Тошкент шаҳри ҳокимлиги ва «Тошкент инвест» компанияси Миробод туманидаги Кулолчилик боғи концепциясини ишлаб чиқиш мақсадида шаҳар аҳолиси ўртасида сўровнома ўтказмоқда.
Сўровномада мазкур ҳавола орқали қатнашишингиз мумкин.
Сўровноманинг муқаддимасида таъкидланганидек, боғ концепцияси қулай макон яратиш мақсадида ишлаб чиқилмоқда. «Биз унинг ҳудудида сиз — аҳоли нимани кўришни хоҳлашингизни билмоқчимиз», дейилади унда.
Кулолчилик боғи (Халқаро кулолчилик боғи) Алишер Навоий номидаги академик катта театри орқасидаги кичик майдон бўлиб, Бухоро ва Ислом Каримов, Зарафшон ва Нуронийлар кўчалари оралиғида жойлашган (харитага қаранг).
Сайёҳлик сайтларида бундай боғ яратиш таклифи 1988 йилда Тошкентда ўтказилган кулоллар симпозиумида илгари сурилгани қайд этилган. Боғда турли мамлакатлардан келган ҳайкалтарошларнинг асарлари намойиш этилган.
Сўровномада пойтахт аҳолисига қуйидаги саволларга жавоб бериш сўралади:
- Боғнинг ҳолати ва тўлдирилишида нималар сизни қониқтирмайди?
- Сизнингча, у имконияти чекланган инсонлар ва болалилар учун мосми?
- Имконияти чекланган инсонлар ва болали ташриф буюрувчилар учун боғда нималар етишмайди?
- Боғда қандай объект ва функцияларни кўришни хоҳлайсиз?
Эслатиб ўтамиз, «Тошкент инвест» давлат компанияси 2023 йилда Тошкент шаҳар ва туманлар ҳокимликлари, шунингдек, улардаги корхона ва муассасалар мулки ҳолатини таҳлил қилиш, мавжуд ресурслар ва имкониятларни аниқлаш, муниципал активларни бошқариш кабиларни мувофиқлаштириш мақсадида ташкил этилганди. Таъкидланганидек, мазкур корхона Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва бизнес ўртасида «кўприк» бўлиши режалаштирилган.

Хокимият Ташкента и компания «Ташкент инвест» проводят опрос жителей города для разработки концепции Парка керамики в Мирабадском районе.
Пройти опрос можно по ссылке.
Как отмечается в преамбуле опроса, концепция парка разрабатывается, чтобы создать удобное и комфортное пространство. «Мы хотим узнать, что вы — жители — хотели бы видеть на его территории», — говорится в опросе.
Парк керамики (Международный сад керамики) — это небольшой сквер за Государственным академическим Большим театром имени Навои, расположенный между улицами Бухара и Ислама Каримова, Зарафшан и Нуронийлар (посмотреть на карте).
Туристические сайты отмечают, что предложение о создании такого парка было выдвинуто в 1988 году на симпозиуме керамистов в Ташкенте. В сквере представлены работы скульпторов из разных стран.
Жителям Ташкента предлагается ответить на такие вопросы, как:
- Что вас не устраивает в состоянии и наполнении парка?
- Подходит ли по вашему мнению парк для людей с ограниченными возможностями и посетителей с детьми?
- Каких элементов не хватает в парке для людей с ограниченными возможностями и посетителей с детьми?
- Какие объекты и функции вы хотели бы видеть в парке?
Напомним, государственная компания «Ташкент инвест» была создана в 2023 году при учредительстве столичной администрации для управления муниципальными активами, разработки программ развития и реновации отдельных районов Ташкента и координация работ по строительству и реконструкции в городе. Отмечалось, что компания должна стать «мостом» между хокимиятом Ташкента и бизнесом.