Украина 2024 йил ноябрида бўлиб ўтадиган АҚШ президентлигига сайловлар олдидан иккинчи тинчлик саммитини ўтказмоқчи, деб хабар бермоқда Bloomberg нашри манбаларга таяниб. Бу сафар Украина томони Россияни иштирок этишга таклиф қилмоқчи.
Агентликнинг қайд этишича, бундай шошилинч қарор Дональд Трампнинг Оқ уйга қайтиши ҳақидаги хавотирлар билан боғлиқ. Президентликка бўлажак номзод инаугурациясидан олдин ҳам Украинадаги урушни тўхтатишини бир неча бор таъкидлаган, шунингдек, Киевга давом этаётган ҳарбий ёрдамга қарши чиққан.
Трампнинг режаси нимадан иборат бўлиши мумкин?
Июнь ойи охирида Reuters агентлиги Трампнинг маслаҳатчилари унга Украина ва Россия музокараларни бошлашга мажбур бўлиши, Киевни қурол-яроғ етказиб беришни тўхтатиш, Москва эса уларни кўпайтириш билан таҳдид қилиш режасини тақдим этганини ёзганди. Трамп режага ижобий жавоб берган, дейди маслаҳатчилар. Музокаралар вақтида сулҳ амалдаги чизиқлар бўйлаб бўлади.
Politico, шунингдек, Трамп Россия президенти Владимир Путинга ён бермоқчи экани, Киевни ўз ҳудудларининг бир қисмини Москвага беришга ва НАТОнинг шарққа кенгайишидан воз кечишга мажбурлашини ёзган.
Bloomberg`нинг Ғарб мамлакатларидаги дипломатик манбаларининг таъкидлашича, ҳар қандай саммит «аниқ мақсад» ва «натижанинг аниқ кутилмалари»га эга бўлган тақдирдагина ўтказилиши мумкин. Шу билан бирга, баъзи америкалик расмийлар Россия иштирокидаги бундай тадбир яқин келажакда ўтказилиши мумкинлигига шубҳа билдирди.
Россия Ташқи ишлар вазирлиги янги тинчлик саммитида иштирок этишдан бош тортиб улгурди. Вазирлик вакилининг таъкидлашича, Россия расмийлари бунда «Зеленский формуласи»ни — мутлақо боши берк ва ультиматив бўлган аввалги риторикани эшитмоқда, шунингдек, «Украина инқирозини ҳал қилиш бўйича бошқа ташаббусларга атайлаб эътибор бермаслик»ни кўрмоқда.
- 15−16 июнь кунлари Швейцарияда Украина бўйича биринчи тинчлик саммити Россия иштирокисиз бўлиб ўтди. Унда 90 дан ортиқ давлат ва саккизта халқаро ташкилот вакиллари иштирок этди. Россиянинг асосий ҳамкори Хитой тадбирда иштирок этишдан бош тортди.
- Саммитда Украина президенти Владимир Зеленский томонидан таклиф этилган «тинчлик формуласи»нинг 10 бандидан учтаси: ядровий ва озиқ-овқат хавфсизлиги, барча ҳарбий асирларни алмашиш ва депортация қилинган украиналик болаларни қайтариш масалалари муҳокама қилинди.

Украина хотела бы провести второй саммит мира до президентских выборов в США в ноябре 2024 года, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники. В этот раз украинская сторона намерена пригласить к участию Россию.
Срочность связана с опасениями по поводу возвращения Дональда Трампа в Белый дом, отмечает агентства. Будущий кандидат в президенты от Республиканской партии ранее неоднократно заявлял, что закончит войну в Украине ещё до своей инаугурации в январе, а также выступал против продолжающейся военной поддержки Киева.
В чем может заключаться план Трампа?
В конце июня Reuters писал, что советники Трампа представили ему план, по которому Украину и Россию вынудят начать переговороы, пригрозив Киеву прекращением поставок оружия, а Москве — их увеличением. По словам советников, Трамп отреагировал на план положительно. Прекращение огня будет по текущей на момент переговоров линии.
Издание Politico также писало, что Трамп хочет пойти на уступки президенту России Владимиру Путину: вынудить Киев отдать часть своих территорий Москве и отказаться от расширения НАТО на восток.
Дипломатические источники Bloomberg в западных странах заявили, что любой саммит может состояться лишь в том случае, если у него будет «чёткая цель» и он будет сопровождаться «ясными ожиданиями результата». При этом некоторые американские чиновники выразили сомнения в том, что подобное мероприятие с участием России может состояться в ближайшее время.
В МИД России заранее отказались участвовать в новом мирном саммите. Представитель министерства заявил, что российские власти слышат «прежнюю риторику в тщетном расчёте на проталкивание абсолютно тупиковой и ультимативной „формулы Зеленского“», а также видят «сознательное игнорирование других инициатив по урегулированию украинского кризиса».
- Первый саммит мира по Украине прошёл в Швейцарии 15−16 июня без участия России. На нем были представлены свыше 90 государств и восемь международных организаций. Китай, ключевой партнёр России, отказался участвовать в мероприятии.
- На саммите обсуждались три из 10 пунктов «формулы мира», предложенной президентом Украины Владимиром Зеленским: о ядерной и продовольственной безопасности, обмене всех военнопленных и возвращении депортированных украинских детей.