24 июнь куни Жиноят ишлари бўйича Қорақалпоғистоннинг Амударё туман суди ёлланишда айбланган фуқарога нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
23 ёшли йигит 2023 йил декабрь ойида Калугага (Россия) ишлаш учун кетган, бироқ у ерда иш тополмай, Москвага келган. Турли қурилиш майдонларида ишлаган, кейин тунги клубда буфетчи бўлган, бироқ маоши оила харажатларига етмаган.
«Римская» метро бекатида Мудофаа вазирлигининг эълонини кўриб, 5 февраль куни у Россия қуролли кучларида хизмат қилиш учун шартнома имзолашга қарор қилган.
Вазирликнинг Москва филиалида уни Ўзбекистоннинг Хоразм вилоятида туғилган фуқаро кутиб олган ва унга шартларни тушунтирган ҳамда Россия армиясида хизмат қилиш Россия фуқаролигини олиш учун имконият экани ҳақида маълумот берган.
Шартномага кўра, у Украинага қарши ҳарбий амалиётларда қатнашгани учун бир марталик 195 минг рубль (тахминан 27,9 миллион сўм), сўнгра ВТБ банк картасига ойига 240 минг рубль (34,3 миллион сўм) олишини, лекин пулни Украина ҳудудидаги ҳарбий амалиётларда қатнаша бошлаганидан кейингина қабул қилиши ҳақида огоҳлантирган.
Унинг сўзларига кўра, ундан қаерда хизмат қилмоқчи экани сўралган ва у ўқчи аскар лавозимини танлаган.
Ўзбекистон фуқароси 24 нафар Россия, Ўзбекистон ва Тожикистон фуқаролари билан биргаликда Москва вилоятидаги «Авангард» ҳарбий лагерида ўқув машғулотларидан ўтиб, махсус жанговар тайёргарликдан ўтиб, оддий аскар ва ўқчи лавозимини эгаллаган.
6 февралдан 9 февралгача бўлган даврда АК-12 автоматидан ўқ отиш, автомат билан махсус хандақларда ҳаракатланиш, АК-74 автоматининг ўқув версиясидан фойдаланиш, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш ва дронлардан фойдаланиш бўйича ўқиган.
У ерда Михаил исмли рус йигити билан танишиб қолган, у Украинага қарши урушда оғир артиллерия қўмондони бўлиб ишлаганини, ўша ерда оёғидан жароҳат олгани, шу сабабли касалхонага ётқизилганини айтган.
Бундан қўрқиб кетган ўзбекистонлик 9 февраль куни кичик сержант Дмитрийга отаси касал экани ҳақида ёлғон гапириб, қисқа муддат хизматдан бўшатишни сўраган. Шундан сўнг у Ўзбекистоннинг Москвадаги ваколатхонасига мурожаат қилган. У ердан эркакка авиачипта сотиб олиб, Ўзбекистонга қайтиш маслаҳат берилган. Сўнгра эркак Москва-Урганч йўналиши бўйича самолётга ўтириб, уйига, Амударё вилоятига қайтган.
28 март куни Қорақалпоғистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати ва туман ИИБ ходимлари томонидан тезкор-тергов тадбирлари давомида эркакнинг телефони кўздан кечирилганда, унинг яшил рангли ҳарбий кийимдаги, ҳарбий нишонсиз сурати, шунингдек, Россия Федерацияси Қуролли кучларида хизмат қилиш учун Мудофаа вазирлиги билан шартнома имзолангани ҳақида сурати топилган.
Суд жазони оғирлаштирувчи ҳолатларни топмади, шунингдек, судланувчининг қарамоғида вояга етмаган фарзанди борлиги, у муқаддам судланмагани ва жанговар ҳаракатларда қатнашмаганини ҳисобга олди. Судья унга Жиноят кодексининг 154-моддаси 1-қисми (Ёлланиш, яъни низолашаётган давлатнинг фуқароси ёки ҳарбий хизматчиси ҳисобланмаган ёхуд назорат қилиниб турган низолашаётган давлат ҳудудида доимий яшамайдиган ёки ҳеч қандай давлат томонидан қуролли кучлар таркибида расмий топшириқни бажариш ваколати берилмаган шахснинг моддий манфаатдорлик ёки бошқа бирон шахсий манфаатни кўзлаб, ўзга давлат ҳудудида ёки унинг тарафини олиб қуролли тўқнашувда ёхуд ҳарбий ҳаракатларда қатнашиш) билан 3 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинлади.
Унга соат 21:00 дан 06:00 гача уйидан чиқиш ва рухсатсиз ҳудуддан чиқиб кетиш тақиқланган.
- Июнь ойи охирида Россия Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикиннинг маълум қилишича, расмийлар Россия фуқаролигини олган ва ҳарбий рўйхатга олинган 30 мингдан ортиқ одамни (улардан 10 мингга яқини Украинадаги урушга жўнатилган) «ушлаган».
