Фарғоналик Мадина Солиева Ўзбекистон президенти билан учрашувдан сўнг Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетига ўқишга қабул қилинди. Бу маълумотни «Газета.uz»га Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги тасдиқлади.
Давлат раҳбари 11 июль куни Фарғона шаҳрида қурилаётган «Янги Ўзбекистон» массивига ташриф буюриб, маҳаллий аҳоли, жумладан, Мадина Солиева билан ҳам суҳбатлашганди ва ЎзДЖТУда ўқиш истаги ҳақида гапирганди.
Эртаси куни олий ўқув юрти ректори Илҳомжон Тухтасинов билан бирга қизнинг олдига Олий таълим вазирлиги вакиллари бориб, унга грант асосида «Филология ва тил ўқитиш: рус тили» йўналиши бўйича университетга ўқишга киргани тўғрисидаги гувоҳномани топширди.
мадина солиева, ўзджту, фарғона, шавкат мирзиёев
Сертификат Олий таълим вазирлиги раҳбари Конгратбай Шарипов ва университет раҳбари Тухтасинов томонидан имзоланган.
Май ойида уруш фахрийсининг набираси президент совғаси сифатида Тошкент давлат иқтисодиёт университетига грант асосида ўқишга қабул қилинганди.

Жительница Ферганы Мадина Солиева была зачислена в Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ) после встречи с президентом Шавкатом Мирзиёевым. Эту информацию «Газете.uz» подтвердили в Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
11 июля глава государства посетил строящийся массив «Янги Узбекистон» в Фергане, где побеседовал с местными жителями, в том числе Мадиной Солиевой, которая рассказала о желании учиться в УзГУМЯ.
На следующий день к девушке приехали представители Минвуза вместе с ректором университета Илхомжоном Тухтасиновым и вручили ей сертификат о зачислении в университет по направлению «Филология и обучение языкам: русский язык» на грантовой основе.
Сертификат подписан главой Минвуза Конгратбаем Шариповым и ректором Илхомжоном Тухтасиновым.
В мае внучку ветерана войны зачислили в Ташкентский государственный экономический университет на основе гранта в качестве подарка президента.