Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистон ҳукуматига ҳомиладор аёллар ва уларнинг янги туғилган чақалоқлари учун кўрсатиладиган перинатал соғлиқни сақлаш хизматларини яхшилашга ёрдам бериш учун 100 миллион доллар миқдорида имтиёзли қарз ажратилишини маъқуллади, деб хабар берилмоқда ташкилот сайтида.
«ОТБ Ўзбекистонда аёллар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, оналар ўлими ва неонатал ўлим (0−28 кунгача бўлган ўлим)ни камайтириш мақсадида Ўзбекистонда юқори сифатли перинатал тиббий хизматлар кўрсатиш бўйича ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди», — деди ОТБнинг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича Бош директори Евгений Жуков.
Ўзбекистонда оналар ўлими 2010 йилда ҳар 100 000 тирик туғилган чақалоққа 38 ўлимдан 2020 йилда ҳар 100 000 тирик туғилган чақалоққа 30 ўлимгача яхшиланган бўлса-да, у Европа ва Марказий Осиёдаги ўртача кўрсаткичдан юқорилигича қолмоқда. Ўзбекистонда неонатал ўлим кўрсаткичлари илгари яхшиланган бўлса-да, кейинги йилларда туғилишнинг ўсиши фонида бу кўрсаткичлар ҳам ошди, дейилади банк баёнотида.
Комплекс перинатал ёрдам лойиҳаси ҳукуматга бутун мамлакат бўйлаб қарийб 230 та перинатал марказни модернизация қилиш, уларни замонавий энергияни тежовчи тиббий асбоб-ускуналар, янгиланган тиббий стандартлар ва протоколлар билан таъминлаш, тиббиёт ходимларининг салоҳиятини ошириш ва сифатни таъминлаш механизмларини яхшилашга ёрдам беради.
Лойиҳа, шунингдек, перинатал йўлланмалар тизимини такомиллаштиради ва тез ёрдам гуруҳларини кучайтириш ҳамда соғлиқ учун хавфларни эрта аниқлаш ва ҳомиладорлик мониторинги учун беморларнинг электрон қайдларини жорий этиш орқали мос келадиган ва ўз вақтида ҳаётни сақлаб қоладиган ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиради.
«ОТБ кўмаги, шунингдек, ҳукуматга хабардорликни ошириш ва хулқ-атворни ўзгартириш бўйича мақсадли тадбирларни амалга оширишга ёрдам беради, шунингдек, ҳомиладор аёллар ва оналарни тиббий хизматларни олиш учун мурожаат қилишга ундаш учун акушерлар ва ҳамшираларни ўқитишга ёрдам беради», — деди ОТБнинг Ўзбекистондаги доимий ваколатхонаси раҳбари Канокпан Лао-Арая.
Ўзбекистон ОТБга 1995 йилда аъзо бўлган ва ўшандан бери банк мамлакатга 12,5 млрд доллар миқдорида қарз, грант ва техник кўмак тақдим этган.

The Asian Development Bank (ADB) has approved a $100 million concessional loan to help the government of Uzbekistan improve perinatal health services for pregnant women and their newborns, according to the ADB press release.
While maternal mortality in Uzbekistan improved from 38 deaths per 100,000 live births in 2010 to 30 deaths in 2020, this remains high compared to the average for Europe and Central Asia. Neonatal mortality in Uzbekistan, while previously improved, has also seen an increase in recent years amid the rising birth rates, the message says.
The Integrated Perinatal Care Project will help government upgrade around 230 perinatal centers throughout the country with modern, energy-efficient medical equipment, updated clinical standards and protocols, improved capacity of health staff, and quality assurance mechanisms.
The project will also enhance the perinatal referral system and expand access to appropriate and timely life-saving care by strengthening emergency response teams and introducing electronic patient records to early identify health risks and monitor pregnancies.
“ADB's support will also help government implement targeted awareness-raising and behavior-change interventions and training of midwives and nurses to encourage pregnant women and mothers to seek health care services,” said ADB country director for Uzbekistan Kanokpan Lao-Araya.
Uzbekistan joined ADB in 1995 and the bank has since committed loans, grants, and technical assistance amounting to $12.5 billion to the country.