Президент 18 июль куни аҳолини рақамли технологиялар асосида давлат ижтимоий қўллаб-қувватлови билан таъминлаш тартибини такомиллаштириш тўғрисидаги қарорни имзолади, деб хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Ҳужжат ижтимоий тўловлар ва субсидиялар, ижтимоий хизматлар ва ёрдамларни тайинлаш, тақдим этиш, мониторинг қилиш ва баҳолаш жараёнларини, шунингдек, аҳолини давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг бошқа барча чора-тадбирларини босқичма-босқич тўлиқ автоматлаштиришни назарда тутади.
Ижтимоий ёрдамга муҳтож тоифадаги фуқароларнинг ижтимоий хизматлардан, ёрдам ва тўловлардан, шунингдек, давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг бошқа чораларидан фойдаланиш учун ҳужжатларни йиғиш зарурати бекор қилинади.
Янги тартиб фуқароларга давлатдан «манзилли, қисқа муддатларда, масофадан туриб ҳамда проактив тарзда» ижтимоий ёрдам олиш имконини беради, дейилади ҳужжатда.
Тизим, шунингдек, ижтимоий суғуртани амалга ошириш доирасида рақамли сервисларни ривожлантириш орқали давлат ва тадбиркорлик субъектларининг ўзаро ҳамкорлигини соддалаштиради.
Қарорга мувофиқ, давлат томонидан бир қатор ижтимоий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари «Ижтимоий карта» ахборот тизими орқали уникал рақамга эга ижтимоий карта орқали амалга оширилади:
2024 йил 1 декабрдан бошлаб — янгидан тайинланадиган ижтимоий тўловлар, хизматлар ва имтиёзлар;
2025 йил 1 апрелдан бошлаб босқичма-босқич:
- шахснинг ногиронлигини, талаба, ўқувчи, уруш қатнашчиси ёки уруш қатнашчисига тенглаштирилган шахс ҳолатини тасдиқлаш. ️Бунда ногиронлик тўғрисидаги маълумотнома ва гувоҳномалар, талабалик гувоҳномалари, ўқувчилар гувоҳномалари, уруш қатнашчилари ёки уларга тенглаштирилган шахслар гувоҳномаларининг қоғоз шакли ижтимоий картага алмаштириш орқали бекор қилинади;
- ️ногиронлиги бўлган ва имконияти чекланган шахслар учун умумий фойдаланишдаги автомобиль, темир йўл, ҳаво ва дарё транспорти, йўналишсиз такси хизматларидан фойдаланиш бўйича имтиёзлар, шунингдек ушбу хизматдан имтиёзли фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлган аҳолининг бошқа тоифалари учун имтиёзлар;
- кириш билет операциялари тизими асосида тартибга солинадиган давлат ижтимоий объектларига, концерт-томоша тадбирлари ва бошқа тадбирларга бепул ташриф буюриш ёки қисман ҳақ тўлаш бўйича имтиёзлар;
2025 йил 1 июлдан бошлаб — «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилганларга белгиланган товарлар (хизматлар)ни харид қилишда тўланган ҚҚС суммасини 1 иш кунида қайтариш. Бу QR-кодли чекни сканер қилмасдан амалга оширилади;
2025 йил 1 октябрдан бошлаб — ҳукумат томонидан тасдиқланадиган рўйхатга мувофиқ фуқароларга бюджет маблағлари ҳисобидан кўрсатиладиган ижтимоий хизматлар ва ёрдам, субсидиялар, грантлар, имтиёзлар ва ижтимоий кафолатлар ҳамда моддий хусусиятга эга бошқа тўловлар тақдим этиш;
2026 йил 1 январдан бошлаб — қонунчилик ҳужжатларида белгиланган бошқа имтиёзлар ва ижтимоий кафолатлардан фойдаланиш.
2025 йил 1 октабрдан бошлаб пенсия олувчиларга ўз хоҳишига кўра ёшга доир, ногиронлик ва боқувчисини йўқотганлиги бўйича пенсияларни ижтимоий карта орқали олиш ҳуқуқи берилади.
Ижтимоий карта президент ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга келаси ёздан бошлаб берилади.
Ҳукуматга «Ижтимоий карта» тизимини ишлаб чиқиш ва ишга тушириш бўйича қўшма корхона ташкил этиш учун хусусий инвесторни, шунингдек, давлат ижтимоий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари улар орқали ижтимоий карталарга ҳисоб-китоб қилинадиган молиявий агентларни ва лойиҳанинг бошқа иштирокчиларини аниқлаш топширилди.
