Сирдарё вилояти Сайхунобод туманида дарахтларни ноқонуний кесган ва сотган 3 кишига ҳукм ўқилди, дея хабар бермоқда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати.
Қайд этилишича, «Б.Х.» фермер хўжалиги раҳбари М.А. икки таниши билан 2023 йилнинг декабрь ва 2024 йилнинг январь ойларида ўзига қарашли бўлган дала майдони четида кўкариб турган жами 21 туп қайрағоч дарахтини қонунга хилоф равишда кесган.
Сўнгра улар дарахтларни сотиб юборган. Бунинг оқибатида табиатга 1 миллиард 459 миллион 144 минг сўм зарар етказилган.
Суд қарори билан 3 кишига мазкур зарарнинг ундирилиши белгиланди. Қолаверса, ҳар бир судланувчига 2 йилдан озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

Сайхунабадский районный суд по уголовным делам вынес приговор руководителю фермерского хозяйства «Б. Х.» М. А. и его подельникам А. А. и К. З, сообщила пресс-служба Министерства экологии охраны, окружающей среды и изменения климата.
Ранее управление экологии Сырдарьинской области установило факт того, что М. А., вступив в сговор со своими подельниками, с декабря 2023 года по январь 2024 года незаконно вырубил и продал 21 вяз, растущий на краю принадлежащего ему поля.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 198 (Незаконная порубка леса, деревьев или других растений, причинившая крупный ущерб) Уголовного кодекса Узбекистана.
В результате вырубки деревьев природе нанесён ущерб в размере почти 1,5 млрд сумов.
Суд принял решение о взыскании причинённого ущерба с участников преступления и приговорил каждого к 2 годам лишения свободы.