Футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси бош мураббийи Тимур Кападзе Францияда бўлиб ўтаётган 2024 йилги Олимпиада ўйинлари гуруҳ босқичининг 2-турида Мисрдан учралган мағлубият ҳақида фикр билдирди. 27 июль куни ўйин 0:1 ҳисобида якунлангани боис Ўзбекистон терма жамоаси мусобақанинг чорак финалига чиқиш учун барча имкониятларини бой берди.
«Бунақа эрта кетиш ниятимиз йўқ эди. Албатта, биринчи учрашув ҳам, бугун ҳам, менимча, қаердадир омадсизлик, қаердадир тажриба [етишмади]. Келдик, ҳавони кўрдик, ўйнасак бўларди. Энг аламлиси, биз бундан ҳам яхшироқ ўйнасак бўларди ва иккала ўйинда ҳам ғалаба қозонсак бўларди. Алам қиладигани, кучимиз етарди ва етди ҳам, менимча. Қаердадир эпизодларда хато қилдик, гол ўтказдик», — деди мураббий.
«Кейинги сафар келганимизда бундан ҳам кучли бўламиз, бу аниқ. Ҳаммага, мухлисларимизга, биринчидан, раҳмат ва узр сўрайман. Менимча, ўтган ўйиндан ҳам, бугун ҳам мухлисларимиз энг зўри бўлди, уларга катта раҳмат айтаман. Соғ-саломат бўлишсин. Биз ютуқларимиз билан уларни яна хурсанд қиламиз, албатта», — деди Тимур Кападзе.
Эслатиб ўтамиз, 30 июль куни соат 18:00 да Ўзбекистон Доминикан Республикаси билан ўйнайди, аммо бу ўйин фақат учинчи ўрин тақдирини ҳал қилади (гуруҳдан биринчи ва иккинчи ўринларни эгаллаган жамоалар чиқади).

Главный тренер олимпийской сборной Узбекистана по футболу Тимур Кападзе прокомментировал поражение от Египта в рамках второго тура группового этапа Олимпийских игр-2024 во Франции. Матч, прошедший 27 июля в Нанте, завершился со счётом 0:1, из-за чего узбекистанцы потеряли все шансы на выход в четвертьфинал соревнований.
«У нас не было желания покидать [турнир] так рано. Мы старались, в первом матче и сегодня тоже. Где-то неудача, где-то, может, опыт. Мы побывали здесь, почувствовали эту атмосферу. Играть можно. Самое обидное — мы могли играть лучше, мы могли победить в обоих матчах… Самое обидное — у нас хватало сил, и, думаю, хватило. В каких-то эпизодах мы допустили ошибку, пропустили гол», — отметил наставник.
«В следующий раз, когда мы приедем на [Олимпиаду], будем ещё сильнее — это точно. Всем нашим болельщикам спасибо, прошу у них извинения. И в прошлой игре, и сегодня наши болельщики были лучшими. Говорю им большое спасибо. Пусть будут здоровы. Мы их ещё обрадуем своими победами», — сказал Тимур Кападзе.
Обозреватель «Газеты.uz» Дмитрий Поваров отметил, что сама игра команды принесла два противоречивых вывода: наших футболистов хватило только на одну игру качественного футбола с испанцами, но для выхода из группы этого оказалось недостаточно.
30 июля в 18:00 Узбекистан сыграет с Доминиканской Республикой, но этот матч решит только судьбу третьего места (из группы выходят команды, занявшие первое и второе места).