган. 2023 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 36 фоизни ташкил этган.
Биринчи ярим йилликда салкам 40,7 тонна юк ва почта жўнатмалари ҳам ўтказилган, бу ўтган йилги кўрсаткичдан 18 фоизга кўпдир.
Бугунги кунда Ўзбекистон аэропортлари 84 та йўналиш бўйича йўловчи рейсларига хизмат кўрсатмоқда, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 15 фоизга кўп ҳисобланади. Бу кўрсаткич янги авиаташувчилар жалб этилиши ва бир вақтнинг ўзида бир нечта янги йўналишларнинг ишга туширилиши ҳисобига ошди, дея таъкидлади компания.
14 мартдан Варшава-Тошкент-Варшава йўналишида парвозларни йўлга қўйган LOT Polish авиакомпанияси, 2 июндан Доҳа ва Тошкентни тўғридан-тўғри рейслар билан боғлаган Qatar Airways ва 3 июндан Анқара-Тошкент-Анқара йўналишида парвозларни йўлга қўйган Туркиянинг AJet авиакомпанияси шулар жумласидандир. Май ойида Испаниянинг World2Fly компанияси Мадриддан Тошкент ва Урганчга сайёҳлик чартер рейсларини йўлга қўйди.

More than 53,300 flights were operated to and from airports of Uzbekistan, including 16,319 on domestic routes and 36,984 on international routes. The total increase made up 37% compared to the same period of last year, Uzbekistan Airports' press service said.
In terms of passenger traffic, Uzbekistan airports served a total of 6.37 million travelers during the same period, a 36% increase from last year’s figures. This included 1.26 million passengers on domestic flights and 5.1 million on international flights.
Cargo and mail handling also saw an 18% growth, reaching 40.27 tons in the first half of 2024.
Currently, passenger flights are operated on 84 routes from Uzbekistan’s airports, which is 15% more than the same period last year. This increase has been due to attraction of new air carriers and launch of new routes, the company noted.
Among new companies that started flights to and from Uzbekistan are LOT Polish Airlines (Warsaw-Tashkent-Warsaw route from 14 March), Qatar Airways (Doha-Tashkent-Doha from 2 June), Turkiye’s AJet (Ankara-Tashkent-Ankara from 3 June), World2Fly from Spain (charter flights connecting Madrid to Tashkent and Urgench from May) and others.