Европа иқлим ўзгариши хизмати Copernicus’нинг 1940 йилдан бери ҳисоблаб келинадиган маълумотларига кўра, 21 июль, якшанба рекорд даражадаги энг иссиқ кун бўлди.
Copernicus`нинг дастлабки маълумотларига қараганда, 2024 йилнинг 21 июлида ўртача кунлик глобал ҳарорат Целсий бўйича 17,09 даражага етган. Аввалги Целсий бўйича рекорд даража 2023 йилнинг 6 июлида 17,08 дея қайд этилганди.
Инфографика: Copernicus. 2024 (қизил), 2023 (тўқ сариқ) ва 1940 йилдан 2022 йилгача (кулранг) бўлган йилларнинг ўртача кунлик глобал ҳаво ҳарорати.
Шу билан бирга, Reuters агентлигининг Copernicus дастлабки маълумотларига таяниб ёзишича, 21 июлдаги рекорд 22 июль, душанба куни янгиланди. Ўша куни ўртача сиртдаги глобал ҳаво ҳарорати 17,15 даражани ташкил этди — якшанба кунги рекорддан 0,06 даража юқори.
Copernicus қайдларига кўра, 2023 ва 2024 йилларда кузатилган йиллик максимал ҳарорат аввалги йилларга нисбатан сезиларли даражада юқори бўлди. Умуман олганда, 2015 ва 2024 йиллар оралиғи энг юқори ўртача кунлик ҳароратга эга бўлган ўнйиллик бўлди, бу глобал исишнинг яна бир белгисидир, дейди иқлимшунослар.
Copernicus директори Карло Буонтемпонинг айтишича, охирги 13 ойлик ҳарорат ва аввалги даражаларнинг рекордлари ўртасидаги фарқ «ҳақиқатан ҳам ҳайратланарли». «Биз ўрганилмаган ҳудуддамиз ва иқлим исишда давом этар экан, келгуси ойлар ва йилларда янги рекордларни ҳам кўришимиз мумкин», — дея қўшимча қилди у.
Reuters агентлигининг ёзишича, шу кунларда Япония, Индонезия ва Хитой шаҳарларида рекорд даражадаги иссиқ ҳарорат қайд этилган. Кўрфаз мамлакатларида иссиқлик даражаси (намликни ҳисобга олган ҳолда) Целсий бўйича 60 даражадан ошди. Европанинг айрим ҳудудларида эса ҳаво ҳарорати Целсий бўйича 45 даражадан ортиқни ташкил этмоқда.

Воскресенье 21 июля стало самым жарким днём на планете за всю историю наблюдений, сообщает европейская Служба по изменению климата Copernicus, которая ведёт подсчёты с 1940 года.
По предварительным данным Copernicus, среднесуточная глобальная температура 21 июля 2024 года достигла 17,09 градуса Цельсия. Предыдущий рекорд в 17,08 градуса Цельсия был зафиксирован 6 июля 2023 года.
Среднесуточная глобальная температура приземного воздуха за 2024 год (красный), 2023 год (оранжевый) и все годы с 1940 по 2022-й (серый). Инфографика: Copernicus.
При этом, как пишет Reuters со ссылкой на предварительные данные Copernicus, рекорд 21 июля был побит уже в понедельник 22 июля. Средняя глобальная температура приземного воздуха в этот день составила 17,15 градуса Цельсия — на 0,06 градуса выше воскресного рекорда.
Годовые максимумы температур в 2023-м и 2024-м были значительно выше прошлых лет, отмечает Copernicus. В целом десять лет с самыми высокими среднесуточными температурами приходятся на период с 2015 по 2024 годы, что является ещё одним признаком глобального потепления, считают климатологи.
Директор Copernicus Карло Буонтемпо отметил, что разница между температурой последних 13 месяцев и предыдущими температурными рекордами «действительно ошеломляет». «Мы находимся на неизведанной территории, и поскольку климат продолжает нагреваться, мы обязательно увидим новые рекорды в ближайшие месяцы и годы», — добавил он.
Reuters указывает, что в эти дни в городах Японии, Индонезии и Китая зарегистрирована рекордная жара. В странах Персидского залива показатели жары (с учётом влажности) превысили 60 градусов Цельсия. В некоторых частях Европы температура поднялась выше 45 градусов Цельсия.