Ўзбекистонда тез тиббий ёрдам автомобиллари ва электромобиллар, электромотоцикллар, мопедлар ва скутерлар учун алоҳида давлат рўйхатидан ўтказиладиган рақам белгилари жорий этилмоқда. Бу ҳукуматнинг 17 июлдаги қарори билан тасдиқланган Йўл ҳаракати қоидаларига киритилган ўзгартиришларда назарда тутилади.
тез тиббий ёрдам автомобиллари | |
тез тиббий ёрдам электр ва гибрид машиналари | |
мопедлар | |
скутерлар | |
Ўзбекистонда доимий яшовчи ёки вақтинчалик шахсий, расмий иш, ўқиш ёки сайёҳлик мақсадида келган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг мотоцикллари ва электромотоцикллари. | |
шахсий, расмий иш, ўқиш ёки сайёҳлик мақсадида Ўзбекистонда доимий яшовчи ёки вақтинчалик ташриф буюрувчи чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун мопедлар ва скутерлар, мотоцикллар ва электромотоцикллар. |
Бундан ташқари, рақамларни беришда баъзи ўзгаришлар киритилмоқда. Агар XIE типидаги рақам (яшил фонда ҳудуд коди билан икки қаторли белги) илгари мотоцикллар, скутерлар ва электр скутерлар учун чиқарилган бўлса, энди у электромотоцикллар учун берилади (изоҳ қуйида).
Аввал хабар берганимиздек, ҳужжат ЙҲҚга скутер тушунчасини киритди — бу электродвигателининг қуввати 0,25 киловатт ва ундан ортиқ, лекин 4 киловаттдан ошмайдиган, конструктив тезлиги соатига 25 километрдан ортиқ, бироқ 50 километрдан ошмайдиган икки ёки уч (тўрт) ғилдиракли скутерлар ва уларга тенглаштирилган транспорт воситалари.
Худди шундай тавсифларга эга бўлган квадротцикл (квадротцикл), тритцикл ҳамда йўлнинг қатнов қисмида ҳаракатланишига мослаштирилган бошқа транспорт воситалари скутерларга тенглаштирилди. Скутерда ҳаракатланаётган ҳайдовчи ҳамда йўловчилар махсус мотошлем кийишлари ва уни қадаб олишлари шарт.
Дастлаб лойиҳада тезликнинг 50 км/соатгача бўлган чегараси ҳақида ёзилмаган эди, унинг ўрнига двигателнинг ҳажми (агар у ички ёнув двигатели бўлса) 25 куб сантиметрдан кўпроқ бўлиши белгиланганди.
Бундан ташқари, электромотоцикл тушунчаси ҳам жорий қилинди. Электромотоцикл — бу электродвигателининг қуввати 4 киловатт ва ундан ошадиган, конструктив тезлиги соатига 50 километр ва ундан ошадиган ён тиркамасиз ёки ён тиркамали (кажавали) икки ёхуд уч (тўрт) ғилдиракли транспорт воситаси.
Энди мопедлар таркибига конструктив тезлиги 25 км/соат дан ортиқ ва 50 км/соат дан кам бўлган, двигатель ҳажми 25 дан ортиқ ва 50 куб сантиметрдан кам бўлган (агар у ички ёнув двигатели бўлса) транспортлар киради. Мопедларга бир хил хусусиятларга эга бўлган уч ғилдиракли велосипедлар, квадрицикллар, скутерлар, шунингдек, йўлда ҳаракатланиш учун мослаштирилган бошқа механик қурилмалар киради.
Қарор лойиҳасини қабул қилиш зарурати
Ички ишлар вазирлигининг тушунтириш хатида аҳоли орасида тобора оммалашиб бораётган мотоцикл, скутер, мотороллерлар йўл ҳаракати қатнашчилари хавфсизлигини таъминлашда қатор муаммоларни келтириб чиқараётгани қайд этилган.
2021−2022 йилар давомида хориждан 50 мингдан ортиқ электромотоцикл (2442 та) ва скутерлар (48 359 та) келтирилган бўлса, 2023 йилда бундай турдаги транспорт воситалари 2,5 баробар (127 000 та) кўп импорт қилинган. Амалдаги қоидаларга кўра, скутер ва мопедлар Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматида рўйхатга олинмайди.
Бугунги кунда электр мототранспортининг техник ҳужжатларида двигатель қуввати 4 киловаттдан ва максимал тезлиги соатига 50 километрдан ошмаслиги кўрсатилганлиги боис уларга давлат рақами берилмайди, ҳайдовчилик гувоҳномаси талаб қилинмайди.
