Июнь ойида Ўзбекистон автомобиль бозорида сотувлар пасайди, деб хабар қилмоқда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази.
Ўтган ойда мамлакат бўйлаб жами автомобиль савдоси 13,6 фоизга камайиб, қарийб 87 мингтага этди. Йиллик ҳисобда (2023 йил июнига қараганда) фаоллик 1,4 баробар қисқарди.
Марказнинг фикрича, бу динамика қисман мавсумий омилларга боғлиқ бўлиши мумкин, чунки ёзги мавсум анъанавий равишда ишбилармонлик фаоллигининг пастлиги билан характерланади.
Енгил автомобиллар
Йилнинг дастлабки уч ойида енгил автомобиллар савдоси кескин пасайган бўлса, май ойида 14 фоизга ўсган. Бироқ июнь ойида сотувлар ҳажми яна 13,3 фоизга — 77,6 минг донагача қисқарди, бу 2021 йил декабридан бери минимал кўрсаткичдир (ўшанда сотувлар 60 минг донадан камроққа тушганди). Йил давомида енгил автомобиллар бозори ҳам 1,4 баробар қисқарди.
Ҳудудлар кесимида энг катта пасайиш Сурхондарё ва Андижон вилоятларида, шунингдек, Қорақалпоғистонда кузатилди — ўртача 22 фоиз. Олти ойда ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ижобий динамика Хоразм ва Навоий вилоятларида кузатилди — ўртача 7 фоизга.
Биринчи ярим йил якунига кўра, Ўзбекистонда енгил автомобиллар савдоси 580 минг донани ташкил этди, бу эса ўтган йилнинг шу давридаги кўрсаткичга нисбатан 19 фоизга паст. Бу нафақат олдин эксплуатацияда бўлган автомобилларга талабнинг пасайиши билан, балки автомобилларни рўйхатдан ўтказиш жараёнларининг мураккаблашиши ҳамда расмийлаштириш ва қайта рўйхатдан ўтказиш қийматининг ошиши билан ҳам изоҳланади, деб таъкидлади ИТИМ таҳлилчилари.
Иккиламчи бозор
Савдоларнинг умумий пасайишининг 97,3 фоизи фойдаланилган автомобилларда кузатилди. Талабларнинг қаттиқлашиши ва рўйхатдан ўтказиш тартибларининг қимматлашиши олди-сотди битимлари сонининг қисқаришига таъсир қилди, бу эса, ўз навбатида, автомобиль бозорида умумий савдо кўрсаткичларига акс таъсир қилган бўлиши мумкин, дейилади шарҳда.
Июн ойида 51,5 минг дона минилган енгил автомобиль сотилди, бу май ойига нисбатан 15,3 фоизга камдир. Бу 2021 йил декабридан бери минимал кўрсаткичдир. Умуман олганда, йил давомида савдо ҳажми 1,6 баравардан ортиқ камайди.
Янги машиналар
Июнь ойида янги енгил автомобиллар сотуви май ойига нисбатан 9 фоизга камайиб, 26 минг донадан ошди. Йил давомида ушбу сегментдаги фаоллик атиги 5,3% га камайди.
Шундай қилиб, янги енгил автомобилларнинг бирламчи бозори иккиламчи бозорга нисбатан анча барқарор динамикани кўрсатмоқда.
Маҳаллий автомобиллар
Июнь ойида маҳаллий ишлаб чиқарилган янги автомобилларни сотиш суръати пасайишда давом этди. Ўзбекистонликлар маҳаллий автомобилларни май ойига нисбатан 10 фоизга камроқ харид қилди.
Йиллик кўрсаткичларда фаолликнинг бироз пасайиши кузатилмоқда — 0,8% га.
Хорижий автомобиллар ва электромобиллар
Ўзбекистон бозорида хорижий енгил автомобиллар бозори турғунлик белгиларини намоён этмоқда. Июнь ойида ушбу сегментдаги сотувлар атиги 0,4 фоизга ўсди ва 2,4 минг дона атрофидани ташкил этди. Фаолликнинг нисбатан кичик ўсиши йиллик ҳисобда сотувларнинг сезиларли пасайишини қопламайди. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан қарийб 34 фоизни ташкил этди.
