АҚШ вице-президенти Камала Ҳаррисни Демократлар партиясидан президентликка номзод бўлиш учун етарлича делегатлар қўллаб-қувватлади, дея хабар берди Associated Press.
Агентлик сўровига кўра, Ҳаррис учун камида 2668 делегат овоз бериш ниятида, унинг номзодини биринчи турда тасдиқлаш учун эса 1976 овоз керак.
AP маълумотлари 1976 нафардан ортиқ демократ делегат Ҳаррисни қўллаб-қувватлашини билдирган CNN маълумотларига мос келади.
AP`нинг таъкидлашича, бу норасмий рақамлар ва расмий номзодликни англатмайди. Демократлар партиясининг 19 август куни Чикагода очиладиган қурултойида президентликка номзодга овоз бериши кутилмоқда.
Амалдаги президент Жо Байден пойгадан чиққанидан кейин Ҳаррис президентликка потенциал номзод бўлди. У бу қарорни республикачи номзод Дональд Трамп билан ҳалокатли дебатдан кейин партиядошларининг сайловдан чиқишга чақириқлари кучайиб бораётган бир пайтда қабул қилди.
Байден пойгадан чиқиб кетганидан сўнг, Ҳарриснинг кампаниясига хайриялар сони кескин ошди, дея таъкидлайди CNN. Биринчи 24 соат ичида вице-президент 100 миллион доллардан кўпроқ пул йиғди, донорларнинг 62 фоизи биринчи марта ҳисса қўшди.
Харрис олдида турган қийинчиликлар
CNN маълумотларига кўра, сайлов кампанияси муваффақиятли бошланганига қарамай, Ҳаррисни анча мураккаб муаммолар кутиб турибди. «Газета.uz» телеканалнинг асосий тезисларини келтиради:
• Ҳаррисни танлаш орқали демократлар унча машҳур бўлмаган ва «алмашиб турувчи штатлар»да Байдендан яхшироқ натижага эриша олишини ҳали кўрсатмаган номзодга суянмоқда. Агар Ҳаррис яқин кунлар ёки ҳафталарда сустлашса, демократлар 2024 йилда бу ишни бажара олмайдиган яна бир номзодни таклиф қилаётган партияга айланиш хавфи бор;
• Демократик сайловчиларнинг ҳафсаласи пир бўлганига Байденнинг ёши сабаб бўлганми ёки юқори нархлар ва фоиз ставкалари каби кенгроқ муаммоларми — яқин кунларда аниқ бўлади. Трамп сўровларда одатда иммиграциядан тортиб миллий хавфсизлик, иқтисодиётгача бўлган сайловчилар учун энг муҳим масалалар бўйича етакчилик қилмоқда. Агар сайловда Байденнинг меросига жавобгар бўлиб қолса, Ҳаррис бунинг нархини тўлаши мумкин;
• Трамп жамоаси ҳам Ҳаррисга қарши риторикасини кучайтирмоқда. Улар уни республикачилар Оқ уй Байденнинг соғлиғи ва руҳий ҳолатини яшириш сифатида тавсифлаган нарсага шерик қилиб кўрсатишга ҳаракат қилмоқда;
• Ҳаррис учун яна бир потенциал тўсиқ бор — бу ҳали эътибор марказида эмас, лекин сайлов жараёнига таъсир қилиши мумкин, деб ёзади CNN. 16 йил олдин кўплаб америкаликлар мамлакат ҳеч қачон қора танли одамни Оқ уй бошқарувига қўймайди, деб ишонишган. Аммо Барак Обама уларнинг нотўғри эканини исботлаганди. Қора танли аёл ва келиб чиқиши осиёлик бўлган америкалик Ҳаррис «бундан ҳам каттароқ тарихий тўсиқ»қа дуч келмоқда.

Вице-президент США Камала Харрис заручилась поддержкой достаточного количества делегатов, чтобы стать кандидатом в президенты от Демократической партии, сообщает Associated Press.
По результатам проведённого агентством опроса, проголосовать за Харрис намерены по меньшей мере 2668 делегатов, тогда как для одобрения её кандидатуры в первом туре нужны 1976 голосов.
Оценка AP совпадает с подсчётами CNN, который сообщает, что поддержку Харрис выразили более чем 1976 демократов-делегатов.
AP подчёркивает, что это неофициальные цифры и не означают формальной номинации. Как ожидается, демократы проголосуют за кандидата на пост президента на съезде партии, который откроется 19 августа в Чикаго.
Харрис стала потенциальным кандидатом в президенты после того, как из предвыборной гонки вышел действующий глава государства Джо Байден. Такое решение он принял на фоне усиливающихся призывов однопартийцев снять с выборов после его провальных дебатов с кандидатом от Республиканской партии Дональдом Трампом.
После того, как Байден отказался от борьбы, резко возросли пожертвования в кампанию Харрис, отмечает CNN. За первые сутки вице-президент собрала более 100 млн долларов, а 62% её доноров внесли вклад впервые.
Вызовы перед Харрис
По мнению CNN, несмотря на успешное начало избирательной кампании, Харрис ждут гораздо более тяжёлые испытания. «Газета.uz» пересказывает основные тезисы телеканала:
- Выбирая Харрис, демократы делают ставку на кандидата, который непопулярен, ещё не продемонстрировал, что может добиться большего, чем Байден, в колеблющихся штатах. Если в ближайшие дни или недели Харрис оступится, демократы рискуют стать партией, навязавшей стране ещё одного кандидата в 2024 году, который не справляется с работой;
- В ближайшие дни также станет ясно, было ли разочарование избирателей-демократов вызвано беспокойством по поводу возраста Байдена или более широким кругом проблем, включая высокие цены и процентные ставки. Трамп обычно лидирует в опросах по вопросам, которые имеют наибольшее значение для избирателей — от иммиграции до национальной безопасности и экономики. Если наследие Байдена станет помехой на выборах, Харрис может поплатиться за это.
- Команда Трампа также ужесточает риторику в адрес Харрис. Они пытаются выставить её соучастницей того, что республиканцы характеризуют как сокрытие Белым домом информации о здоровье и психическом состоянии Байдена.
- Есть ещё одно потенциальное препятствие для Харрис — оно пока не в центре внимания, но может повлиять на ход выборов, пишет CNN. 16 лет назад многие американцы считали, что страна никогда не сделает темнокожего человека главой Белого дома. Но Барак Обама доказал, что они ошибались. Харрис, темнокожая женщина и американка азиатского происхождения, сталкивается с «ещё более высоким историческим барьером».