Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистон ҳукуматига ҳомиладор аёллар ва уларнинг янги туғилган чақалоқлари учун кўрсатиладиган перинатал соғлиқни сақлаш хизматларини яхшилашга ёрдам бериш учун 100 миллион доллар миқдорида имтиёзли қарз ажратилишини маъқуллади, деб хабар берилмоқда ташкилот сайтида.
«ОТБ Ўзбекистонда аёллар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, оналар ўлими ва неонатал ўлим (0−28 кунгача бўлган ўлим)ни камайтириш мақсадида Ўзбекистонда юқори сифатли перинатал тиббий хизматлар кўрсатиш бўйича ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди», — деди ОТБнинг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича Бош директори Евгений Жуков.
Ўзбекистонда оналар ўлими 2010 йилда ҳар 100 000 тирик туғилган чақалоққа 38 ўлимдан 2020 йилда ҳар 100 000 тирик туғилган чақалоққа 30 ўлимгача яхшиланган бўлса-да, у Европа ва Марказий Осиёдаги ўртача кўрсаткичдан юқорилигича қолмоқда. Ўзбекистонда неонатал ўлим кўрсаткичлари илгари яхшиланган бўлса-да, кейинги йилларда туғилишнинг ўсиши фонида бу кўрсаткичлар ҳам ошди, дейилади банк баёнотида.
Комплекс перинатал ёрдам лойиҳаси ҳукуматга бутун мамлакат бўйлаб қарийб 230 та перинатал марказни модернизация қилиш, уларни замонавий энергияни тежовчи тиббий асбоб-ускуналар, янгиланган тиббий стандартлар ва протоколлар билан таъминлаш, тиббиёт ходимларининг салоҳиятини ошириш ва сифатни таъминлаш механизмларини яхшилашга ёрдам беради.
Лойиҳа, шунингдек, перинатал йўлланмалар тизимини такомиллаштиради ва тез ёрдам гуруҳларини кучайтириш ҳамда соғлиқ учун хавфларни эрта аниқлаш ва ҳомиладорлик мониторинги учун беморларнинг электрон қайдларини жорий этиш орқали мос келадиган ва ўз вақтида ҳаётни сақлаб қоладиган ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиради.
«ОТБ кўмаги, шунингдек, ҳукуматга хабардорликни ошириш ва хулқ-атворни ўзгартириш бўйича мақсадли тадбирларни амалга оширишга ёрдам беради, шунингдек, ҳомиладор аёллар ва оналарни тиббий хизматларни олиш учун мурожаат қилишга ундаш учун акушерлар ва ҳамшираларни ўқитишга ёрдам беради», — деди ОТБнинг Ўзбекистондаги доимий ваколатхонаси раҳбари Канокпан Лао-Арая.
Ўзбекистон ОТБга 1995 йилда аъзо бўлган ва ўшандан бери банк мамлакатга 12,5 млрд доллар миқдорида қарз, грант ва техник кўмак тақдим этган.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил льготный заём в размере 100 млн долларов США, чтобы помочь правительству Узбекистана улучшить перинатальные медицинские услуги для беременных женщин и их новорождённых и снизить материнскую и неонатальную смертность. Об этом говорится пресс-служба АБР.
Материнская смертность в Узбекистане сократилась с 38 смертей на 100 тысяч живорождений в 2010 году до 30 смертей в 2020 году, но она остаётся высокой по сравнению со средним показателем по Европе и Центральной Азии. Показатели неонатальной смертности в Узбекистане также улучшились, но в последние годы они тоже выросли на фоне роста рождаемости, отмечается в сообщении.
Проект комплексной перинатальной помощи поможет модернизировать около 230 перинатальных центров по всей стране, оснастив их современным энергоэффективным медицинским оборудованием, обновлёнными клиническими стандартами и протоколами, улучшенным потенциалом медицинского персонала и механизмами обеспечения качества.
Проект также позволит улучшить систему перинатальных направлений и расширить доступ к соответствующей и своевременной жизненно важной помощи за счёт укрепления групп экстренного реагирования и внедрения электронных карт пациентов для раннего выявления рисков для здоровья и мониторинга беременности.
«Поддержка АБР также поможет правительству реализовать целевые мероприятия по повышению осведомлённости и изменению поведения, а также обучить акушерок и медсестёр, чтобы побудить беременных женщин и матерей обращаться за медицинскими услугами», — сказала директор постоянного представительства АБР в Узбекистане Канокпан Лао-Арайя.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году, с тех пор банк предоставил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 12.5 млрд долларов США.