- Bloomberg яқинда Россия ҳукумати 2022 йил сентябрь ойида 300 минг россияликнинг чақируви фуқароларнинг мамлакатдан чиқиб кетишига сабаб бўлганидан кейин номақбул сафарбарлик чораларидан қочишга ҳаракат қилаётганини ёзди. Буюк Британия Мудофаа вазирлиги Россия Марказий Осиё давлатларидан мигрантларни фаол равишда ёллашини, тезда фуқаролик бериш ва юқори маошларни ваъда қилаётганини таъкидлади. «Россия Федерациясида камида 6 миллион Марказий Осиёдан келган муҳожирлар истиқомат қилади, Кремль уларни потенциал ёлланма сифатида кўриши мумкин», — дея қайд этганди агентлик ўтган йилнинг кузида.

Амударьинский районный суд по уголовным делам Каракалпакстана 24 июня вынес приговор в отношении местного жителя, обвиняемого в наёмничестве. «Газета.uz» изучила решение суда.
23-летний мужчина в декабре 2023 года отправился на заработки в Калугу (Россия), но не смог найти там работу и приехал в Москву. Он проработал на разных строительных объектах, а затем был барменом в ночном клубе, но его зарплаты не хватало на семейные расходы.
Увидев объявление Министерства обороны на станции метро «Римская», он 5 февраля решил заключить контракт на службу в вооружённых силах России.
В московском отделении его встретил уроженец Хорезмской области Узбекистана, который разъяснил ему условия и сообщил о возможности получить российское гражданство за службу в армии РФ.
Согласно соглашению, за участие в военных действиях против Украины он должен был получить единовременный платёж в 195 тысяч рублей (около 27,9 млн сумов), а затем ежемесячно по 240 тысяч рублей (34,3 млн сумов) на карту банка ВТБ, но его предупредили, что деньги будут поступать, когда он начнёт принимать участие в военных действиях на территории Украины.
По его словам, у него спросили, где он хочет служить, и он выбрал должность штурмовика.
Узбекистанец вместе с 24 гражданами России, Узбекистана и Таджикистана прошёл учебно-тренировочные занятия в военном лагере «Авангард» в Московской области, специальную боевую подготовку и получил звание рядового и должность стрелка.
Его обучили стрелять из автомата АК-12, движению с автоматом в специальных окопах, использовать учебный вариант автомата АК-74, оказывать первую медицинскую помощь и использовать дроны в период с 6 по 9 февраля.
Он познакомился там с россиянином по имени Михаил, который рассказал, что работал командиром тяжёлой артиллерии во время войны против Украины, где получил пулевое ранение в ногу, из-за чего его доставили в больницу.
Мужчина, испугавшись от услышанного, 9 февраля солгал младшему сержанту Дмитрию, что у него заболел отец, и попросил краткое увольнение. После этого он обратился в представительство Узбекистана в Москве, где ему посоветовали купить авиабилеты и вернуться в Узбекистан. Он сел в самолёт по маршруту «Москва-Ургенч» и вернулся домой в Амударьинский район.
28 марта сотрудники СГБ Каракалпакстана и районного ОВД во время оперативно-следственных мероприятий осмотрели телефон мужчины и обнаружили фото в зелёной военной форме без военных знаков, а также контракт с Минобороны РФ о службе в вооружённых силах.
Суд не обнаружил отягчающих обстоятельств, а также учёл, что на попечении у подсудимого находится несовершеннолетний ребёнок, он ранее не был судим и не стал участвовать в военных действиях. Судья назначил ему 3 года ограничения свободы по части 1 статье 154 Уголовного кодекса (наёмничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооружённом конфликте или военных действиях лица, не являющегося гражданином или военнослужащим страны, находящейся в конфликте, или постоянно не проживающего на территории, контролируемой стороной, находящейся в конфликте, либо не уполномоченного никаким государством для выполнения официальных обязанностей в составе вооружённых сил, с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод / наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет).
Ему запрещено выходить из дома с 21:00 до 6:00 и покидать район без разрешения.
- В конце июня глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин сообщил, что власти «отловили» более 30 тысяч человек, получивших гражданство России и поставили их на воинский учёт, около 10 тысяч отправили на войну в Украине.
- Bloomberg недавно писал, что российские власти пытаются избежать непопулярных мер по мобилизации после того, как призыв 300 тысяч россиян в сентябре 2022 года спровоцировал отток граждан из страны. Министерство обороны Великобритании отмечало, что Россия активно вербует мигрантов из стран Центральной Азии, обещая ускоренное гражданство и высокую зарплату. «В РФ проживает не менее 6 миллионов мигрантов из Центральной Азии, которых Кремль, вероятно, рассматривает как потенциальных рекрутов», — сообщало ведомство прошлой осенью.