Ўзбекистон кўчмас мулк бозоридаги фаоллик апрель-июнь ойларида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан «бироз секинлашди». Бу ҳақда Марказий банкнинг Пул-кредит сиёсати департаменти таҳлилида айтилади.
Ушбу давр учун олди-сотди битимлари сонининг ўсиши кузатилмади ва битимлар сони биринчи чорак даражасида қолди — 80,1 минг шартнома (I чоракда 80,2 минг), қайд этилди шарҳда.
Тошкент шаҳри (-8%), Бухоро (-10%), Тошкент (-12%) ва Навоий (-26%) вилоятларида — ўтган даврларда нархларнинг юқори ўсиши шароитида фаоллик нисбатан юқори бўлган ҳудудларда битимларнинг сезиларли қисқариши давом этмоқда.
Фаолиятнинг секинлашиши, эҳтимол, кўчмас мулк бозоридаги «вазиятнинг барқарорлашуви» билан боғлиқ, дея хабар берди Марказий банк. «Турар-жой бўйича таклиф ошишда давом этмоқда. Нархларнинг мувозанатлашуви шароитида харидорлар томонидан олдинги даврларда сотиб олинган уй-жойлар иккиламчи бозорда сотувга ёки ижарага берилиши бўйича эълонлар жойлаштирилмоқда», — дейилади таҳлилда.
Йил бошидан иккиламчи уй-жойларни сотиш бўйича эълонлар сони 12,7 фоизга, ижарага бериш бўйича эса 18,4 фоизга ошган.
Шу билан бирга, Марказий банкнинг таъкидлашича, талаб даражаси «уй хўжаликлари даромадларининг мақбуллашуви, ипотека кредитлари ўсиш суръатининг секинлашиши, базавий инфляцион жараёнлар ва алмашув курсининг нисбатан барқарорлашуви шароитида мувозанатлашган». Спекулятив талабнинг камайиши бозорнинг тўғриланишига қўшимча омил бўлиб хизмат қилади. Уй хўжаликлари даромадларини нормаллаштириш деганда, катта эҳтимол, регуляторнинг ўзи илгари айтганидек, уй-жой нархида даромадга қараганда секинроқ ўсиш суръати назарда тутилмоқда.
Барқарор инфляцияни ҳисоблашда, одатда, истеъмол нархлари индексининг кучли тарихий ўзгарувчанлиги (масалан, ёқилғи, мева ва сабзавотлар нархлари), аниқ мавсумийлик (масалан, сабзавот ва мевалар нархлари) билан тавсифланган ёки тартибга солинадиган (масалан, спиртли ичимликлар ёки коммунал хизматлар нархлари) субиндекслар чиқариб ташланади.
Ипотека кредитларини мақсадли тақдим этиш шаклида уй-жойларнинг арзонлигини ошириш бўйича давлат дастурлари, шунингдек, Марказий банкнинг макропруденциал чоралари «кўчмас мулк бозоридаги вазиятнинг мувозанатлашиб бориши»ни қўллаб-қувватлаши кутилмоқда.
МБ маълумотларига кўра, иккинчи чоракда турар-жой кўчмас мулк бозорида нархларнинг сезиларли пасайиши кузатилди. Нархларнинг ойлик ўсиш суръати ўтган йилнинг шу даврига нисбатан пастроқ бўлди. Жорий йилнинг олти ойи давомида иккиламчи бозорда уй-жой нархининг ўсиши сўм индексида 4,5 фоизни (таққослаш учун: 2023 йил январь-июнь ойларида — 11,8 фоиз), бирламчи бозорда — 7,2 фоизни (10,9 фоиз) ташкил этди.
2023 йилнинг иккинчи ярим йиллигида кузатилган юқори нарх эффектининг сақланиб қолаётганлиги таъсирида йиллик ҳисобда уй-жой нархлари ўсиши июнь охирида сўм индексида 26,3 фоизни (доллар ҳисобида — 14,7 фоиз) ташкил этди. Бирламчи бозорда нархларнинг ўсиш суръатлари нисбатан барқарорлигича қолмоқда. Йиллик ҳисобда бирламчи бозордаги нархлар сўм эквивалентида 35 фоизга, доллар эквивалентида 22,5 фоизга ошди, дея қайд этди МБ.
Турар-жой ижараси бозоридаги фаоллик жиловланиб, йил бошидан буён нархларда пасайиш динамикаси сақланиб қолди. Жумладан, Тошкент шаҳрида турар-жой ижараси нархлари қолган ҳудудларга қараганда нисбатан тезроқ пасаймоқда. Республика бўйлаб турар-жой ижара нархлари йиллик суръатда июнь ойида сўм индексида 12,3 фоизни (доллар индексида — 2,1 фоиз) ташкил этди. Тошкент шаҳрида турар-жой нархининг сўм индекси йиллик 1,2 фоизга пасайди (доллар индексида — -10,3 фоиз).
«Шунингдек, турар-жой харид қилиш ва уни ижарага бериш нархларининг ўсиш суръати ўртасидаги тафовут кенгайишда давом этиб, келгусида бу талабнинг узоқ муддатли ижарага ўтиши туфайли мулк қийматининг ўсишини мувозанатлаштириши мумкин», — дейилади МБ таҳлилида.
