Президенти Шавкат Мирзиёев атоқли қорақалпоқ шоири ва мутафаккири Ажиниёз Қўсибой ўғли (1824−1878) таваллудининг 200 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Ҳужжатда қайд этилишича, Ажиниёз «ўзининг бетакрор ва сермазмун ижоди билан маданият ва адабиётни ривожлантириш, ёш авлодни ватанпарварлик ва эзгу ғоялар руҳида тарбиялаш, ўзбек ва қорақалпоқ халқлари ўртасидаги азалий дўстлик ва оғизбирчиликни мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшган. Ҳассос шоирнинг шеър ва достонларида акс этган гуманистик фалсафий қарашлар эл-юрт қалбидан чуқур жой эгаллаган».
Хивадаги Шерғозихон ва Қутлимурод иноқ мадрасаларида таҳсил олган «бу улуғ сиймо нафақат мамлакатда, балки бутун минтақада халқчил шоир, етук муаллим ва устоз, моҳир хаттот сифатида шуҳрат қозонгани айниқса эътиборга моликдир. Унинг гўзал асарлари туркман, қозоқ, қирғиз ва бошқа қардош халқлар томонидан ҳам севиб ўқилмоқда», дейилади қарорда.
Шоир ва мутафаккир таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш ЮНЕСКОнинг халқаро юбилейлар режасига киритилгани ҳам унинг ижодий мероси умумбашарий аҳамиятга эга эканлигидан далолат беради, дейилади ҳужжатда.
Қарор билан бош вазири Абдулла Арипов бошчилигида Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита ташкил этилди. Қўмита шоир таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш ва унинг ижодий меросини кенг тарғиб этиш бўйича чора тадбирлар дастурини тасдиқлайди.
Унинг «Танланган асарлар» тўпламини ўзбек ва қорақалпоқ тилларида нашр қилиш, ҳаёти ва фаолиятига бағишлаб яратилган бадиий, илмий-оммабоп асарларни қайта чоп этиш ва тақдимотларини ўтказиш режа қилинмоқда.
Давлат буюртмасига биноан саҳна асарлари ҳамда «Ажиниёз» бадиий-публицистик фильмини яратиш ва уларнинг тақдимотларини уюштирилади.
Нукус шаҳрида шоир ижодига бағишланган «Айт, сен Ажиниёзнинг қўшиқларидан» мавзусида ёш ижодкорларининг танлови, ижод мактаблари ўқувчилари ўртасида Ажиниёз Қўсибой ўғли ҳаёти ва ижодига бағишланган иншолар танлови ўтказилади.
Сентябрь ойида Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар залида Ажиниёз Қўсибой ўғлининг ҳаёти ва ижодига бағишланган китоблар, тасвирий санъат асарлари ва халқ амалий санъати намуналари кўргазмаси бўлиб ўтади.
Октябрь ойида Қорақалпоқ давлат университети ҳамда Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида Ажиниёз Қўсибой ўғлининг адабий меросини ўрганиш мавзусида халқаро илмий-амалий конференциялар уюштириш режалаштирилмоқда.
Ажиниёз номидаги Нукус давлат педагогика институтида шоир музейини ташкил қилинади.
Ноябрь ойида Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри ҳамда Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик театрида Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигига бағишланган тантанали адабий-бадиий хотира кечаларини ташкил этилади.
Бундан ташқари, Ажиниёз Қўсибой ўғлининг Мўйноқ туманидаги қабрини ободонлаштириш ва унга ёдгорлик ўрнатиш, мазкур туманда Ажиниёз Қўсибой ўғли номидаги экопарк барпо этиш режа қилинмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о широком праздновании 200-летия выдающегося каракалпакского поэта и мыслителя Ажинияза Косыбай-улы (1824−1878).
В документе отмечается, что Ажинияз «своим неповторимым и глубоко содержательным творчеством внёс достойный вклад в развитие культуры и литературы, воспитание молодёжи в духе патриотизма и благородных идеалов, укрепление исторической дружбы и сплочённости узбекского и каракалпакского народов. Гуманистические и философские взгляды талантливого поэта, нашедшие отражение в его стихах и дастанах, занимают важное место в сердце нашего народа».
Получивший образование в медресе Шергазихана и Кутлимурод-инака в Хиве, он обрёл славу «истинно народного поэта, большого учёного и наставника, искусного каллиграфа не только в нашей стране, но и во всем регионе. Его прекрасные произведения пользуются любовью также туркменских, казахских, кыргызских читателей, представителей других братских народов», говорится в постановлении.
Празднования 200-летия со дня рождения поэта и мыслителя включено в план проведения юбилейных мероприятий ЮНЕСКО. Это свидетельствует о том, что его творческое наследие имеет общечеловеческое значение, подчёркивается в документе.
Постановлением образован организационный комитет по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы во главе с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым. Комитет должен утвердить Программу мер по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы и широкой пропаганде его творческого наследия.
Запланировано издание сборника «Избранные произведения» поэта на узбекском и каракалпакском языках, переиздание художественных, научно-популярных трудов, посвящённых его жизни и деятельности, а также проведение их презентаций.
На основании государственного заказа должны быть созданы сценические произведения и художественно-публицистический фильм «Ажинияз».
В Нукусе состоится конкурс талантливой молодёжи страны на тему «Айт, сен Ажиниёзнинг қўшиқларидан» («Спой песни Ажинияза»), а также конкурс сочинений, посвящённых жизни и деятельности Ажинияза, среди учащихся творческих школ.
В сентябре в Центральном выставочном зале Академии художеств в Ташкенте состоится выставка книг, произведений изобразительного и народно-прикладного искусства, посвящённой жизни и творчеству Ажинияза.
В октябре в Каракалпакском государственном университете и Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои намечены международные научно-практические конференции по изучению литературного наследия Ажинияза Косыбай-улы.
В Нукусском государственном педагогическом институте имени Ажинияза будет открыт музей поэта.
В ноябре в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои и Каракалпакском государственном академическом театре имени Бердаха пройдут торжественные литературно-художественные вечера памяти, посвящённых 200-летию Ажинияза.
Кроме того, запланировано благоустройство места захоронения Ажинияза Косыбай-улы в Муйнакском районе с установлением мемориала, а также создание в этом районе экопарка его имени.