Жо Байден Америка Қўшма Штатларида ноябрь ойида бўлиб ўтадиган президентлик сайловларида қатнашмасликка қарор қилди. Бу ҳақда у 21 июль куни Х ижтимоий тармоғида эълон қилинган мактубида маълум қилди.
«Президентингиз сифатида хизмат қилиш ҳаётимдаги энг катта шарафдир. Мен қайта сайланиш ниятида бўлсам-да, ўз партиям ва мамлакатим манфаатларига кўра, номзодимни рад этишим ва қолган муддат давомида фақат президентлик вазифамни бажаришга эътибор қаратишим керак деб ҳисоблайман», — деди 81 ёшли Байден америкаликларга мурожаатида.
Фото: Joe Biden / X.
Ҳозирда коронавирусдан даволанаётган Жо Байден яқин кунларда телевидение орқали халққа мурожаат қилишга ваъда берди.
Шундан сўнг у навбатдаги хабарни эълон қилди ва вице-президент Камала Ҳаррисни Демократик партиядан АҚШ президентлигига номзод қилиб кўрсатишни таклиф қилди.
«Бугун мен партиямиздан бу йилги номзод сифатида Камалани тўлиқ қўллаб-қувватлашимни ва маъқуллашимни билдирмоқчиман. Демократлар, бирлашиш ва Трампни енгиш вақти келди. Келинг, буни қилайлик», — деб ёзган Байден.
Шу ҳафтада бир қанча Америка оммавий ахборот воситалари манбаларга таяниб, Жо Байден 20−21 июль кунлари бўлиб ўтадиган сайловолди пойгасидан чиқиш қарорини эълон қилиши мумкинлиги ҳақида хабар берганди. The Wall Street Journal нашрининг ёзишича, давлат раҳбари партиядошлари ва ҳомийлари томонидан қўллаб-қувватланмаслиги ҳисобга олинса, бу вақт масаласи бўлиб қолмоқда.
Жо Байденнинг 27 июль куни президентликка Республикачилар партиясидан номзод Дональд Трамп билан амалдаги президент учун муваффақиятсиз деб топилган дебатидан сўнг, Байден вакили бўлган Демократик партия вакиллари уни сайловолди кампаниясидан воз кечишга чақира бошлади. Унинг ўзи ва вакиллари охиригача ўз номзодини бекор қилмаслигини маълум қилди.

Джо Байден принял решение не баллотироваться на предстоящих выборах президента Соединённых Штатов Америки, который пройдут в ноябре. Об этом он объявил в письме, опубликованном 21 июля в социальной сети X.
«Для меня было величайшей честью в жизни служить вашим президентом. И хотя я намеревался добиваться переизбрания, считаю, что в интересах моей партии и страны я должен отказаться от выдвижения и сосредоточиться исключительно на выполнении своих обязанностей президента в течение оставшегося срока», — заявил 81-летний Байден в обращении к американцам.
Фото: Joe Biden / X.
Джо Байден, в настоящее время проходящий лечение от ковида, пообещал в ближайшие дни выступить с телеобращением к нации.
После этого он опубликовал ещё одно сообщение и предложил выдвинуть вице-президента Камалу Харрис кандидатом в президенты США от Демократической партии.
«Сегодня я хочу выразить свою полную поддержку и одобрение кандидатуры Камалы от нашей партии в этом году. Демократы, пришло время объединиться и победить Трампа. Давайте сделаем это», — написал Байден.
На этой неделе несколько американских СМИ со ссылкой на источники сообщили, что Джо Байден может объявить о решении выйти из предвыборной гонки 20−21 июля. Газета The Wall Street Journal писала, что это остаётся вопросом времени на фоне потери главой государства поддержки со стороны однопартийцев и спонсоров.
После дебатов Джо Байдена с кандидатом в президенты от Республиканской партии Дональдом Трампом, прошедших 27 июня и признанных неудачными для действующего президента, представители Демократической партии, которую представляет Байден, стали призывать его выйти из предвыборной кампании. Он сам и его представители до последнего заявляли, что он не будет снимать кандидатуру.