2024 йилнинг биринчи ярмида Ўзбекистон аэропортларига 53,3 мингта рейс амалга оширилди, шундан 16,3 мингтаси ички йўналишларда, 36,9 мингтаси халқаро йўналишларда бўлди. Ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 37 фоизни ташкил этди, дея хабар қилди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Январь-июнь ойларини қўшиб ҳисоблаганда Ўзбекистон аэропортлари 6 369 384 нафар йўловчига, жумладан, ички рейсларда 1 263 304 нафардан ортиқ, халқаро рейсларда эса 5 106 080 нафар йўловчига хизмат кўрсатган. 2023 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 36 фоизни ташкил этган.
Биринчи ярим йилликда салкам 40,7 тонна юк ва почта жўнатмалари ҳам ўтказилган, бу ўтган йилги кўрсаткичдан 18 фоизга кўпдир.
Бугунги кунда Ўзбекистон аэропортлари 84 та йўналиш бўйича йўловчи рейсларига хизмат кўрсатмоқда, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 15 фоизга кўп ҳисобланади. Бу кўрсаткич янги авиаташувчилар жалб этилиши ва бир вақтнинг ўзида бир нечта янги йўналишларнинг ишга туширилиши ҳисобига ошди, дея таъкидлади компания.
14 мартдан Варшава-Тошкент-Варшава йўналишида парвозларни йўлга қўйган LOT Polish авиакомпанияси, 2 июндан Доҳа ва Тошкентни тўғридан-тўғри рейслар билан боғлаган Qatar Airways ва 3 июндан Анқара-Тошкент-Анқара йўналишида парвозларни йўлга қўйган Туркиянинг AJet авиакомпанияси шулар жумласидандир. Май ойида Испаниянинг World2Fly компанияси Мадриддан Тошкент ва Урганчга сайёҳлик чартер рейсларини йўлга қўйди.

За первое полугодие 2024 года в и из аэропортов Узбекистана было выполнено 53,3 тысячи рейсов, из них 16,3 тысячи — по внутренним направлениям и 36,9 тысячи — по международным. Прирост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 37%, сообщила пресс-служба компании Uzbekistan Airports.
С января по июнь включительно аэропорты Узбекистана обслужили свыше 6,369 миллиона пассажиров, в том числе более 1,263 миллиона пассажиров, совершивших внутренние перелёты, и 5,106 миллиона — международные. Прирост к аналогичному периоду 2023 года составил 36%.
За полугодие было также обслужено почти 40,7 тонн грузов и почты, что на 18% выше прошлогодних показателей.
Сегодня аэропорты Узбекистана обслуживают пассажирские рейсы по 84 маршрутам, что на 15% больше аналогичного периода прошлого года. Этот показатель увеличился благодаря привлечению новых авиаперевозчиков и запуску сразу нескольких новых направлений, отметили в компании.
В их числе авиакомпания LOT Polish, запустившая с 14 марта рейсы по маршруту Варшава — Ташкент — Варшава, Qatar Airways, связавшая Доху и Ташкент прямым авиасообщением со 2 июня, и турецкая AJet, запустившая с 3 июня рейсы по направлению Анкара — Ташкент — Анкара. В мае испанская World2Fly инициировала туристические чартеры из Мадрида в Ташкент и Ургенч.