2024 йил июль ойининг 24 куни жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек туман судида Ўзбекистондаги Исроил элчиси миссиясини якунлаётгани ҳақидаги хабарига элчихона жойлашган манзилни сўраб изоҳ ёзган ва шу комменти бўйича ИИБга чақирилганда ходимларга бўйсунмаган фуқарога суд ҳукми ўқилди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Суд ҳужжатига кўра, 1987 йилда туғилган Р.А. 2024 йил 19 июль куни Telegram мессенжеридаги «Chat-live Quds» номли каналга жойланган Исроилнинг Ўзбекистондаги элчиси ўз миссиясини якунлагани мазмунидаги постга нисбатан «Нима дегани бу таржима қилингларчи, яхши гапми ёки ёмон гапми, шу элчихонанинг локацияси йўқми, лашкарларимиз тиш тирноғи билан қўриқланаётгандир» деган мазмундаги изоҳ қолдирган.
Шундан сўнг у Мирзо Улуғбек туман ИИО ФМБ биносига таклиф қилинган. Фуқаро шу жараёнда ИИБ ходимларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан жамоат жойи ҳисобланадиган ИИО ФМБ биносига кириш кўчасида бақир-чақир қилиб, ҳар хил уятсиз сўзлар билан сўкиниб, жамоат тартиби ва фуқаролар осойишталигини бузган.
Суд мажлисида Р.А. ИИБ ходимларининг қонуний талабларига бўйсунган ҳолда келгани, ортиқча хатти-ҳаракат қилмаганини айтиб, биринчи маротаба огоҳлантириш берилишларини сўради.
Суд ҳукмига кўра, Р.А. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик) ва 194-моддаси (Ички ишлар ходимларининг қонуний талабига бўйсунмаслик) 1-қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарликларни содир этганликда айбли деб топилди. Унга базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида, яъни 680 минг сўм жарима жазоси ва узил-кесил 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланди.
Жазо ўталганидан сўнг ҳуқуқбузар Р.А.нинг махсус қабулхонада сақлаш билан боғлиқ бўлган харажатлар учун маъмурий қамоқнинг ҳар бир суткаси учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 15 фоизи миқдорида, яъни 510 минг сўм миқдордаги маблағ ундирилиши белгиланди.

Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам Ташкента 24 июля рассмотрел административное дело в отношении 36-летнего жителя Хазараспского района Хорезмской области, написавшего комментарий под новостью о завершении миссии посла Израиля в Узбекистане. «Газета.uz» изучила решение суда.
Согласно материалам дела, 19 июля гражданин А. Р. оставил под указанной новостью такие комментарии в одном из Telegram-каналов: «Что это значит, переведите-ка, тут написано хорошее или плохое? Есть локация этого посольства? Наверное, наши военные всеми силами охраняют его за … плату» (перевод с узбекского).
В решение суда говорится, что в связи с комментариями его пригласили в УКД ОВД, где он «не подчинился законным требованиям сотрудников ОВД и у входа в здание УКД ОВД, которое считается общественным местом, устроил скандал, ругался различными нецензурными словами, нарушил общественный порядок и спокойствие граждан».
На суде мужчина сообщил, что он подчинился требованиям сотрудников и прибыл в отделение органов внутренних дел, где не совершал «лишних действий», и попросил суд на первый раз дать предупреждение.
Суд посчитал, что вина гражданина была доказана, и назначил ему 10 суток административного ареста по части 1 статьи 183 (мелкое хулиганство) и части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника ОВД) Кодекса об административной ответственности.
А. Р. также должен выплатить 510 тысяч сумов за содержание под арестом.
Под тем же постом в Telegram-канале можно увидеть немало других комментариев оскорбительного характера. Привлекались ли другие пользователи к ответственности, неизвестно.