Июнда енгил электромобиллар сегменти сотувларнинг пасайишини намоён этди. Сотувлар ҳажми 3 минг донага етди, бу эса май ойидагига нисбатан 800 дан ортиққа камдир (-27%). Шунга қарамасдан, электромобиллар савдоси ўтган йилнинг июнь ойи даражасига нисбатан 1,3 бараварга ошди.
Агар Ўзбекистонда электромобиллар бирламчи бозорида сотувлар бир ой ичида сезиларли даражада — 28 фоизга қисқарган бўлса, иккиламчи бозорда бунинг акс тенденциясини кузатилмоқда. Бу сегментда март ойидан буён фаолликнинг ўсиши қайд этилмоқда. Июнь ойида бу кўрсаткич 2,4 фоизни ташкил этди.

В июне наблюдалось падение продаж на автомобильном рынке Узбекистана, сообщает Центр экономических исследований и реформ.
В прошлом месяце общие продажи автотранспортных средств по стране снизились на 13,6% — почти до 87 тысяч. В годовом выражении (к июню 2023 года) активность сократилась в 1,4 раза.
Центр считает, что данная динамика может быть частично обусловлена сезонными факторами, поскольку летний период традиционно характеризуется более низкой деловой активностью.
В первые три месяца года продажи легковых автомобилей резко упали, но в мае был отмечен рост на 14%. Однако в июне вновь произошло снижение объёмов продаж на 13,3% — до 77,6 тысячи единиц, что является минимальным показателем с декабря 2021 года (тогда продажи упали ниже 60 тысяч). Рынок легковых машин за год также сократился в 1,4 раза.
В разрезе регионов наибольшее снижение наблюдалось в Сурхандарьинской и Андижанской областях, а также в Каракалпакстане — в среднем на 22%. Положительная динамика за шесть месяцев по сравнению с аналогичным периодом прошлого года наблюдалась в Хорезмской и Навоийской областях — в среднем на 7%.
По итогам первого полугодия продажи легковых автомобилей в Узбекистане составили 580 тысяч единиц, что на 19% ниже показателя за январь-июнь 2023 года. Это может объясняться не столько снижением спроса на подержанные машины, а в том числе усложнением процессов регистрации автомобилей и ростом стоимости оформления и переоформления автомобиля, отметили аналитики ЦЭИР.
Вторичный рынок
97,3% от общего числа снижения продаж пришлась на подержанные авто. Ужесточение требований и удорожание процедур регистрации повлияло на число сделок купли-продажи, что в свою очередь, могло отразится на общих показателях продаж на авторынке, говорится в обзоре.
В июне продано 51,5 тысячи легковых поддержанных авто, что на 15,3% меньше, чем в мае. Это также минимум с декабря 2021 года. В целом продажи за год сократились более чем в 1,6 раза.
Продажи новых легковых автомобилей в июне снизились на 9% по сравнению с маем, превысив 26 тысяч единиц. За год активность в этом сегменте снизилась только на 5,3%.
Таким образом, первичный рынок новых легковых автомобилей демонстрирует более устойчивую динамику по сравнению с вторичным рынком.
Отечественные машины
В июне продолжилось сокращение темпов продаж новых машин отечественного производства. Узбекистанцы купили местных машин на 10% меньше, чем в мае.
В годовом выражении отмечается незначительный спад активности — на 0,8%.
Иномарки и электромобили
Рынок импортных легковых автомобилей на рынке Узбекистана демонстрирует признаки стагнации. В июне продажи в этом сегменте увеличились лишь на 0,4% и составили около 2400 единиц. Но в годовом выражении отмечается спад на 34%.
Реализация легковых электромобилей также уменьшилась. Объём достиг 3000 единиц, что более чем на 800 машин (-27%) меньше, чем в мае. Тем не менее, относительно уровня июня прошлого года продажи электромобилей увеличились в 1,3 раза.
Если на первичном рынке электромобилей в Узбекистане за месяц продажи сократились существенно, на 28%, то вторичный рынок демонстрирует положительную тенденцию. Здесь с марта фиксируется рост активности, который в июне составил 2,4%.