15 июлдан Таиланд ҳукумати 93 давлат, жумладан Ўзбекистон фуқаролари учун 60 кунгача визасиз кириш режимини расман жорий қилди, деб хабар бермоқда «Дунё».
Мамлакат Бош консулхонаси маълумотига кўра, муқаддам Таиландга фуқаролари визасиз кириши мумкин бўлган давлатлар сони 57 та эди. Рўйхатга янги киритилган 36 та давлат қаторида Хитой, Ҳиндистон, Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳам бор.
Янги тартиб барча чегара постлари орқали Таиландга ташриф буюрувчилар учун амал қилади.
Ўз навбатида, мазкур тартиб Таиланд ҳукумати томонидан иқтисодиётни ривожлантириш мақсадида бир томонлама жорий этилди ва маълум муддатдан сўнг бекор қилиниши ҳам мумкин.
Таиланд ТИВ маълумотига кўра, Ўзбекистон ва Таиланд ўртасида ўзаро визадан озод қилиш бўйича ишлаб чиқилаётган ҳукуматлараро келишувлар юзасидан музокаралар давом этмоқда.
15 июлга қадар Ўзбекистон фуқаролари аэропортга келганларида 60 доллар эвазига 15 кунлик туристик виза олишлари керак бўлган.
Таиланднинг Ўзбекистон ва яна 35 та давлат учун визасиз режим жорий этиш режаси май ойи охирида маълум бўлганди.

The government of Thailand has officially introduced a 60-day visa-free entry for citizens of Uzbekistan from 15 July, Dunyo news agency reported citing Uzbekistan’s consulate general in Bangkok.
Previously, citizens of Uzbekistan could obtain a 15-day tourist visa upon arrival at the airport, which cost $60.
The new policy applies to visitors at all border crossings. Thailand introduced this policy unilaterally to stimulate its economy and may abolish it in the future, the statement says.
According to Thailand Foreign ministry, negotiations are underway to develop an intergovernmental agreement on mutual visa-free entry between Uzbekistan and Thailand.
The plans to introduce visa-free policy for Uzbekistan and 35 other countries were announced by the Thai government in late May.