Футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Францияда бўлиб ўтаётган Олимпиада ўйинларининг гуруҳ босқичидаги илк учрашувини ўтказди. 24 июль куни Парижда бўлиб ўтган ўйин 1:2 ҳисобида якунланди. «Газета.uz» шарҳловчиси Дмитрий Поваров Ўзбекистон терма жамоасининг 2024 йилги ўйинлардаги илк ўйинини сарҳисоб қилди.
Гуруҳдаги ўйинларнинг ҳозирги ҳолатида Франциядаги Олимпиаданинг асосий фаворитларидан бири бўлган Испания терма жамоаси билан очилиш ўйини олимпия футболчиларимиз ҳолатининг тақдимоти, уларнинг тайёргарлиги ва кайфиятининг лакмуси билан қизиқарли бўлди. Бугунги тақдимот умуман муваффақиятли ўтди. Ўзбекистон терма жамоаси Париждаги «Парк де Пренс» майдонига тўлиқ адекват кайфиятда кириб келди: жиддий рақибга ҳурмат кўрсатди, лекин ундан қўрқмади.
Испания олимпия терма жамоаси бу мамлакат футболчиларини миллий терма жамоада якуний бирлаштириш учун ўзига хос трамплиндир. Токиодаги аввалги Олимпиадада «қизил фурия» аллақачон афсонага айланган Луис де ла Фуэнте бошчилигида кумуш медални қўлга киритганди, ўшанда таркибда ҳозирги Европа чемпионлар Симон, Кукурелья, Ольмо, Педри бор эди. Бу сафар испанларни де ла Фуэнте фаолиятига тақлид қилувчи Санти Дения бошқармоқда. Унинг таркиби унчалик кучли эмас, аммо Ўзбекистон билан ўйинда янги евро ғолиблари орасидан Францияда ўйнаш иштиёқини сақлаб қолган Фермин Лопес ва Алекс Баэна етишиб чиқди.
Афтидан, ҳар икки жамоа футболчилари ўйин арафасида сўнгги Европа чемпионатидан етарлича ўйин кўришган: ҳар ҳолда, мураббийлар ҳам, майдондаги футболчилар ҳам худди яқинда тажрибали ҳамкасблари Германиядаги ўйинларда қилгани каби эҳтиёткорлик билан ҳаракат қилишга қарор қилишди. Рақиблар бир-бирига мутлақо ўхшаш 4−2−3−1 тактик схемалари билан қарама-қарши келди: таянч жуфтлиги (Раҳмоналиев ва Бўриев — Фермин Лопес ва Барриос) ва ҳужумчи-найза (Шомуродов — Руиз).
Агар футбол учрашувларида алоҳида бўлимлар учун очколар берилганида, биринчи 45 дақиқада Тимур Кападзенинг шогирдлари ҳақли равишда очколарни испанлар билан бўлишиб олган бўларди. Учрашувни Ўзбекистон терма жамоаси жуда қизғин бошлади. Аввалига Шомуродов товони билан узатмани амалга оширди, аммо тажрибали испаниялик Гарсия Раҳмоналиевни тўпга етказмади. Кейин эса Жалолиддинов яна бир марказий ҳимоячи Кубарсини сариқ карточка олишга мажбур қилди. Ушбу энергияга тўла ҳаракатларга фақат гол етмаётган эди.
Афсуски, ақллироқ испанлар биринчи бўлиб гол уришга муваффақ бўлишди. Ёш «Қизил фурия» тўпни ўзига олиб, унга эгалик қилишдаги устунликни 70/30 га етказганида, учрашув бош ҳаками Даҳане Бейда визуал аберрацияга учради: мавританиялик Хусановнинг тўп билан ўйинини қоидабузарлик деб ҳисоблади. Гомес жарима зарбасини амалга оширди, кейин Руис тўпни жарима майдонига узатди, ҳимоямиз унутиб қўйган Пубил Неъматов дарвозасини аниқ нишонга олди — 0:1.
Мухлисларимизни хурсанд қилган ҳолда, ўтказиб юборилган гол Ўзбекистон терма жамоасига фақат туртки бўлди. Копадзе шогирдлари жуда қатъийлик ва дадиллик билан қарши ҳужумларга ўтиб, ҳар жиҳатдан испанларга тенглашди. Жавоб гол бизнинг ҳужумимизнинг фаол ҳаракатлари ва VAR`нинг ҳушёр нигоҳи натижаси бўлди: Кубарси Ҳамралиевни қўллари билан ушлаб олди, ҳакам узоқ вақт экран мониторига қаради ва бир оз паузадан сўнг, пенальти белгилади. Шомуродов нуқтада аниқ ҳаракат қилиб, Ўзбекистон футболи тарихидаги Олимпиададаги илк голни қайд этди — 1:1.