«Оқибатда бундай транспорт воситаларидан йўл ҳаракати қоидалари бўйича бошланғич билимларга эга эмас шахслар, асосан, вояга етмаганлар ва ёшлар, шунингдек, аёллар, кекса кишилар фойдаланаётгани ҳамда ёшларнинг қизиққонлиги йўлларда турли салбий ҳолатларни келтириб чиқариш эҳтимолини оширмоқда», — дейилади тушунтиришда.
Қайд этилишича, бундай омиллар электр мототранспортдан ўз билганича фойдаланишга, йўлларда тартибсиз, қоидаларга умуман амал қилмасдан бошқаришга, ҳаракат иштирокчилари билан боғлиқ нохуш ҳолатлар юзага келишига шароит яратмоқда. Ўз навбатида, скутерлар ва мопедлар ҳайдовчилари иштирокидаги бахтсиз ҳодисалар сони келтириб ўтилмаган.

В Узбекистане вводятся отдельные государственные регистрационные номерные знаки для автомобилей и электромобилей скорой медицинской помощи, электромотоциклов, мопедов и скутеров. Это предусмотрено изменениями в Правила дорожного движения, которые утвердило правительство постановлением от 17 июля.
государственные регистрационные номерные знаки, мопеды, номерные знаки, скутеры
автомобили скорой медицинской помощи
электромобили и гибридные автомобили скорой медицинской помощи
мопеды
скутеры
мотоциклы и электромотоциклы иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно посетивших Узбекистан по личным, служебным делам, на учёбу или в туристических целях.
мопеды и скутеры мотоциклов и электромотоциклов для иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно посетивших Узбекистан по личным, служебным делам, на учёбу или в туристических целях.
Кроме того, вносятся некоторые изменения при выдаче номеров. Если номер типа XIE (двухстрочный с кодом территории на зелёном фоне) раньше выдавался для мотоциклов, мотороллеров и электроскутеров, то теперь будет выдаваться для электромотоциклов (понятие ниже).
Как мы сообщали ранее, документом в ППД внесено понятие скутера — это транспортное средство с конструктивной скоростью выше 25 км/ч, но не более 50 км/ч, с электродвигателем номинальной (установленной) мощностью более 0,25 кВт и менее 4 кВт, c двумя или тремя (четырьмя колёсами).
К скутерам приравниваются трициклы и квадрициклы с такими же характеристиками, а также другие механические устройства, приспособленные для передвижения по проезжей части. Их водители должны надевать мотошлемы перед началом движения.
Изначально в определении не было ограничение скорости до 50 км/ч, но указывался рабочий объём двигателя более 25 кубических сантиметров (если это двигатель внутреннего сгорания).
Кроме того, вводится понятие электромотоциклов — транспортное средство с конструктивной скоростью 50 км/ч и выше, с электродвигателем номинальной (установленной) мощностью более 4 кВт, c двумя или тремя (четырьмя колёсами), с прицепом или без прицепа.
К мопедам теперь относится транспортное средство с конструктивной скоростью выше 25 км/ч и меньше 50 км/ч, с рабочим объёмом двигателя более 25 и мене 50 кубических сантиметров (если это двигатель внутреннего сгорания). К мопедам приравниваются трициклы, квадрициклы, скутеры с такими же характеристиками, а также другие механические устройства, приспособленные для передвижения по проезжей части.
Необходимость принятия проекта решения
В пояснительной записке МВД отмечало, что электрические мотоциклы, скутеры и мотороллеры, приобретающие всё большую популярность среди населения, создают ряд проблем в обеспечении безопасности участников дорожного движения.
Если в 2021—2022 годах было ввезено более 50 тысяч электромотоциклов (2442) и скутеров (48359), то в 2023 году их импорт вырос в 2,5 раза — до 127 тысячи. Согласно действующим правилам, скутеры и мопеды не регистрируются в СБДД.
Сегодня, поскольку в технической документации электрического мототранспорта указано, что мощность двигателя не превышает 4 кВт, а максимальная скорость не превышает 50 км/ч, номерной знак им не выдаётся, а водительские права не требуются.
«В результате такими транспортными средствами пользуются люди, не имеющие элементарных знаний правил дорожного движения, в основном несовершеннолетние и молодые люди, а также женщины, пожилые люди, а вспыльчивость молодёжи увеличивает возможность возникновения различных негативных ситуаций на дороге», — говорится в пояснении.
Подобные факторы создают условия для использования электрического мототранспорта по своему усмотрению, беспорядочного вождения на дорогах без соблюдения правил, отмечают разработчики. Число ДТП с водителями скутеров и мопедов не приводится.