Ижтимоий тармоқларда 28 июль куни Тошкент шаҳридаги «Анҳор-Локомотив» боғида осмондан ленталар ёғдирилиши айтилган видео тарқалди. Ҳолат Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси ходимлари томонидан ўрганилди, дея хабар берди Экология вазирлиги матбуот хизмати.
Маълум бўлишича, паркдаги амфитеатрда лента шоу уюштирилиши, бунда аниматорлар томонидан ленталар айлантирилиб, томоша кўрсатилиши режалаштирилган. Видеода ваъда қилинган «осмондан ленталар ёғилиши» эса эътиборни жалб қилиш учун айтилган.
«Байрам ташкилотчиларига бу каби шоулар атроф-муҳитнинг ифлосланишига сабаб бўлиши, экология учун зарарли экани тушунтирилди. Натижада режалаштирилган лента шоу бекор қилинди», — дейилади хабарда.
Экология вазирлиги хиёбонлар, дам олиш масканлари, кўнгилочар объектлар мутасаддиларини юқоридаги каби атроф-муҳитга зарар келтирадиган шоулар ўтказмасликка чақириб, экологияга етказилган ҳар қандай зарар учун қонунда қатъий жазо белгиланганини эслатиб ўтди.

В социальных сетях распространилось видео с рекламой о мероприятии с падающими с неба лентами, его планировалось провести 28 июля в парке «Анхор Локомотив» в Ташкенте. Ситуацию изучили сотрудники столичного Управления экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, сообщила пресс-служба Министерства экологии.
Выяснилось, что в амфитеатре парка планировалось организовать обычное ленточное шоу с участием аниматоров без запуска лент в небо. Обещанные «падающие с неба ленты» были упомянуты в видео для привлечения внимания, рассказали в Минэкологии.
«Организаторам праздника объяснили, что подобные шоу вызывают загрязнение окружающей среды и вредны для экологии. В результате запланированное ленточное шоу было отменено», — говорится в сообщении.
Министерство экологии призвало руководителей парков, зон отдыха и других развлекательных объектов не устраивать шоу, наносящие вред окружающей среде, и напомнило, что за любой ущерб экологии законом предусмотрена ответственность.