Иккинчи бўлимда Испания терма жамоасида гол уриш ва гуруҳдаги етакчилигини исботлаш зарурати, Ўзбекистон жамоасида эса ўзини икки қиррали футбол билан узвий боғлаш истаги борлиги сезилиб турди: ҳар икки жамоа мураббийлари тез-тез ўриндиқларидан туриб, ўйинчиларга яна камида бир марта қандай қилиб гол уришни тушунтиришга ҳаракат қилди.
Бу борада испанлар муваффақият қозонди. Уларнинг режаларига бир қанча вақт посбонимиз Неъматов тўсқинлик қилди. У мухлисларни текшириб кўрди ва ўз мухлислари рўйхатини кенгайтирди: «Насаф» дарвозабони Серхио Гомеснинг пенальтисини қайтариб, «Акинфеев сейв»ини ижро этди. Аммо орадан уч дақиқа ўтиб, у ожиз қолди: Миранда чап қанотимиздаги олдинги чизиққа очилди ва у ердан тўпни ўн бир метрлик нуқтага узатиб, Гомесга аввалги хатосини тузатишга имкон берди — 1:2.
Қолган вақтларда испанлар ўйинни моҳирона назорат қилиб, қоида доирасида унинг тезлигини пасайтирди. Ўзбекистонлик олимпиячиларнинг ҳаракатлари «Қизил фурия» жарима майдончасида кескинлик билан қарши олинди: финал ҳуштаги янграгунча Испания терма жамоасининг деярли барча захира ўриндиғи ва мураббийлар штаби ўйинни тик оёқда томоша қилди, VAR жамоаси эса қўшиб берилган дақиқаларда яна бир пенальтида уларнинг дарвозага белгилашни хоҳламади.
Францияда бўлиб ўтаётган Олимпиада турнирига дўстона руҳда ҳозирлик кўрган Ўзбекистон олимпия терма жамоаси биринчи учрашувдаёқ жиддий синовдан ўтди. Унинг натижаси ўз таъсирини кўрсатиши керак: Доминикан Республикаси ва Миср терма жамоалари эзғиланадиган йигитлардек кўринмаяпти, аммо олимпиячиларимиз уларни мағлуб этишга қодир.
С гуруҳида Испаниядан сўнг Ўзбекистон 27 июль куни (20:00) Миср билан ўйнаса, учинчи ўйинни 30 июлда (18:00) Доминикан Республикасига қарши ўтказади.
Олимпиадада Ўзбекистон делегацияси тарихида илк бор 90 нафар спортчи спортнинг 19 тури бўйича 75 та йўлланмани қўлга киритди. Бўлажак ўйинларда Ўзбекистон футбол, ўқ отиш, сувга сакраш ва аёллар кураши каби спорт турлари бўйича дебют қилади. Олимпиада расмий равишда 26 июлдан 11 августгача бўлиб ўтади.

Олимпийская сборная Узбекистана по футболу стартовала с поражения в групповом этапе Олимпийских игр во Франции. Матч, прошедший 24 июля в Париже, завершился со счётом 1:2. Обозреватель «Газеты.uz» Дмитрий Поваров подвёл итоги первого матча узбекистанцев на Играх-2024.
Стартовый матч с Испанией — одним из главных фаворитов олимпийского турнира во Франции, при сложившемся раскладе матчей в группе был интересен скорее, как презентация состояния наших футболистов-олимпиоников, лакмус их готовности и настроя. Сегодняшняя презентация в целом удалась. На поле парижского «Парк де Пренс» сборная Узбекистана вышла во вполне адекватном настроении: отдавая должное серьёзному сопернику, но нисколько его не страшась.
Олимпийская сборная Испании — своего рода плацдарм для окончательного закрепления футболистов этой страны в национальной команде. На предыдущей Олимпиаде в Токио «красная фурия» взяла «серебро» под руководством уже легендарного Луиса де ла Фуэнте, а в составе тогда были теперь уже чемпионы Европы Симон, Кукурелья, Ольмо, Педри. В этот раз испанцами управляет Санти Дения, копирующий карьеру де ля Фуэнте. Состав у него не такой мощный, но из числа новоиспечённых победителей Евро на матче с Узбекистаном вышли Фермин Лопес и Алекс Баэна, ещё сохранившие свой запал на игры во Франции.
