17 июль куни Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Korzinka супермаркетлар тармоғига оид қўзғатилган ишда уни айбдор деб топди. Бу ҳақда қўмита матбуот хизмати хабар бермоқда.
Иш 15 июль куни компаниянинг «энг арзон нарх» деб эълон қилган маҳсулотларининг нархи бошқа супермаркет ва бозорлардаги нархлардан фарқ қилмаслиги аниқлангач очилганди. Қўмита буни чалғитувчи ёки чалғитишга олиб келувчи ҳолат дея таъкидлаган.
Орадан бир ку ўтиб, Korzinka «энг арзон нарх» ҳақидаги рекламани қоидабузарлик деб ҳисобламаслигини билдирди. Korzinka супермаркетлар тармоғи «энг арзон нарх» иборасидан фойдаланишни қоидабузарлик деб ҳисобламаслигини таъкидлади. Компанияга кўра, дастур «вақтинчалик реклама эмас, балки янги нарх стратегияси» бўлиб, унда энг паст нархлар «узоқ муддатли ва ҳар куни» таклиф этилади.
«Қўмитанинг истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва реклама тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари бузилиши юзасидан ишларни кўриб чиқиш бўйича махсус комиссияси томонидан қўзғатилган ишда Korzinka супермаркетлар тармоғи бренди остида фаолият кўрсатувчи Anglesey Food МЧЖ айбдор деб топилиб, унга нисбатан белгиланган тартибда молиявий жарима (БҲМнинг 50−70 баравари ёки 17−23,8 миллион сўмни ташкил қилиши мумкин) қўллаш юзасидан судга киритиш бўйича қарор қабул қилинди», — дейилади қўмита хабарида.
Шунингдек, унга ушбу реклама бўйича қонун бузилишига йўл қўйилган ҳолатларни 1 ой муддатда бартараф этиш юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди.
Ваколатли органнинг ушбу қароридан норози бўлган томон судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга, дея қўшимча қилди қўмита.
«Шуни алоҳида таъкидлаб ўтган бўлар эдикки, Рақобат қўмитаси барча тадбиркорлик субъекти вакилларини мамлакат иқтисодиёти ва аҳолининг бандлигини таъминлашдаги ҳиссаларини қадрлаган ҳолда, мамлакатимизда мавжуд амалдаги қонунчилик ҳужжатларига асосан қонуний фаолият олиб боришларини ва жамиятимизда демократик қонуний муҳит шаклланишига ўз ҳиссаларини қўшишларини сўраб қоламиз», — дея таъкидланади хабарда.
Korzinka баёноти
Korzinka`нинг хабар беришича, махсус комиссия қарори ва қўмита хабарида қайд этилган қоидабузарликларни бартараф этиш бўйича кўрсатмалар компанияга тақдим этилмаган.
17 июль куни қўмита тингловининг иккинчи босқичи бўлиб ўтди, унда компания «қўшимча маълумот тақдим этди ва барча саволларга жавоб берди». Йиғилиш якунлари бўйича махсус комиссия қарори 5 иш куни ичида тақдим этилиши маълум қилинди.
«Биз, аввалгидек, қонунчиликка зид ҳаракат амалга оширмаганмиз, деб ҳисоблаймиз. Айниқса, қарор матни ва кўрсатмалар билан танишиш имконимиз йўқ бўлган ҳозирги ҳолатда қўмитанинг ушбу баёнотини ҳам асоссиз деб ҳисоблаймиз», — дейилади хабарда.
Қайд этилишича, агар махсус комиссия қарори ёзма шаклда тақдим этилса ва унга рози бўлинса, компания ушбу қарор устидан 30 кун ичида судга шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

Специальная комиссия Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана признала сеть супермаркетов Anglesey Food (korzinka) виновной в нарушении законодательства о рекламе, сообщила пресс-служба ведомства.
Компанию пригласят в суд для взыскания денежного штрафа (сумма может составить 50−70 БРВ, или 17−23,8 млн сумов). Кроме того, ритейлеру предписано в течение месяца устранить нарушения закона «О рекламе».
Ответчик может обратиться в суд, если не согласен с решением уполномоченного органа, добавили в ведомстве. Комитет призвал всех предпринимателей «вести законную деятельность на основе действующих в стране законодательных актов».
• Комитет по конкуренции 15 июля открыл дело в отношении Anglesey Food за использование в рекламе таких фраз, как «Самая низкая цена для повседневных покупок» и «Самая низкая цена — в „Корзинке“», так как они «могут вводить потребителей в заблуждение». В ведомстве заявили, что цены на отдельные виды товаров, заявленные как «самые низкие», не отличаются от цен на аналогичные товары в других супермаркетах и на рынках.
• «Корзинка» в ответ заявила, что не считает нарушением использование фразы «самые низкие цены». В компании отметили, что программа является «не временной акцией, а новой ценовой стратегией», по которой «на долгосрочной основе и каждый день» предлагаются самые низкие цены.
• 16 июля представители сторон встретились и обсудили ситуацию.
Заявление «Корзинки»
В «Корзинке» заявили, что не получали решения специальной комиссии по делу. «17 июля 2024 года прошёл второй этап слушания в Комитете, где мы предоставили дополнительную информацию и всесторонне содействовали процессу, ответив на все имеющиеся вопросы», — отметили в компании.
На встрече было объявлено, что спецкомиссия предоставит решение в течение пяти рабочих дней.
«Однако на данный момент решение специальной комиссии и указания для устранения нарушений, упомянутых в сообщении комитета, не были предоставлены компании», — говорится в заявлении. Сообщение комитета о предоставлении решения «не соответствует действительности», добавили в компании.
«Мы, как и прежде, считаем, что мы не нарушили законодательство. Также считаем данное заявление комитета необоснованным, тем более, не имея возможности ознакомиться с текстом решения и указаний», — подчеркнули в компании.
В случае получения решения спецкомиссии в письменном виде и не согласия с ним, компания имеет право обжаловать его в суде в течение 30 дней, уточнили в «Корзинке».