Термиз халқаро аэропортида аэродром мажмуасини реконструкция қилишнинг охирги — учинчи босқичи якунланди, деб хабар бермоқда Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Ушбу босқичдаги ишлар аэропорт фаолиятини чекламаган ҳолда амалга оширилди, унинг доирасида иккинчи (РД-А) ва асосий юриш йўлаги участкаси қурилиши якунланди.
Ҳар бир юриш йўлагининг таянч қисми кенглиги 23 м, умумий эни эса 44 м, бу Boeing787/777, Airbus 330 каби кенг фюзеляжли самолётларга чекловларсиз юриш имконини беради. Шунингдек, перронда учта самолётлар турар жойларини қуриш ва ёритиш мосламаларини ўрнатиш ишлари якунига етди.
uzbekistan airports, термиз аэропорти
«Реконструкция учун материал сифатида учиш-қўниш йўлагидаги каби цемент-бетон ишлатилган. Бу Сурхондарё вилоятининг иссиқ иқлимида оптимал ечим бўлиб, учиш-қўниш йўлаги янада мустаҳкам ва бардошлироқ бўлади», — дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йил охирида бошланган реконструкциянинг иккинчи босқичи 2022 йил декабрида (55 кунлик танаффусдан сўнг) якунланган.
Ўшанда 4E тоифали аэродром мажмуасининг катта қисми, жумладан, узунлиги 3000 метр ва эни 60 метр бўлган янги учиш-қўниш йўлаги, юриш йўлаклари ва учта самолёт турар жойи бўлган перрон қурилган, шунингдек, аэродром замонавий CAT-I ICAO ёритиш тизими, метеорологик ва радионавигация қўниш тизимлари билан жиҳозланганди.

В международном аэропорту Термеза завершён третий заключительный этап реконструкции аэродромного комплекса, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Работы этого этапа велись без ограничения деятельности аэропорта. В конце 2022 года аэропорт закрывался на два месяца.
В рамках третьего этапа завершено строительство второй рулёжной дорожки РД-А и участка магистральной рулёжной дорожки.
Ширина несущей части каждой РД составляет 23 м, а общая ширина — 44 м, что позволит широкофюзеляжным самолётам, типа Boeing 787, Boeing 777 и Airbus 330 осуществлять руление без ограничений.
Закончены также работы по строительству участка перрона на три стоянки для воздушных судов и монтаж осветительного оборудования.
«В качестве материала для строительства перрона, как и ранее взлётно-посадочной полосы, использован цементобетон. Это оптимальное решение в условиях жаркого климата Сурхандарьинской области — покрытие более прочное и долговечное», — говорится в сообщении.
Первый и второй этап реконструкции были начаты параллельно в конце 2020 года и завершены в декабре 2022 года. Тогда была построена большая часть аэродромного комплекса категории 4Е, включающего в себя новую взлётно-посадочную полосу длиной 3000 м и шириной 60 м, рулёжные дорожки и перрон на три стоянки для воздушных судов, установлена современная система светосигнального оборудования CAT-I ICAO, метео- и радионавигационная система посадки.