Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Андижон вилоятидаги Shangfeng — Bridge of Friendship цемент заводига қарши антидемпинг иши қўзғатди, деб хабар қилди ташкилот матбуот хизмати.
Фарғона водийсида фаолият юритаётган бир қанча цемент заводлари ташкилотга мазкур корхона устидан шикоят билан мурожаат қилган. Уларга кўра, Хитой билан ҳамкорликда ташкил этилган корхона ўз маҳсулотларини ички бозорда таннархидан паст нархларда сотмоқда, бунинг ортидан бошқа ишлаб чиқарувчилар банкротлик ёқасига келиб қолган.
рақобат қўмитаси, цемент, цемент заводлари, shangfeng — bridge of friendship
Қўмита янги раҳбари Ҳалилилло Турахужаев вазиятни жойида ўрганиб, Фарғона, Андижон ва Наманган вилоятларидан келган 13 та цемент заводи вакиллари билан учрашди ва уларнинг муаммоларини эшитди.
Қўмита демпинг (маҳсулотларни сунъий равишда арзон нархда сотиш) аломатларини комиссия асосида текшириш учун Shangfeng — Bridge of Friendship компаниясига сўров юборган, аммо у ўз вақтида маълумот бермаган, шу сабабли ташкилот иш қўзғатган.
Андижон вилоятининг Булоқбоши туманида қиймати 500 миллион долларлик иккита цемент заводи ташкил этиш режалари ҳақида 2023 йил октябрь ойида айтилган эди. Ўшанда вилоят ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов корхоналар йилига 20 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 15 миллион долларлик импорт ўрнини босиш имкониятига эга бўлишини таъкидлаганди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана возбудил антидемпинговое дело против цементного завода Shangfeng — Bridge of Friendship из Андижанской области, сообщила пресс-служба госоргана.
Нескольких цементных заводов, работающих в Ферганской долине, обратились в ведомство с жалобой на эту компанию. По их словам, предприятие, созданное совместно с Китаем, продаёт свою продукцию на внутреннем рынке по ценам ниже себестоимости, из-за чего другие производители оказались на грани банкротства.
Новый глава комитета Халиллилла Тураходжаев изучил ситуацию на месте и встретился с представителями 13 цементных заводов из Ферганской, Андижанской и Наманганской областей, которые озвучили свои проблемы.
Для расследования признаков демпинга (продажа продукции по искусственно заниженной цене) в комиссионном порядке комитет направил запрос Shangfeng — Bridge of Friendship, однако компания своевременно не предоставила информацию, из-за чего ведомство открыло дело.
О планах создать два цементных завода в Булакбашинском районе Андижанской области стоимостью 500 млн долларов сообщалось в октябре 2023 года. Тогда хоким области Шухрат Абдурахманов заявлял, что предприятия смогут экспортировать продукцию на 20 млн долларов в год и заместить 15 млн долларов импорта.