Ўзбекистон терма жамоаси Париждаги Олимпия ўйинларидаги иштирокини Испанияга қарши футбол учрашуви билан бошлайди. Ўйин 24 июль куни Тошкент вақти билан соат 18:00 да Париждаги «Парк де Пренс» стадионида бошланади. Ўзбекистонлик футболчилар оқ либосда майдонга тушади.
Терма жамоалар таркибида 23 ёшгача бўлган (2001 йил 1 январдан кейин туғилган) футболчилар иштирок этади. Ўзбекистон жамоаси аризасига кўра ушбу ёшдан катта 3 нафар футболчи (Элдор Шомуродов, Остон Ўрунов ва Ҳусниддин Алиқулов) киритилиши мумкин (тўлиқ таркиб).
«С» гуруҳида Ўзбекистон Испаниядан кейин 27 июль (20:00) куни Мисрга қарши баҳс олиб боради, учинчи ўйин эса 30 июль (18:00) куни Доминикан Республикасига қарши ўтказилади.
Олимпия терма жамоаси Францияга 11 июль куни етиб борди. 15 июль куни Гвинеяга қарши ёпиқ ўйин ўтказилиши режалаштирилганди, бироқ унинг ўрнига Франция иккинчи миллий дивизиони иштирокидаги «РC Грассе» футбол клуби рақиб бўлди ва унда ўзбекистонликлар 5:0 ҳисобида ғалаба қозонди (голлар Остон Ўрунов, Умарали Раҳмоналиев, Муҳаммадқодир Ҳамралиевдан, Алишер Одилов эса дубл қилди).
Ўзбекистон 18 июль куни машғулотларда Янги Зеландияни 3:1 ҳисобида мағлуб этган, унда Остон Ўрунов битта гол урган бўлса, Ҳусайн Норчаев дублга эришди.
«Газета.uz» шарҳловчиси Дмитрий Поваров Ўзбекистон терма жамоасининг рақиблари ва турнир фаворитларига баҳо берганди (мақола рус тилида).
Олимпиадада Ўзбекистон делегацияси тарихида илк бор 90 нафар иштирокчи спортнинг 19 тури бўйича 75 та йўлланмани қўлга киритди. Бўлажак ўйинларда Ўзбекистон футбол, ўқ отиш, сувга сакраш ва аёллар кураши каби спорт турлари бўйича дебют қилади. Расмий равишда Олимпиада 26 июлдан 11 августгача бўлиб ўтади.

Сборная Узбекистана начнёт своё выступление на Олимпийских играх во Франции с футбольного матча против Испании. Встреча начнётся 24 июля в 18:00 по ташкентскому времени на стадионе «Парк де Пренс» в Париже.
Футболисты Узбекистана сыграют в белой форме.
Сборные будут представлены игроками до 23 лет (родились после 1 января 2001 года). В заявку сборной могут быть включены три игрока старше этого возраста, Узбекистан выбрал Элдора Шомуродова, Остона Урунова и Хусниддина Аликулова (полный состав).
В группе С после Испании Узбекистан сыграет с Египтом 27 июля (20:00), а третий матч будет против Доминиканской Республики 30 июля (18:00).
Олимпийская команда прибыла во Францию 11 июля. 15 июля планировался закрытый матч против Гвинеи, но вместо неё соперником стал футбольный клуб из второго Национального дивизиона Франции RC Grasse, который узбекистанцы победили со счётом 5:0 (голы забили Остон Урунов, Умарали Рахмоналиев, Мухаммадкодир Хамралиев и дубль — Алишер Одилов).
18 июля Узбекистан в тренировочном матче победил Новую Зеландию со счётом 3:1, дубль оформил Хусайн Норчаев, также отличился Остон Урунов.
Обозреватель «Газеты.uz» Дмитрий Поваров оценил соперников сборной Узбекистана и фаворитов турнира.
Впервые в истории делегации Узбекистана на Олимпиаду 90 атлетов завоевали 75 путёвок по 19 видам спорта. На предстоящих Играх узбекистанцы дебютируют по таким видам спорта, как, футбол, стрельба из лука, прыжки в воду и женская борьба. Официально Олимпиада пройдёт с 26 июля по 11 августа.