Дзюдо бўйича Олимпия ўйинлари чемпиони Диёра Келдиёрова «Спорт» телеканалига берган интервьюсида япониялик Ута Абе билан жанги, мағлубиятга муносабати ва Олимпиаданинг спортчилар учун аҳамияти ҳақида гапирди.
«Жамоамиздаги ҳамма қуръасини томоша қилишни ёқтирмайди. Кимдир томоша қилади, кимдир ўша куни татамида қизишга келган пайти кўради. Мураббийларим рақибимни билишарди, лекин айтишмади, кўрсатишмади. Биринчи давра жадвалини кўрганимда, Абэ ва канадалик [Келли Дегучи] қиз эди. Шунда биринчи жангим Ута Абэга қарши бўлишини дарҳол англагандим», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, у икки ой олдин жаҳон чемпионатида япониялик рақибига қарши жангга тайёр бўлган.
дзюдо, диёра келдиёрова, олимпиада, париж 2024
Ута Абэ бир нечта IJF «Катта дубулға» турнирлари ва 2024 йилги жаҳон чемпионатини ўтказиб юборди ва у Олимпия ўйинлари рейтингида тўққизинчи ўринни эгаллаб, қуръанинг биринчи ярмида қолди. У иккинчи жангида жаҳон рейтинги етакчиси ва сўнгги икки жаҳон чемпионати кумуш медали совриндори Диёра Келдиёровага қарши татамига чиқишига тўғри келди.
«Менинг мураббийим Марко Шпитка келиб, Абэ саккизталикдан [жаҳон рейтингидан] чиқиб кетса, биринчи, иккинчи, учинчи учрашувдаги ёки финалдаги рақибим Абэ бўлиши мумкинлигини айтди. У мен ҳамма нарсага тайёр бўлишим кераклигини, ҳатто у билан биринчи босқичдаёқ жанг қилишим мумкинлигини айтди. Бошқа йўлинг йўқ, фақат ютишинг керак, деган. Таблодаги номларни кўриб, ҳеч қандай қўрқув ва стрессиз қабул қилдим, чунки биз бунинг устида ишлаганмиз, ҳар куни таҳлил қилганмиз. Тўғриси, биз тактика устида кўп ишладик ва бу Олимпиадада ҳам ишлади. Жуда ҳам хурсандман», — деди ўзбекистонлик спортчи.
Фото: Анвар Ильясов / FacebookФото: Анвар Ильясов / Facebook
Келдиёрова жангдан кейин Ута Абэнинг мағлубиятга реакциясини тўлиқ кўрмаганини айтди. Япониялик дзюдочи мағлубиятидан сўнг йиғлаб юборди ва юзини гиламга қўйган ҳолда ётди. Мураббий унга тасалли бермоқчи бўлганида, у ўрнидан туриб йиғлашда давом этди.
«Мусобақа пайтида мен буни кўрмадим, чунки мен барча ҳис-туйғуларни ўчириб, ўзимга эътибор қаратгандим. Бир оз кўрдим ва залдан чиқиб кетдим. Кечқурун финалдан кейин мен буларнинг барчасини кўрдим… Албатта, бу спорт, ҳеч ким [ютқазишни] ёқтирмайди. Агар уни ўрнида мен ҳам шунақа кириб хонамда йиғлардим. Чунки биз бу спортга кўп куч ва меҳнат сарфлаб, ҳаётимизни берганмиз. Эрталабдан кечгача фақат машғулот, шахсий ҳаётни унутасиз. Ҳаммаси фақат мана шу Олимпиадада олтин медаль олиш учун. Сизда олтин медаль бўлмаса… Унинг ўрнида бўлганимда мен ҳам шунақа йиғлардим», — деди Диёра Келдиёрова.
Олимпия чемпиони, шунингдек, Япониядаги (дзюдонинг ватани) ўқув-машғулот йиғини уни янада кучлироқ қилганини таъкидлади. Чунки «Японияда машғулотлар қийин, япон дзюдочилари рақибларини аямайди ва улар 150 фоиз курашади».
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ута Абэ ва унинг мураббийи Келдиёрова билан бўлган жанг ҳақида фикр билдирганди.
Диёра Келдиёрованинг «олтин»и Ўзбекистоннинг 2024 йилги Ўйинлар коллекциясидаги илк медали бўлди. У Ўзбекистон тарихида дзюдо бўйича олтин медални қўлга киритган биринчи спортчи бўлди. Бунгача дзюдочилар иккита кумуш (1996 йилда Армен Багдасаров ва 2008 йилда Абдулла Тангриев), шунингдек, бешта бронза медалини (2008, 2012 ва 2016 йилларда Ришод Собиров, 2016 йилда Диёрбек Ўрозбоев ва 2020 йилда Давлат Бобонов) қўлга киритган эди.
