Чорвоқ сув омбори соҳилидаги Боғистон қишлоғи, тоза тоғ сувили ва соя берувчи ёнғоқ дарахтлари бўлган кўллар, шайх Умар Вали мақбарасига элтувчи йўллар чиқиндихонага айланмоқда.
Бу ерда ички туризм муҳим даромад манбаи ҳисобланади. Боғистонга қанча кўп сайёҳлар таътилга келса, маҳаллий аҳолининг даромади шунчалик яхши, атроф-муҳит учун эса шунчалик ёмон. Маҳаллий аҳоли ўз маиший чиқиндилари билан овора, сайёҳлар оқими эса муаммони янада кучайтиради.
Боғистон кўчаларида чиқинди қутилари, ташкиллаштирилган чиқиндихона йўқ. Одамлар чиқиндилар муаммосини ўзлари ҳал қилишга одатланган. Баъзилар уларни бошқа аҳоли пунктларидаги чиқиндихоналарга олиб кетишади, бошқалари эса табиатга ташлаб кетишади.
Бир неча йил олдин бу ерга чиқинди ташувчи машиналар келади ва қишлоқ тоза бўлади, деган умид бор эди. Бироқ, аҳолининг сўзларига кўра, бу йил машина фақатгина икки марта келган ва чиқинди қопларини фақат катта кўча бўйлаб йиғган. У ҳатто мақбарага ҳам бормаган.
Чиқинди машинасининг келишини олдиндан айтиб бўлмайди. Одамлар кўчага чиқинди қопларини қўйишади ва улар бир неча ҳафта давомида ўша ерда ётади, ҳайвонлар эса уларни йиртиб, олиб кетади. Энг масъулиятли қишлоқ аҳолиси эса чиқиндиларни энг яқин шаҳарга олиб бориб ташлаб келади.
Дарҳақиқат, бутун қишлоқ ўз-ўзидан шаклланадиган чиқиндихонага айланмоқда. Ҳар қадамда сиз чиқиндига дуч келасиз. Дам олувчилар сув омбори қирғоғига овқат қолдиқлари, полиэтилен пакетлари ва шишаларни ташлаб кетишади. Ҳатто дам олиш жойида спиртли ичимликлар шишаларини ҳам синдиришади. Ўткинчи машиналардан йўл четига чиқиндилар учиб чиқади.
Стадион ва спорт майдончаси атрофида ҳар доим ифлос. Баъзан бу чиқинди йиғилади ва ёқиб юборилади.
Қишлоқ аҳолиси ушбу чиқиндилар учун меҳмонларни айблайди, лекин ўзлари сайёҳлардан қолишмайди. Туристлар бормайдиган тоғларда ҳам бутилкалар, қоплар, уй-рўзғор чиқиндилари ётади.
Тоғ дарёсидаги ҳожатхона ҳам ташриф буюрувчилар томонидан қурилмаган. Сув чиқинди жойига қуйилади ва ундан сув омборига оқиб тушадиган дарёга қайта оқиб чиқади.
Чорвоқ тепасидаги Нанай қишлоғига олиб борувчи йўлдаги жарлик чиқиндига, жумладан, ҳожатхона қоғозига тўлиб кетган. Булар ҳам охир оқибат Чорвоққа бориб қўшилади.
Чиқиндиларни ташиш машиналари мунтазам келган даврда ҳам кўчалар ва қирғоқ жуда ифлос эди. Сабаби чиқиши қутилари етишмаслиги, атроф-муҳитга оид билимларнинг пастлигидир.
Бу маҳаллий аҳоли чиқинди билан шуғулланишга уринмайди, дегани эмас: вақти-вақти билан улар кўчаларни тозалаб туради. Лекин бу етарли эмас. Чорвоқ сув омбори эксплуатация бўлими қирғоқни тоза сақлашга ҳаракат қилмоқда, бироқ чиқинди тозалангандан кўра тезроқ тўпланиб қолади.
Агар шундай давом этса, Боғистон сайёҳлик жозибадорлигини йўқотади ва бу ердаги табиатга тузатиб бўлмайдиган зарар етказилади.
Боғистон ва шунга ўхшаш қишлоқларга қандай ёрдам бериш керак?
Бизга барқарор чиқиндиларни йиғиш ва йўқ қилиш тизими керак. Тозалаш фаоллар учун бир марталик тадбир бўлмаслиги керак.
Чиқиндиларни ташиш машиналари қишлоқ бўйлаб мунтазам равишда, жадвалга мувофиқ ҳаракатланиши керак.
Бунинг учун бюджет ажратган ҳолда, чиқинди қутиларини ўрнатиш ва тўлиқ штатда тозаловчиларни ёллаш керак. Сайёҳлик мавсумда қўшимча ишчиларни ёллаш мумкин.
Аҳоли органик чиқиндиларни компост қилиш, парчаланмайдиган чиқиндиларни чиқинди машинаси келгунига қадар уйда ёки умумий идишда сақлаши керак бўлади.
Аҳоли билан — болалар ва катталар билан ишлаш жуда зарур. Мактабда экология дарслари болаларни табиатга эҳтиёткорона муносабатда бўлишга, кундалик ҳаётдан мисоллар ва амалий вазифаларни бажаришга ўргатиши керак.
