Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятига ташрифи давомида бир қатор янги корхоналарни ишга тушириш ва қурилишини бошлаш маросимларида иштирок этди, дея хабар қилмоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент сўнгги беш йилда Фарғонада саноат ҳажми 1,3 баробарга кўпайгани, экспорт ҳажми қарийб 2 баробарга ошиб, 722 миллион долларни ташкил этганини қайд этди. Вилоятда 6 миллиард долларлик хорижий инвестициялар ҳисобидан 110 та ва яна 1,1 млрд долларлик 22 та маҳаллий лойиҳа амалга оширилмоқда.
«Илгари вилоятда 6 та лойиҳа қилиш амри маҳол эди. Бугун 6 млрд долларлик лойиҳалар ҳақида гапиряпмиз. Нима учун? Ўсдик, ривожландик, инвесторларни ишонтирдик, шароит яратдик. Бундай ишларни яна давом эттирамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Қўқон» эркин иқтисодий зонасида 370 млн долларлик юзга яқин лойиҳа бажарилди. Улар томонидан жорий йилнинг биринчи ярмида 1 триллион 500 млрд сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 60 млн долларлик экспорт қилинди. Унда қиймати 1 млрд долларлик 185 та лойиҳа жойлаштирилади. Бундан ташқари, Қўқон шаҳрида 230 гектар майдонда «Ўзбекистон — Хитой» махсус саноат зонаси ташкил этилади.
Ҳозирда Сингапурнинг «Индорама» компанияси билан ҳамкорликдаги минерал ўғитлар заводининг юқори самарадор комплекс ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича 2-босқичи ишга туширилмоқда ҳамда 3-босқичи бошланмоқда. Буларнинг натижасида йилига 300 минг тоннадан ортиқ маҳсулот ишлаб чиқарилиб, қўшимча 50 миллион долларлик экспорт таъминланади, дейилади хабарда.
фарғона вилояти, шавкат мирзиёев
Энергетика соҳасида яна тўртта лойиҳа ишга туширилди. Хусусан, Фарғонанинг Бешариқ туманида Германиянинг Hyper Partners компанияси билан 500 мегаваттли қуёш электр станцияси қурилиши бошланмоқда. 350 млн долларлик мазкур лойиҳанинг дастлабки 200 мегаватти шу йилнинг ўзида тармоққа уланиб, келгуси йилда тўлиқ ишга туширилади. Унда йилига 1 млрд 600 млн киловатт соат «яшил» энергия ишлаб чиқарилади.
Хитойнинг Gezhouba Group компанияси билан ҳамкорликдаги илк электр энергиясини сақлаш тизими шу йил якунига қадар ишга туширилади. У электр энергиясига талаб ортган вақтда автоматик ишга тушиб, энергетика тизими барқарорлигини таъминлайди.
Фарғона туманининг чека ҳудудларида 2 та кичик ГЭС барпо этилди. Биринчиси, Шоҳимардон қишлоғида қурилган 2,2 мегаваттли, иккинчиси, Юқори Водил қишлоғидаги 430 киловаттли станциялардир.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии запуска и начала строительства ряда промышленных и энергетических проектов в Ферганской области, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент отметил, что за последние пять лет объем промышленности в Фергане увеличился в 1,3 раза, а объем экспорта — почти в два раза и составил 722 млн долларов. В регионе реализуются 110 проектов на 6 млрд долларов иностранных инвестиций и 22 локальных проекта на 1,1 млрд долларов.
«Раньше в области было проблемно реализовать даже шесть проектов. Сегодня мы говорим о проектах на 6 млрд долларов. Почему? Мы росли, развивались, убеждали инвесторов, создавали условия. Мы продолжим эту работу», — сказал Шавкат Мирзиёев.
В свободной экономической зоне «Коканд» было запущено около 100 проектов на 370 млн долларов. СЭЗ планируется расширить ещё на 210 га вдоль Кувасая — в ней разместят 185 проектов на 1 млрд долларов. В Коканде будет создана узбекско-китайская специальная промышленная зона площадью 230 га.
Сингапурская Indorama приступает к третьему этапу модернизации Кокандского суперфосфатного завода. Ожидается, что завод будет производить более 300 тысяч тонн минеральных удобрений в год, говорится в сообщении.
Ещё четыре проекта запущены в сфере энергетики. В Бешарыкском районе совместно с немецкой Hyper Partners строится солнечная электростанция мощностью 500 мегаватт. Первые 200 мегаватт проекта стоимостью 350 млн долларов подключат к сети в этом году и полностью запустят в 2025-м. Она будет вырабатывать 1,6 миллиарда киловатт-часов «зелёной» энергии в год.
Китайская Gezhouba Group строит первую систему хранения электроэнергии мощностью 150 мегаватт в Узбекистанском районе. Проект должны запустить до конца года. Комплекс будет автоматически включаться при повышении спроса на электроэнергию, чтобы обеспечивать стабильность системы.
В отдалённых районах Ферганского района были построены две малые ГЭС: первая станция мощностью 2,2 мегаватта — в селе Шахимардан, вторая — мощностью 430 киловатт в селе Юкори Водил.