15 июлдан Таиланд ҳукумати 93 давлат, жумладан Ўзбекистон фуқаролари учун 60 кунгача визасиз кириш режимини расман жорий қилди, деб хабар бермоқда «Дунё».
Мамлакат Бош консулхонаси маълумотига кўра, муқаддам Таиландга фуқаролари визасиз кириши мумкин бўлган давлатлар сони 57 та эди. Рўйхатга янги киритилган 36 та давлат қаторида Хитой, Ҳиндистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳам бор.
Янги тартиб барча чегара постлари орқали Таиландга ташриф буюрувчилар учун амал қилади.
Ўз навбатида, мазкур тартиб Таиланд ҳукумати томонидан иқтисодиётни ривожлантириш мақсадида бир томонлама жорий этилди ва маълум муддатдан сўнг бекор қилиниши ҳам мумкин.
Таиланд ТИВ маълумотига кўра, Ўзбекистон ва Таиланд ўртасида ўзаро визадан озод қилиш бўйича ишлаб чиқилаётган ҳукуматлараро келишувлар юзасидан музокаралар давом этмоқда.
15 июлга қадар Ўзбекистон фуқаролари аэропортга келганларида 60 доллар эвазига 15 кунлик туристик виза олишлари керак бўлган.
Таиланднинг Ўзбекистон ва яна 35 та давлат учун визасиз режим жорий этиш режаси май ойи охирида маълум бўлганди.

С 15 июля правительство Таиланда официально ввело безвизовый въезд сроком до 60 дней для граждан Узбекистана, сообщает ИА «Дунё» со ссылкой на генеральное консульство страны в Бангкоке.
До этого граждане Узбекистана могли получить 15-дневную туристическую визу по прибытии в аэропорту за 60 долларов США.
Новый режим распространяется на посетителей через все пограничные посты. Таиланд ввёл данный режим в одностороннем порядке с целью стимулирования экономики и может отменить его в будущем.
По информации МИД Таиланда, в настоящее время продолжаются переговоры по разработке межправительственного соглашения о взаимном безвизовом режиме между Узбекистаном и Таиландом.
О планах Таиланда ввести безвизовый режим для Узбекистана и ещё 35 государств стало известно в конце мая.