Иккинчи чоракда ер нархларининг динамикасида тўғриланиш кузатилди. Тошкент шаҳрида июнь ойида 1 сотих ер нархи йиллик 25,7 фоизга ошиб, 342 миллион сўмни ташкил этди. Таққослаш учун: апрель ойида нарх 364 миллион сўмга етган.
Аввалроқ Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази йил бошидан буён кўчмас мулк бозорида сотувлар 5,7 фоизга қисқаргани ҳақида хабар берган эди. Тошкентда иккиламчи уй-жой нархининг ўсиши секинлашган, унинг нархи бир квадрат метр учун 1142 долларгача тушган. Пойтахтда ижара нархи пасайишда давом этмоқда.
Биринчи ярим йилликда Ўзбекистонда ипотека кредитлари ҳажми қарийб 2 фоизга — 6,88 трлн сўмга, олувчилар сони эса 17,3 фоизга қисқарди. Шу билан бирга, ажратилган ипотека кредитларининг ўртача миқдори ва банк фоиз ставкалари ҳам ошди.

Активность на рынке недвижимости Узбекистана в апреле-июне «незначительно замедлилась» по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом говорится в анализе Департамента денежно-кредитной политики Центрального банка.
Характерный для этого периода времени рост числа сделок не наблюдался и количество сделок осталось на уровне первого квартала — 80,1 тысячи договоров (80,2 тысячи в I квартале), отмечается в обзоре.
Заметное снижение сделок продолжается в Ташкенте (-8%), Бухарской (-10%), Ташкентской (-12%) и Навоийской (-26%) областях — в регионах, где в предыдущие периоды активность была относительно выше на фоне высоких темпов роста цен.
Замедление активности, вероятно, связано со «стабилизацией ситуации» на рынке недвижимости, считают в ЦБ. «Предложение жилья продолжает расти. Приобретённая в предыдущие периоды жилая недвижимость в условиях постепенного замедления роста цен выставляется на вторичный рынок или сдаётся в аренду», — говорится в анализе.
Число объявлений по продаже вторичного жилья с начала года увеличилось на 12,7%, по сдаче в аренду — на 18,4%.
При этом, как отмечает ЦБ, сторона спроса «уравновешивается в условиях нормализации доходов населения и замедления темпов роста ипотечного кредитования», а также снижения устойчивой части инфляции и относительной стабильности обменного курса. Уменьшение спекулятивного спроса служит дополнительным фактором нормализации рынка и его последующей коррекции. Под нормализацией доходов населения, вероятно, имеется в виду более медленные темпы роста доходов по сравнению с ростом цен на жильё, о чём ранее говорил сам регулятор.
При расчёте устойчивой инфляции обычно исключаются субиндексы индекса потребительских цен, характеризующиеся сильной исторической волатильностью (например, цены на топливо, плодоовощную продукцию), ярко выраженной сезонностью (как цены овощей и фруктов) или являющиеся регулируемыми (как цены на алкоголь или коммунальные услуги).
Ожидается, что программы правительства по увеличению доступности жилья в виде адресного предоставления ипотеки, а также макропруденциальные меры Центрального банка поддержат «дальнейшее сбалансирование ситуации на рынке недвижимости».
По данным ЦБ, во втором квартале наблюдалось существенное замедление цен на рынке жилой недвижимости. Ежемесячные темпы роста цен сформировались ниже аналогичного периода прошлого года. За шесть месяцев этого года рост цены жилья на вторичном рынке составил 4,5% в сумовом выражении (для сравнения: в январе-июне 2023 года — 11,8%), на первичном — 7,2% (10,9%).
Из-за сохраняющегося эффекта высокого роста цен, наблюдавшегося во второй половине 2023 года, в годовом исчислении рост цен на вторичное жильё по итогам июня в сумовом выражении составил 26,3% (14,7% в долларовом). На первичном рынке темпы роста цен остаются несколько устойчивыми. В годовом выражении цены на первичном рынке в сумовом выражении выросли на 35%, в долларовом — 22,5%, отмечает Центробанк.
Активность на рынке аренды жилья остаётся сдержанной. С начала года закрепилась понижательная динамика цен. При этом в Ташкенте уровень снижения стоимости аренды превосходит по сравнению с другими регионами. Годовой рост стоимости аренды в июне по стране составил 12,3% в сумах (2,1% — в долларах). В столице цены в сумах снизились на 1,2% год к году (-10,3% в долларах).
«Вместе с тем, продолжается увеличение разрыва между темпами роста цен на покупку жилья и его арендой. В перспективе это может оказать понижательное давление на цены купли-продажи из-за перетока спроса в сторону долгосрочной аренды и также сбалансировать рост стоимости недвижимости», — заявили в ЦБ.
Динамика цен на земельные участки во втором квартале «скорректировалась». В Ташкенте стоимость 1 сотки земли в июне составила 342 млн сумов, увеличившись за год на 25,7%. Для сравнения: в апреле цена достигала 364 млн сумов.
Ранее Центр экономических исследований и реформ сообщал, что с начала года продажи на рынке недвижимости упали на 5,7%. Рост цен на «вторичку» замедлился, в Ташкенте её стоимость снизилась до 1142 долларов за кв. м. Аренда в столице продолжила дешеветь.
В первом полугодии объём ипотечных кредитов в Узбекистане снизился почти на 2% — до 6,88 трлн сумов, а число получателей — на 17,3%. При этом выросла средняя сумма выделяемой ипотеки, как и процентные ставки банков.