BYD Uzbekistan Factory хитойлик ҳамкорлар билан Ўзбекистонда янги BYD автомобиль моделларини ишлаб чиқариш бўйича шартномалар тузди, деб хабар берди «Ўзавтосаноат» компанияси матбуот хизмати.
27 июндан бошлаб заводда BYD Chazor ва Song Plus автомобиллари ишлаб чиқарила бошлаганди. Президентга 10 июлдаги тақдимотда Ўзбекистон BYD билан B, C ва бюджет автомобилларини ишлаб чиқариш бўйича келишиб олгани айтилган эди. Маълум бўлишича, гап BYD Seagull ва E2 ҳақида бормоқда, уларнинг биринчи намуналари аллақачон лабораторияларда синовдан ўтказилмоқда.
Сертификат синовлари учун моделлар UzTest давлат муассасаси қошидаги «Quality and Safety Testing» синов лабораториялари комплексига топширилган.
Синовлар умумий техник регламент талаблари асосида ўтказилиб, электромагнит мослик, тормоз тизими самарадорлиги, ички ва ташқи шовқин даражаси, иситиш ва совутиш тизимлари, бошқарувчанлик ва барқарорлик, ёритиш тизими ва бошқа кўплаб кўрсаткичларни текширишни ўз ичига олади, дея таъкидлади «Ўзавтосаноат».
«Ўзавтосаноат» матбуот хизматининг «Газета.uz»га таъкидлашича, тест синовлари ва бозорни ўрганиш жараёни тахминан уч ой давом этади.
Бундан ташқари, Техник регламент агентлиги билан ҳамкорликда Ўзбекистон бозорига таклиф этиладиган автомобиллар учун янги стандартларни ишлаб чиқиш ишлари олиб борилмоқда. Ушбу стандартлар хизмат кўрсатиш ва кафолат шартлари, халқаро экологик стандартларга мувофиқлик, хавфсизлик талабларига риоя қилиш, шунингдек, янги энергия манбаларидаги автомобиль аккумуляторларини хавфсиз қайта ишлаш ва утилизацияни ўз ичига олади.
«Ушбу қадам BYD Uzbekistan Factory заводининг нафақат ўз маҳсулот турларини кенгайтириши, балки уларнинг юқори сифатини ҳамда барча зарур хавфсизлик ва экологик стандартларга мувофиқлигини таъминлашга бўлган интилишини кўрсатади», — дейилади хабарда.
BYD Seagull BYD 3.0 электр платформасида қурилган, аслида у BYD Dolphin моделининг кичикроқ ва соддалаштирилган версиясидир. Унинг умумий узунлиги 3780 мм, кенглиги — 1715 мм, баландлиги — 1540 мм, ғилдирак базаси — 2500 мм. Стандарт ғилдираклари 15 ёки 16 дюймга эга.
Орқа ўриндиқ қатъий икки кишилик, асбоблар экрани диагонали 5 дюйм, мультимедиа экрани эса 12,8 дюйм. Fly пакети олд аксда битта электр двигатель билан жиҳозланган, унинг қуввати 55 кВт (75 от кучи). Батареяси 38,88 кВт қувватга эга литий-темир-фосфат бўлиб, у CLTC циклида (Хитойда ҳайдаш цикли) 405 км масофани босиб ўтиш имконини беради.
Унинг Хитойдаги бошланғич нархи 9700 долларни ташкил қилади.
BYD E2 анъанавий 5 эшикли, 5 ўриндиқли C-класс хэтчбеки бўлиб, 2019 йилда дебют қилган. Конфигурацияга қараб, у 70 кВт ёки 100 кВт (95 ва 136 от кучи) двигатель билан жиҳозланган. Батарея қуввати 33−43 кВт/соат, масофаси 300−400 км. Хитойда нархлар 12 210 доллардан 16 290 долларгача фарқ қилади.
Эслатиб ўтамиз, 2022 август ойида «Ўзавтосаноат» ва Хитойнинг BYD Auto компанияси Ўзбекистонда автомобилларини тўлиқ циклда ишлаб чиқаришни ташкил этишга келишиб олган эди. Бунгача томонлар автомобиль бозорини ўрганган.
2022 йил 29 декабрда «Ўзавтосаноат» (60 фоиз улуш) ва BYD Europe B. V. (Нидерландия, 40 фоиз) BYD Uzbekistan Factory қўшма корхонасини ташкил этганди. 2023 йил 26 сентябрда Ўзбекистон ҳукумати ва инвестор ўртасида лойиҳани амалга ошириш бўйича келишув имзоланган. BYD бренди 2023 йил бошидан буён Ўзбекистонда расман намойиш этилмоқда.

Завод BYD Uzbekistan Factory заключил соглашения с китайскими партнёрами о производстве новых моделей автомобилей BYD в Узбекистане, сообщила пресс-служба компании «Узавтосаноат».
С 27 июня завод начал выпуск автомобилей BYD Chazor и Song Plus. На презентации у президента 10 июля говорилось, что Узбекистан договорился с BYD о производстве автомобилей в сегментах В, С и бюджетном. Как выяснилось, речь идёт о BYD Seagull и E2, первые образцы которых уже проходят испытания в лабораториях.
Для проведения сертификационных испытаний модели были переданы в комплекс испытательных лабораторий «Quality and Safety Testing» при государственном учреждении UzTest.
Испытания проводятся на основе требований общего технического регламента и включают в себя проверку электромагнитной совместимости, эффективности тормозной системы, уровня внутреннего и внешнего шума, систем отопления и охлаждения, управляемости и устойчивости, системы освещения и многие другие показатели, отметили в «Узавтосаноат».
Как отметили «Газете.uz» в пресс-службе «Узавтосаноата», процесс испытаний и изучения рынка займёт около трёх месяцев.
Кроме того, совместно с Агентством по техническому регулированию ведётся разработка новых стандартов для автомобилей, предлагаемых на рынке Узбекистана. Эти стандарты охватывают сервисно-гарантийные условия, соответствие международным экологическим стандартам, требованиям по безопасности, а также безопасную переработку и утилизацию аккумуляторов автомобилей на новых источниках энергии.
«Этот шаг свидетельствует о стремлении завода BYD Uzbekistan Factory не только расширить ассортимент своей продукции, но и обеспечить её высокое качество и соответствие всем необходимым стандартам безопасности и экологичности», — говорится в сообщении.
BYD Seagull построен на электрической платформе BYD 3.0, фактически это уменьшенная и упрощённая версия модели BYD Dolphin. Её габаритная длина составляет 3780 мм, ширина — 1715 мм, высота — 1540 мм, колёсная база — 2500 мм. Штатные колёса — 15 либо 16 — дюймовые.
Заднее сиденье при этом строго двухместное, приборный экран имеет диагональ 5 дюймов, мультимедийный — 12,8 дюйма. Комплектация Fly оснащается одним электромотором на передней оси, его мощность 55 кВт (75 л.с.). Батарея — литий-железо-фосфатная ёмкостью 38,88 кВт·ч, которая позволит проехать 405 км по циклу CLTC (цикл вождения в Китае).
Его стартовая стоимость в Китае — 9700 долларов.
BYD e2 — это традиционный 5-дверный 5-местный хэтчбек С-класса, который дебютировал в 2019 году. В зависимости от комплектации оснащается двигателем мощностью 70 кВт или 100 кВт (95 и 136 л. с.). Ёмкость батареи составляет 33−43 кВт*ч, запас хода — 300−400 км. Цена в Китае варьируется от 12210 до 16290 долларов.