Қишлоқ меҳмонлари табиатни ифлослантириш мумкин эмаслигини билиши керак. Бунда ахборот плакатлари, чиқинди қутилари ва жарималар ёрдам беради.
Маҳалла қўмитаси ходимлари экологик саводхонликка эга бўлиши ва ўз она қишлоғи табиатини асраб-авайлашдан шахсан манфаатдор бўлиши, тегишли ташкилот ва идоралар билан фаол ҳамкорлик қилиши шарт.
Тозаликни сақлаш универсал қоида бўлиши керак.
Чиқиндига нисбатан муросасизликни ўргатиш устида ишлаш керак. Бу муаммони фақат жамоавий саъй-ҳаракатлар билан ҳал қилиш мумкин.
Евгения Мўминова тўққизинчи ёзни Боғистонда ўтказмоқда. У мунтазам равишда маҳаллий йўллар ва сўқмоқлар бўйлаб сайр қилади ва маҳаллий аҳоли ва қишлоқ муаммоларини жуда яхши билади.

Селение Богустан на берегу Чарвакского водохранилища, озера с чистой горной водой и тенистыми орешинами, место паломничества к мавзолею шейха Умара Вали, превращается в мусорную свалку.
Внутренний туризм здесь является важным источником дохода. Чем больше туристов приезжает на отдых в Богустан, тем лучше для дохода местных жителей, и тем хуже для окружающей среды. Местное население и с собственными бытовыми отходами не справляется, а поток туристов ещё усугубляет проблему.
В Богустане нет ни урн на улицах, ни организованной свалки. Люди привыкли сами решать проблему с отходами. Кто-то вывозил их на свалки в другие населённые пункты, а кто-то выбрасывал на природе.
Несколько лет назад сюда стали ездить мусоровозы и появилась надежда, что посёлок станет чище. Но, по словам жителей, в этом году машина приехала только два раза и собрала мешки лишь по главной улице. Она не доехала даже до того самого мавзолея.
Приезд мусоровоза невозможно предугадать. Люди выставляют мешки с мусором на улицу, и они лежат там неделями, пока их рвут и растаскивают животные. Самые ответственные сельчане снова вывозят свои отходы в ближайший город.
богустан, мусор, фото, чарвакское водохранилище
По сути, весь посёлок является стихийной свалкой. Буквально на каждом шагу вы натыкаетесь взглядом на мусор. Отдыхающие бросают объедки, пакеты и бутылки на берегу водоёма. Они и бутылки из-под алкогольных напитков бьют прямо там, где отдыхают. Мусор летит на обочину из проезжающих машин.
Вокруг стадиона и спортивной площадки всё время грязно. Иногда этот мусор собирают и жгут.
Жители посёлка винят гостей в том, что те мусорят, но сами делают то же самое. Даже в горах, где не ходят приезжие, валяются бутылки, пакеты и мешки с бытовым мусором.
Отхожее место на горной речке тоже поставили не приезжие. Вода затекает в выгребную яму и вытекает из неё назад в речку, впадающую в водохранилище.
Обрыв над Чарваком по дороге в посёлок Нанай засыпан мусором, в том числе грязной туалетной бумагой. В итоге и она попадёт в Чарвак.
Даже в период, когда мусорные машины приезжали регулярно, улицы и берег были очень грязными. Причина и в отсутствии урн и мусорных баков, и в низком уровне экологической сознательности.
Нельзя сказать, что местные жители совсем не стараются бороться с мусором: время от времени они проводят уборку. Но этого недостаточно. Управление эксплуатации Чарвакского водохранилища пытается поддерживать чистоту берега, но мусор копится быстрее, чем его убирают.
Если так будет продолжаться, Богустан потеряет туристическую привлекательность, а природе здесь будет нанесён непоправимый ущерб.
Как помочь Богустану и подобным посёлкам?
Нужна устойчивая система сбора и утилизации отходов. Уборка не должна быть разовой акцией активистов.
Мусоровозы должны проезжать по всему посёлку, регулярно, по графику.
Необходимо установить урны и нанять штатных уборщиков, выделив на это бюджет. В туристический сезон можно нанимать дополнительных.
Органические отходы жители смогут компостировать, а неразлагаемые — хранить у себя дома или в общем контейнере до приезда мусоровоза.
Обязательно нужно работать с населением — с детьми и взрослыми. На уроках экологии в школе следует учить детей заботиться о природе, с примерами из повседневной жизни и практическими заданиями.
Гостям посёлка надо знать, что мусорить в нем недопустимо. В этом помогут информационные плакаты, урны и штрафы.
Сотрудники махаллинского комитета обязаны быть экологически грамотными и лично заинтересованы в сохранении природы родного села, активно сотрудничать с соответствующими организациями и ведомствами.
Поддержание чистоты должно стать всеобщим правилом.
Необходимо работать над воспитанием нетерпимости к мусору. Только всеобщими усилиями можно решить эту проблему.
Евгения Муминова уже девятое лето проводит в Богустане. Она регулярно прогуливается по местным дорогам и тропам, хорошо знакома с местными жителями и проблемами поселка.