Шунингдек, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигига кейинги йилнинг май ойига қадар «Ижтимоий карта» ахборот тизимини жорий этиш лойиҳасини амалга ошириш доирасида хусусий инвесторларни, шу жумладан, институционал инвесторларни жалб қилган ҳолда тижорат банкини ташкил этиш бўйича таклифлар тайёрлаш топширилди.
Ижтимоий картани жорий этишнинг тажриба босқичи якунларига кўра, келгуси йилнинг май ойигача ижтимоий ёрдамга муҳтож барча тоифадаги шахсларни, жумладан, пенсия олувчиларни ҳам ушбу карталар билан қамраб олишнинг мақсадга мувофиқлигини кўриб чиқиш режалаштирилмоқда.

Президент Узбекистана 18 июля подписал постановление о совершенствовании порядка предоставления населению государственной социальной поддержки на основе цифровых технологий, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Документ предусматривает поэтапную полную автоматизацию процессов назначения, предоставления, мониторинга и оценки социальных платежей и субсидий, социальных услуг и помощи, а также всех других мер государственной социальной поддержки населения.
Категории граждан, нуждающихся в социальной помощи, теперь не будут заниматься сбором документов для получения социальных услуг, помощи, выплат и других мер государственной поддержки с учётом их потребностей.
Новый порядок позволит гражданам получать социальную поддержку со стороны государства «адресно, в короткие сроки, дистанционно и проактивно», подчёркивается в документе.
Система также позволит упростить взаимодействие между государством и субъектами предпринимательства за счёт развития цифровых сервисов в рамках внедрения социального страхования.
Согласно постановлению, ряд мер социальной поддержки от государства будет предоставляться посредством социальной карты с уникальным номером посредством информационной системы «Социальная карта»:
с 1 декабря 2024 года — вновь назначаемые социальные выплаты, услуги и льготы;
с 1 апреля 2025 года, поэтапно:
- подтверждение лица инвалидом, студентом, учащимся, участником войны или лицом, приравненным к участнику войны. ️При этом будет упразднена бумажная форма справок и удостоверений об инвалидности, студенческих удостоверений, ученических удостоверений, удостоверений участника войны или приравненного к нему лица с заменой их на социальную карту;
- ️льготы на использование услуг общественного автомобильного, железнодорожного, авиа- и речного транспорта, линейного такси для лиц с инвалидностью и лиц с ограниченными возможностями, а также льготы для других категорий населения, имеющих право на льготное пользование данной услугой;
- ️льготы на бесплатное или с частичной оплатой посещение государственных социальных объектов, концертно-зрелищных и иных мероприятий, вход на которые регулируется на основе системы билетных операций;
с 1 июля 2025 года — возврат в течение одного рабочего дня суммы оплаченного НДС лицам, включённым в «Единый реестр социальной защиты», при приобретении определённых законодательством товаров (услуг). Это будет производиться без сканирования QR-кода чека;
с 1 октября 2025 года — предоставление гражданам социальных услуг и помощи, субсидий, грантов, льгот и социальных гарантий, а также других платежей, имеющих материальное (денежное) выражение, за счёт бюджетных средств, в соответствии с графиком по перечню, утверждаемому правительством;
с 1 января 2026 года — пользование иными льготами и социальными гарантиями, установленными в актах законодательства.
С 1 октября 2025 года лицам, получающим пенсии, будет предоставлено право по их желанию получать пенсии по возрасту, инвалидности и потере кормильца через социальную карту.
Социальная карта будет выдаваться со следующего лета Национальным агентством социальной защиты при президенте гражданам Узбекистана, иностранным гражданам и лицам без гражданства
Правительству поручено определить частного инвестора для создания совместного предприятия по разработке и запуску системы «Социальная карта», а также финансовых агентов, через которых меры государственной социальной поддержки будут зачисляться на социальные карты, и других участников проекта.
Кроме того, Агентству социальной защиты поручено до мая следующего года подготовить предложения о создании коммерческого банка с привлечением частных инвесторов, в том числе институциональных, в рамках реализации проекта развёртывания информационной системы «Социальная карта».
По итогам пилотной фазы внедрения социальной карты до мая следующего года планируется рассмотреть целесообразность охвата этими картами всех категорий нуждающихся в социальной помощи, в том числе получателей пенсий.