Келдиёрова, шунингдек, ёзги Олимпия ўйинларида ўзбекистонлик аёллар ўртасида олтин медални қўлга киритган биринчи спортчидир. Бунгача ягона «олтин» ни 1994 йилда қишки Олимпиада ўйинларида фристайлчи Лина Черязова қўлга киритган эди. Охирги марта Ўзбекистон вакиласи 2008 йил Пекин Олимпиадасида гимнаст Екатерина Хилко шоҳсупага кўтарилган эди.

Олимпийская чемпионка по дзюдо Диёра Келдиёрова в интервью телеканалу Sport TV рассказала о бое с японкой Утой Абэ, её реакции на поражении и важности Олимпиады для спортсменов.
«В нашей команде не все любят смотреть свою жеребьёвку. Кто-то смотрит, кто-то смотрит уже в день [выступления] во время разогрева на татами. Мои тренеры знали мою соперницу, но не говорили, не показывали. Когда я увидела табло участников первого раунда, там были Абэ и канадская спортсменка [Келли Дегучи]. Я сразу поняла, что мой первый бой будет против Уты Абэ», — рассказала она.
По её словам, к поединку против соперницы из Японии она была готова ещё два месяца назад после чемпионата мира, где она завоевала «серебро», уступив двукратной олимпийской медалистке из Италии Одетте Джуффриде.
Ута Абэ пропустила несколько турниров Большого шлема IJF и чемпионат мира в 2024 году, из-за чего заняла лишь девятое место в олимпийском рейтинге и попала в верхнюю половину сетки. Во втором бою ей пришлось встретиться с лидером мирового рейтинга и серебряным призёром двух последних чемпионатов мира Диёрой Келдиёровой.
«Абэ выбыла из восьмёрки [мирового рейтинга], мой тренер Марко Шпитка подошёл и сказал, что моей соперницей в первой, второй, третьей встрече или в финале может стать Абэ. Он сказал, что я должна быть готова ко всему, даже к бою в первом раунде с ней, поскольку у меня нет другого пути, я обязана побеждать. Когда я увидела имена на табло, я восприняла это без какого-либо страха и стресса, потому что мы над этим работали, ежедневно анализировали. По правде говоря, мы очень много работали над тактикой, и это сработало на этой Олимпиаде. Я очень рада», — заявила узбекистанка.
Келдиёрова рассказала, что после боя не видела всей реакции Уты Абэ на поражение. Японская дзюдоистка залилась слезами и осталась лежать, уткнувшись лицом в мат. Она продолжила безудержно плакать, когда поднялась, а тренер пытался её утешить.
«Во время соревнований я этого не видела, потому что я выключила все эмоции и была сфокусирована на себе. Увидела немного и вышла из зала. После финала вечером я увидела всё это… Конечно, это спорт, никто не любит [проигрывать]. Если бы я была на её месте, я бы тоже плакала в своей комнате. Потому что для этого спорта мы приложили большие усилия, труд, отдали всю свою жизнь на это. С утра до вечера — только тренировки, забываете про личную жизнь. Всё ради того, чтобы выиграть золотую медаль на Олимпиаде. Я бы тоже плакала на её месте», — поделилась Диёра Келдиёрова.
Олимпийская чемпионка также указала, что тренировочный сбор в Японии (родина дзюдо) сделал её сильнее, поскольку «японские дзюдоисты не жалеют соперников и выкладываются на все 150%».
Ранее Ута Абэ и её тренер прокомментировали бой с Келдиёровой.
«Золото» Диёры Келдиёровой стало первой медалью в копилке Узбекистана на Играх-2024. Она стала первой спортсменкой в истории Узбекистана, которая завоевала «золото» по дзюдо. До этого дзюдоисты выигрывали два «серебра» (Армен Багдасаров в 1996 году и Абдулла Тангриев в 2008-м), а также пять бронзовых медалей (Ришод Собиров в 2008, 2012 и 2016 годах, Диёрбек Урозбоев — в 2016 году и Давлат Бобонов в 2020-м).
Келдиёрова также первая спортсменка, которая завоевала золотую медаль среди женщин Узбекистана на летней Олимпиаде. До этого единственное «золото» было добыто фристайлисткой Линой Черязовой на зимней Олимпиаде в 1994 году. В последний раз представительница Узбекистана поднималась на пьедестал на Олимпиаде в Пекине в 2008 году — это была прыгунья Екатерина Хилько.