Шавкат Мирзиёев фуқароларни Халқлар дўстлиги куни билан табриклади. Ушбу байрам мамлакатда 2021 йилдан бери нишонланади.
Табрикда жамиятда миллатлараро тотувлик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлаш мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор вазифаларидан бири экани таъкидланади.
«Дунё миқёсида бағрикенг юрт сифатида эътироф этиладиган жонажон ватанимизда бугунги кунда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари тинч-тотув, аҳил-иноқ, ҳамжиҳат бўлиб яшамоқда. 157 та миллий маданий марказ ва 38 та дўстлик жамияти фаолият кўрсатмоқда», — дейилади хабарда.
Президент ватандошларига йўллаган табригида бугунги кунда дунёда беқарор вазият ҳукм сураётганини таъкидлади.
«Халқаро майдонда давлатларнинг бир-бирига ўзаро ишончи сусайиб бормоқда. Бундай мураккаб шароитда ҳаётнинг ўзи биздан мамлакатимизда ҳукм сураётган ўзаро ҳурмат, меҳр-оқибат, тотувлик ва бирдамлик муҳитини янада мустаҳкамлаш, ёшларни бузғунчи ёт ғоя ва оқимлар, ташқи таъсирлардан асрашга қаратилган ишларимизни янги босқичга кўтаришни талаб этмоқда», — дея таъкидланади хабарда.
Президент ўз табригида Ўзбекистон кўп миллатли ва кўп маданиятли жамиятни бошқариш соҳасида катта тажриба тўплаганини, бу «дунё миқёсида катта қизиқиш уйғотганини» эслатди.
«Биз бундан буён ҳам нодавлат ташкилотларнинг ролини кучайтириш, уларнинг ҳуқуқларини кафолатлаш орқали фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга, миллати, тили, дини ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, ҳар бир фуқаронинг виждон эркинлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратамиз. Мамлакатимизда миллатлар ва конфессиялар ўртасидаги тотувлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш сиёсатини изчил давом эттирамиз», — деди давлат раҳбари ўз табригида.
У ҳафталик давомида бутун Ўзбекистон бўйлаб ўтказиладиган дўстлик фестиваллари халқни янада бирлаштириш билан бирга, миллатлараро ҳамжиҳатлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Табрик давлат раҳбарининг ушбу тилаклари билан якунланади: «Ватанимизда доимо тинчлик-осойишталик ва фаровонлик ҳукм сурсин, кўпмиллатли Ўзбекистон халқига ҳамиша бахту саодат ёр бўлсин!»

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил сограждан с Днём дружбы народов. Этот праздник отмечается в стране с 2021 года.
В поздравлении говорится, что одной из приоритетных задач реформ в стране определено укрепление атмосферы межнационального согласия и толерантности в обществе.
«Утвердившаяся в нашем обществе толерантность широко признана на международной арене. Сегодня в стране в мире и дружбе живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий. Осуществляют деятельность 157 национальных культурных центров и 38 обществ дружбы», — говорится в тексте послания.
Президент Узбекистана в своём поздравлении соотечественникам отметил, что сегодня в мире сложилась нестабильная обстановка.
«Утрачивается доверие между государствами на международной арене. В столь сложной ситуации сама жизнь требует поднять на новый уровень работу по укреплению в стране атмосферы взаимного уважения, доброты и милосердия, согласия и сплочённости, ограждению молодёжи от чуждых нам деструктивных идей и течений», — подчёркивается в послании.
Президент в поздравлении напомнил, что в Узбекистане накоплен большой опыт в области управления многонациональным и мультикультурным обществом, «вызывающий большой интерес в мире».
«Мы и впредь будем уделять особое внимание повышению роли негосударственных организаций, развитию институтов гражданского общества путём усиления гарантий их прав, обеспечению свободы совести каждого гражданина независимо от национальности, языка, религии и социального положения. Последовательно продолжим политику, направленную на упрочение дружбы и согласия между живущими в стране представителями разных наций и конфессий», — заверил глава государства в поздравлении.
Он выразил уверенность, что фестивали дружбы, которые будут проведены в течение недели по всему Узбекистану, послужат укреплению сплочённости и единства народа страны, а также мира и спокойствия, межнационального согласия и религиозной толерантности во всем регионе.
Поздравление завершается пожеланием главы государства: «Пусть всегда в нашей стране царят мир и спокойствие, жизнь многонационального народа Узбекистана будет благополучной и счастливой!»