Кажется, футболисты обеих команд накануне игры насмотрелись матчей на прошедшем чемпионате Европы: во всяком случае, оба тренера и игроки на поле решили действовать рачительно, точь-в-точь как это делали их более опытные коллеги недавно на играх в Германии. Соперники противопоставили друг другу совершенно идентичные тактические схемы 4−2−3−1: с парой опорных (Рахмоналиев и Буриев — Фермин Лопес и Барриос) и с форвардом- наконечником атак (Шомуродов — Руис).
Если бы в футбольных матчах давали бы очки за отдельные таймы, то за первую 45-минутку подопечные Тимура Кападзе вполне по заслугам разделили очки с испанцами. Узбекистанская команда начала матч исключительно зажигательно. Сначала Шомуродов сделал пас пяткой, но опытный испанец Гарсия не пустил Рахмоналиева к мячу. А затем Жалолиддинов посадил другого центрального защитника Кубарси на жёлтую карточку. В это энергетической заряженности не хватало только гола.
К сожалению, первыми во взятии ворот преуспели более рациональные испанцы. Когда молодая «Фурия Роха» прибрала мяч к своим ногам и довела преимущество во владении к 70/30, у рефери матча Дахане Бейды случились аберрация зрения: игру Хусанова в мяч мавританец посчитал фолом. Гомес выполнил подачу со штрафного, Руис дальше скинул мяч на дальнюю штангу, где забытый нашей защитой их испанский коллега Пубиль в упор прошил Нематова — 0−1.
К радости наших болельщиков, пропущенный гол только лишь подстегнул узбекистанцев. Подопечные Кападзе очень решительно и дерзко взялись за контратаки, сравнявшись с испанцами по всем показателям. Ответный гол сложился из активных действий нашей атаки и зоркого ока VAR: Кубарси прихватил руками Хамралиева, судья долго всматривался в монитор экрана и выдержав мхатовскую паузу назначил пенальти. Шомуродов с точки был точен, записав в историю футбола Узбекистана первый гол на Олимпиадах — 1:1.
Во втором тайме нужда сборной Испании забивать и доказывать своё лидерство в группе и желание команды Узбекистана быть самой собой органично сплелись в обоюдоострый футбол с ощутимо пропитавшим воздух напряжением: наставники обеих команд часто вскакивали со своих мест, пытаясь втолковать игрокам, как забить хотя бы ещё раз.
Больше преуспели в этом испанцы. До поры до времени на пути их замыслов вставал стеной наш кипер Нематов. На исходе часа игры он проверил связки болельщиков и пополнил список своих фанатов: вратарь «Насафа» исполнил «сейв Акинфеева», отбив ногой удар с пенальти от Серхио Гомеса. Но спустя три минуты и он был бессилен: Миранда пронёсся экспрессом до лицевой на нашем левом фланге и оттуда выкатил мяч на одиннадцати метровую отметку, позволив Гомесу исправить свою прежнюю оплошность — 1:2.
В оставшееся время испанцы умело контролировали нити игры, в пределах правил сбивая её темп. Действия узбекистанских олимпийцев свелись к разгрузочно-погрузочным мероприятиям на подступах к штрафной «фурии роха», но это компенсировалось напряжением: вплоть до финального свистка почти вся скамейка запасных и тренерского штаба сборной Испании досматривали стоя, а бригада VAR на добавленных минутах ещё один пенальти в их ворота назначать не захотела.
Готовясь к олимпийскому турниру во Франции в доброжелательной атмосфере, чувствуя в себе силы на футбольные подвиги и громя соперников в товарищеских матчах, олимпийская сборная Узбекистана в первом же матче прошла серьёзный экзамен. Его результат должен сказаться: сборные Доминиканской Республики и Египта не выглядят мальчиками для битья, но побеждать их нашим олимпийцам по силам.
После Испании в группе С Узбекистан сыграет с Египтом 27 июля (20:00), а третий матч будет против Доминиканской Республики 30 июля (18:00).
Впервые в истории делегации Узбекистана на Олимпиаду 90 атлетов завоевали 75 путёвок по 19 видам спорта. На предстоящих Играх узбекистанцы дебютируют по таким видам спорта, как, футбол, стрельба из лука, прыжки в воду и женская борьба. Официально Олимпиада пройдёт с 26 июля по 11 августа.